Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

май 09, 2024, 09:41:48

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 21 22 [23] 24 25 ... 32   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Църковен брак - 2 част  (Прочетена 147880 пъти)
 
valka27
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1103


http://www.panoramio.com/user/3830585


Моят сватбен албум

« Отговор #330 -: декември 20, 2008, 09:58:19 »

iolly, Църквата е в кв.Дървеница, казва се "Св. Георги", но името на попа не го знам.Ние можехме в друга църква да се "пробваме"... но ми се струва безмислено, предполагам сама се сещаш защо?А тези, които ще се венчават на задушница - просто нямам думи.И само за инфо, там венчавката е 60лв.
Активен
♥Сиси♥
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1037


ЩАСТЛИВИ!!!


Моят сватбен албум

« Отговор #331 -: декември 20, 2008, 14:22:51 »

Ние се венчахме в църквата "Света Параскева" в кв. Редута срещу зала Фестивална. Венчахме се в неделя и църквата работи до 19:00 ч. Цената мисля че беше 120 лева, но си заслужава. В нея влизат-хор (който само да вметна пее божествено) такса за снимките и ритуала. Останахме много доволни а и на всичкото отгоре е място за прекрасни снимки в и извън църквата.
Препоръчвам я!
Активен
viviv
Ентусиаст
**
Публикации: 58



Моят сватбен албум

« Отговор #332 -: декември 20, 2008, 14:24:21 »

iolly, искам да напомня, че истински вярващите християни НЕ робуват на прочетени статии за повтарящи се 6-ици или на поверията, останали от Ванга! Мисля, че отговорност за венчавката поема свещеника, който венчава пожелалите това младоженци.
Активен
MrDJ
Любопитен
*
Публикации: 38



« Отговор #333 -: декември 20, 2008, 17:51:15 »

iolly, Църквата е в кв.Дървеница, казва се "Св. Георги", но името на попа не го знам.Ние можехме в друга църква да се "пробваме"... но ми се струва безмислено, предполагам сама се сещаш защо?А тези, които ще се венчават на задушница - просто нямам думи.И само за инфо, там венчавката е 60лв.

Ако имаш в предвид Тази църква между младост 2 и 1 това е манастир. Там се венча и моят кум.Нищо чудно че държат на каноните.Има и добри свещенници. А от носно мнението на йоли.-това не са суеверия пише го в Библията.Числото на дявола е 666.Но всяко друго число различно от това,няма нищо общо.За съботите също е вярно.Не се разрешават венчавки в събота но винаги ще се намери някой да намери някоя вратичка в канона и да си измисли причина за позволение на забраненото.По-назад на стр.11 в темата пак се говори за тези неща.
Активен
iolly_
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 144



« Отговор #334 -: декември 20, 2008, 23:00:48 »

iolly, искам да напомня, че истински вярващите християни НЕ робуват на прочетени статии за повтарящи се 6-ици или на поверията, останали от Ванга! Мисля, че отговорност за венчавката поема свещеника, който венчава пожелалите това младоженци.

viviv отговорност носи всеки за себе си. Човек, ако държи наистина нещата да бъдат както трябва, трябва да се поинтересува. Църковният обичай не е просто едно красиво ритуалче, а поне за мен нещо по-важно и значимо и