Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

май 15, 2024, 22:45:27

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 3 4 [5] 6 7  Всички   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: За разликата България - САЩ и ценностната система на двете нации!  (Прочетена 41684 пъти)
 
prin4ipessa
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1790


Моят сватбен албум

« Отговор #60 -: януари 10, 2008, 02:36:45 »

Много интересна тема и пламенна дискусия. Виждам, че всички, които са взели участие, са малко или много пристрастни и тъй като и аз съм пристрастна (уча Американистика) ще си позволя да се включа с изказване по темата. Според мен мненията по една тема биха могли да бъдат толкова много колкото са хората по целия свят. Всички имаме различни морални ценостти, възпитание и нагласа към света.
Изучавайки историята и културата на тази държава бих казала, че наистина има много неща, заради които може да бъде критикувана, но само отчитайки красноречивият факт, че тя е страната към която има най-голям приток на желаещи да емигрират, трябва да си дадем сметка, че явно има защо да се стремят толкова много хора натам. Тя е била и мисля, че все още е страната, където много хора се надяват да осъществят мечтите си и тази възможност им е предоставена, стига те да имат желанието и амбицията да я оползотворят по най-добрия начин. Няколко пъти бе споменато че всяка монета си има две страни и съм съгласна. Нещото, което всички, които са настроени против САЩ изтъкват, е че са военно настроена държава, но нека да ви припомня че едни от най-големите мирни протести са били именно в Америка през 60-те и 70-те по времето на хипитата.
Относно коментарите за чужденците в Америка само ще кажа, че Америка е държава изградена от чужденци, още от мига в който европейците са си поставили за цел да превземат континента. Ако трябва да сме исторически обективни всички в Америка са чужденци освен индианците. Те имат най-голямо право да претендират че това е "тяхната земя". Но за да не задълбавам в исторически размишления и за да не се отплесна съвсем от темата ще добавя само, че Америка е и най-пъстрата на различни култури държава. Наречете я melting pot, mosaic society или както щете. Много от американските жители са дотолкова смесени (баба индианка, дядо мексиканец, майка ирландка, баща етиопец, вуйчо турчин и т.н), че не би могло да се определи към коя култура принадлежат. Те са просто АМЕРИКАНЦИ! Точно от ей това трябва да се поучим в нашата родина, делейки се на българи, турци, арменци и други. Щом принадлежим към една държава и имаме в паспортите си българско гражданство значи сме българи!
И за да не продължвам, че писанията ми вече се превърнаха в роман, искам да кажа, че може би някои ще приемат мнението ми за крайно, но както вече казах в началото, на света има толкова различни мнения колкото са и хората по него, а моето е просто едно от тях.  smile Вярно е, че не можеш да кажеш на бялото черно, но това което за един изглежда бяло, на друг може да му се вижда черно. И накрая, за да се опитам да разпаля тази интересна и оспорвана, но малко позамряла дискусия, бих задала един въпрос към тези, които критикуват Америка. Кажете ми според вас как България компенсира това, което вие критикувате в Америка? Да вземем например, така остро критикуваната и обсъждана в темата външна политика. Би било интересно да видим мнения по въпроса дали е толкова "велика" нашата външна политика, за да си позволяваме да плюем по Американската все едно ги превъзхождаме. Може и да се запитаме дали Америка или някоя друга нормално развита държава би оставила няколко свои невинни медици 8 години в чужд затвор със смъртна присъда без да успее да ги спаси или да им помогне по какъвто и да било начин?
« Последна редакция: януари 10, 2008, 02:47:01 от prin4ipessa » Активен
margi
Ентусиаст
**
Публикации: 133



« Отговор #61 -: януари 10, 2008, 03:17:37 »

Тъй като ми се спи вече  O_Oи не мога да си подредя мислите , казвам само че НАПЪЛНО подкрепям prin4ipessa  Моето мнение се препокрива напълно с нейното. Но като се събудя бих написала и аз някой факти, доказващи правотата на това мнение. Е, то мое виждане, разбира се...
Активен
YYY
Сватбар
***
Публикации: 266


« Отговор #62 -: януари 10, 2008, 07:49:46 »

"велика" нашата външна политика, за да си позволяваме да плюем по Американската все едно ги превъзхождаме. Може и да се запитаме дали Америка или някоя друга нормално развита държава би оставила няколко свои невинни медици 8 години в чужд затвор със смъртна присъда без да успее да ги спаси или да им помогне по какъвто и да било начин?

Българската външна политика в никъкъв случаи не може да се нарече велика ,драга принцеске ,но пък и не можеш да отречеш ,че настоящият външен министър Калфин е един изключително интелигентен и ерудиран мъж.Хората в България отдавна са загубили вяра в това че държавата може да ги защити  по някъкъв начин и за това я напускат и някой отиват именно в Америка.Относно риторичният ти въпрос за медиците.... ами ако си спомняш още в началото когато бяха задържани медиците , с тях е имало и поляци и  филипинци и още други ,но всяко посолство се е задействало и само БГ медиците останаха. Но искам да ти кажа и нещо друго нашият народ заслужава и политиците си и политиката която водят те .Помните ли за медиците то не бяха митинги ,то не беше молитви и молебени и.......медиците се завърнаха и дадоха им и пари и жилища ,факт който аз горещо приветствам,нооооо изведнъж същите хора който бяха по митингите и молебените се озлобиха и започнаха да плюят защо са дадени и т.нат./ако сте чели весници от този период или гледали бг тв ,часът на Милен Цветков/.Е искам да попитам в коя друга държава това ще се случи ,май само в БГ.Накоро гледах предаването Отечествен фронт ,темата беше Камбоджа или по точно изоставените от всякъде войници там......та един от бившите учасници там казва ,че един френски генерал казал -Вие българите сте странни хора ако сте един двама на едно място всичко е ок, но съберете ли се повече  работата почва да куца.Ние си заслужаваме всичко което ни се случва , а само в поткрепа на тезата на принцеса ще попитам дали от Америка към други страни има такъв  емигрански поток ?
« Последна редакция: януари 10, 2008, 07:53:55 от MIXAELA » Активен
prin4ipessa
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1790


Моят сватбен албум

« Отговор #63 -: януари 10, 2008, 13:33:34 »

Михаела, много тежки думи са да кажеш, че българския народ заслужава такива несправедливи политици и такава абсурдна политика. Никой не заслужава да няма права и да не бъде защитаван от собствената си държава - абсолютно НИКОЙ! И мога да ти кажа, че хората именно заради това са станали толкова озлобени, защото цял живот са тъпкани, унизявани, пренебрегвани и най-вече манипулирани от политиците. Именно политиците настроиха хората против медиците, за да си измият ръцете за несвършената работа и стана точно така както искаха. Как да не се озлобят хората като цял живот държавата се е подигравала с тях и със семействата им? Как да не се озлобят при положение, че някой нямат какво да ядат, нямат къде да живеят, нямат пари да си платят парното и тока, а в същото време депутатите плачат за още привилегии "бедничките те". Кажи ми виждайки цялата тази наглост и несправедливост, как да останат българите позитивни, добри и с вяра в бъдещето? Кажи ми кой народ заслужава участта 1/5 от населението да бъде прогонено по всички краища на света в търсене на спасение и по-добър живот? Никой.
« Последна редакция: януари 10, 2008, 13:35:44 от prin4ipessa » Активен
Alucinado
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 647



Моят сватбен албум

« Отговор #64 -: януари 10, 2008, 13:44:13 »

prin4ipessa, а кой, ако не "хората", ги е поставил в позиция, в която да могат да си позволят да правят това, което описваш?
в края на краищата, когато отидеш и гласуваш (не ти, а потенциалния гласоподавател) за човек, който е лежал в затвора за измами и кражби - ти си го избираш сам. Когато си продадеш гласа за 10-20-50лв, ти избираш сам. Когато се съгласиш да подкупиш някой вместо да дадеш гласност на проблема - ти избираш сам!

Михаела, по случая с нашите медици има толкова много неща, които не са огласени, че е по-добре да не се обсъжда кой крив, кой прав.
Активен
Diavolinkata
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 725


В очакване на празниците :)


« Отговор #65 -: януари 10, 2008, 13:58:54 »

Ние си заслужаваме всичко което ни се случва

Най-напред искам да кажа,че този пост може да прозвучи малко рязко.Не ми е целта да обидя някого,да знаете!!!Просто ми се иска да си споделя огорчението,а тези емоции винаги звучат дръпнато  pardon Постът ми не е насочен срещу никого от вас!Насочен е срещу милите хорица,които споменавам в него и редовните им оправдания!!!

Не съм съгласна,че си заслужаваме всичко това  girl_impossible Никой не заслужава да не се чувства добре в своята държава,да се налага да си напусне семейството,приятелите и всичко друго,което му е било скъпо тук (дори да са малко тези неща).И не е по наша вина това,че държавата ни е смотана.Не съм била аз министър,че да съм виновна за състоянието на държавата и близките си в чужбина.Не съм се занимавала с престъпна дейност,не съм укривала данъци,не съм живяла на гърба на другите,за да принудя тези хора да заминат.И много други българи като мен също не са си позволявали подобна простотия!Не са виновни хората,които заминават,че нямат друг избор!Какво значи "това заслужаваме",това е едно несправедливо заключение.С какво точно сме го заслужили?Да не би да сме имали възможност да оправим нещата,и да сме я пропуснали,че да сме си заслужили сега това,което ни се случва?Естествено,че не сме имали!И знам,че няма да я пропуснем,ако я получим-въпросът е да я получим (което леко не виждам как ще стане  NO ).Не сме виновни ние,които се опитваме да живеем и преживяваме за това,че има тарикати,които ни живеят на гърбовете и ни влошават състоянието на държавата!Какво да направим,за да ги махнем-държавен преврат ли?!Това май е единственият начин,ама да не сме в 19 век???Звучи ли ви реално,нормално,цивилизовано такова нещо?Съмнявам се.На мен също не ми звучи и не смятам да го направя.Ако това ми е вината,както и на другите българи,които мислят като мен-нека си я теглим и нека ни обвиняват другите хора,народи,държави,институции,обединения (които,да си го кажем честно,също не биха имали кураж за такова нещо!!!).Не мисля,че всички (ЕС,Америка и прочее),които се спукаха да дрънкат това и онова за България (без дори да знаят къде е на картата girl_wink ),обвиняват когото трябва.Седнали да плюят хората,които дори не познават  crazy В чието положение дори не могат да се поставят!Ама стиска ли им да кажат истината каквато си е и да назоват истинските виновни  sarcastic Пък и какво,като ги назоват,да не би да помогне това с нещо  sarcastic Няма да помогне,защото има свине,на които в тая кочина,в която живеем (и това се отнася за целия свят,не само за БГ!!!!!!),им е много добре.Свине,които от тоя хаос печелят много пари и не позволяват нещата да бъдат оправени,за да не им секнат печалбите.Но не сме виновни ние,нормалните хора,че тях ги има.Не сме ги създали ние и дори не знаем от къде са се пръкнали.И не сме заслужили всичко,което ни приписва тоя и оня,защото не сме се били борили за по-добро.Ми да се борят те,ако могат,ама не могат!!!Естествено,че ще кажат,че това заслужаваме  funnytooth Нали не могат нищо по-добро да сътворят и те  sarcastic Тази фраза е тяхното оправдание пред себе си за пълната им безпомощност  pardon
Активен
YYY
Сватбар
***
Публикации: 266


« Отговор #66 -: януари 10, 2008, 14:05:34 »

Принцеске права си ,че съм малко крайна в думите си ,но ако народа ни не беше толкова примирряващ се може би нямаше да ни управляват подобни хора.Само за пример ще ти кажа ,е в Гърция например наскоро имаше стачка защото ис
кали да променят нещо в закона за пенсиите,цяла Гърция беше парализирана,като до обяд в Атина работеше само метрото и то возеха само до центъра където се събираха хората на митинг.Е моля те кажи ми кога ние българите ще сме толкова единни,народ който има поговорка преклонена главица сабя не я лови няма сили да се бори и излъчва подобни некъдърници като тези сега да го управляват.Жорж Ганчев е човек който винаги изкренно ме разсмива но той веднъж каза и нещо с което съм съгласна ,а то е -Ние българите сме малък и много прост народ.
 Alucinado ,да за медиците си права ние не знаем всичко и нияма смисъл да спорим ,но и ако си спомняш Иван Костов навремето каза А АКО СА ВИНОВНИ.
Принцеса питаш -Кажи ми кой народ заслужава участта 1/5 от населението да бъде прогонено по всички краища на света в търсене на спасение и по-добър живот? ами всеки народ който е толкова примирен и наивен ,абе замислили ли сте се че в БГ не остана нещо което да не сме оплюли....и в исторически план дори, а в днешно време не остана нито морал нито ценности за огромно съжаление


Да не би да сме имали възможност да оправим нещата,и да сме я пропуснали,че да сме си заслужили сега това,което ни се случва?Естествено,че не сме имали!Дяволинка това е твое мнение но мисля че възможноста да оправте нещата е като гласувате другия начин е да бягате от БГ и да останат там само циганите  :funny:то и без това те решават изборите с 20 лв на ръка
« Последна редакция: януари 10, 2008, 14:10:28 от MIXAELA » Активен
Diavolinkata
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 725


В очакване на празниците :)


« Отговор #67 -: януари 10, 2008, 14:08:20 »

в края на краищата, когато отидеш и гласуваш (не ти, а потенциалния гласоподавател) за човек, който е лежал в затвора за измами и кражби - ти си го избираш сам.

Alucinado,така е,ние гласуваме и ние си ги избираме.Но помисли си от какво трябва да изберем.От една камара еднакви хора,с еднаква цел (и тя не е нашето и държавното добро  laugh ),с еднакво минало и с еднакво малко мозък в главата,пробутани от едни и същи хора до тези избори,работещи за тях,не за нас.Това не е избор.
Активен
Diavolinkata
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 725


В очакване на празниците :)


« Отговор #68 -: януари 10, 2008, 14:16:25 »

Принцеса питаш -Кажи ми кой народ заслужава участта 1/5 от населението да бъде прогонено по всички краища на света в търсене на спасение и по-добър живот? ами всеки народ който е толкова примирен и наивен

абе замислили ли сте се че в БГ не остана нещо което да не сме оплюли....и в исторически план дори, а в днешно време не остана нито морал нито ценности за огромно съжаление

Негрите не са нито примирени,нито наивни,а са борбени и инати.И пак са пръснати по света,а не са си в в Африка,където няма живот за нормално човешко същество.Нищо не опира до борбеност или примиреност,а до съвсем други неща,които не ми се ще пак да пиша  nea

А защо го плюем?Защото така ни дават тон.Ако си възпитаваме децата в духа "Мразя я тая скапана държава и тоя скапан народ,бягай маменце в Америка",всичко живо ще плюе,защото това чува от най-ранна детска възраст  girl_impossible
Активен
YYY
Сватбар
***
Публикации: 266


« Отговор #69 -: януари 10, 2008, 14:27:15 »

да имаш право дяволинка ,но истината е ,че май хората вече така съветват децата си.познавам толкова семейства който продават всичко и заминават в чужбина ....СЕМЕЙСТА не само чшенове на семейства.Аз съм на мнение че България е изпуснала всички влакове ............абе Сърбия дето ги бомбардираха и не са в ЕС са 20-30 год преди нас ние сме отчайващо затънали в блатото и мърдане няма.Казвам го с огромно съжаление. Абе какви са тия цени това чудо тук в Италия 1 литър олио е 0.85-1.15 евро.Да не говоря че нияма седмица без намаление на цени на определени стоки.Е било скъпо в БГ пък народа купувал и заведенията са пълни така ми казват мой приятели гостували в БГ и аз си мълча
Активен
Alucinado
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 647



Моят сватбен албум

« Отговор #70 -: януари 10, 2008, 14:32:46 »

Diavolinkata, когато човек се заинтересува истински от политическата ситуация и от хората, които му се рекламират (но да се заинтересува извън рекламните блокове - да провери какви са били, от къде са излязли и какво са направили досега) тогава не му се струват "еднакви". А и ако е недоволен и достатъчно мотивиран, може да направи така, че следващия път да има и "различни". Всичко, ама абсолютно всичко, на този свят е въпрос на избор. Няма такова понятие като "без избор". И всеки трябва да си прави сам своите избори в живота и най-вече да си носи отговорностите за нещата които е избрал.

И още нещо, което май май повечето хора пропускат да отчетат като факт. Аз не знам за нито една държава, която да е била "розова и цъфтяща" през цялото си съществуване. Вземете дори "великите сили", ако щете и Америка (защото макар че се отплеснахме, темата е за Щатите и България) и погледнете в политическата (а и не само) история. Това нашето (положението в България) може да бъде криза, от която да излезем по-силни, а може да бъде и фактор, който да съсипе държавата. Ако всички са настроени за второто - няма смисъл да се говори повече.


И всичките заплювания по държавата ми приличат все повече на заснеженото положение от миналата седмица. Всички се оплакват как тротоарите не са почистени и няма къде да вървят, дори отказват да водят децата си на градина и на училище. Всички, освен тези, които взеха лопатите и си почистиха около домовете.
Активен
Diavolinkata
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 725


В очакване на празниците :)


« Отговор #71 -: януари 10, 2008, 14:59:56 »

Diavolinkata, когато човек се заинтересува истински от политическата ситуация и от хората, които му се рекламират (но да се заинтересува извън рекламните блокове - да провери какви са били, от къде са излязли и какво са направили досега) тогава не му се струват "еднакви".

Alucinado,един от членовете на семейството ми е политолог  funnytooth От разговори за политици и политика чак ми идва в повече понякога,но все пак мисля,че благодарение на него съм много запозната с политическата ситуация.Той също твърди,че като хора не са еднакви...но като действия само един истински запознат човек като него вижда какво наистина става и до каква степен си приличат.А детайлните проучвания само го потвърждават  pardon

Михаела,за семействата е вярно,че напускат България масово,защото те искат нещо по-добро за себе си и децата си,а тук не им се предоставя.Надявам се само напускайки България да осъзнават заради кого точно са се махнали от тук и да защитят тези,които сме останали,когато чуят някоя злобна и необоснована нападка за нашият "овчи народ".И да знаят,че ни липсват и не сме ние хората,заради които са лишени от много неща тук,а че ние сме също толкова лишени като тях.
Активен
YYY
Сватбар
***
Публикации: 266


« Отговор #72 -: януари 10, 2008, 22:35:48 »

един от членовете на семейството ми е политолог 

-ЕЙ ДЯВОЛИНКА моят любим политолог е Райчев ,но се поизложи малко с изказванията си покрай стачката на учителите.Да не ее известен политолог този член на фамилията ви
Активен
Diavolinkata
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 725


В очакване на празниците :)


« Отговор #73 -: януари 11, 2008, 14:00:22 »

един от членовете на семейството ми е политолог 

-ЕЙ ДЯВОЛИНКА моят любим политолог е Райчев ,но се поизложи малко с изказванията си покрай стачката на учителите.Да не ее известен политолог този член на фамилията ви

Не е Райчев  blum Но Райчев наистина си разбира от работата.
Активен
silverarrow
Професор
****
Публикации: 476



« Отговор #74 -: януари 12, 2008, 00:35:54 »

Дяволинката, сега ми стана ясно защо думите т и звучат като заучени фрази, а не като лично мнение. Чула си ги от родата политолог, май май, а  nea

Когато поживееш в Америка и видиш лично как се държат с чужденците, и набереш собствени впечатления за всичко останало, което си изписала, тогава може и някой да ти повярва...
а дотогава учи картата на света и ще те изпитваме за столицата на Лаос, местонахождението на Ботсуана и флага на Западна Сахара (да, има такава държава) в случай, че някой техен гражданин те срещне да не не ни срамиш нас, българите, с незнанието си на география  shok
Активен
Страници: 1 ... 3 4 [5] 6 7  Всички   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines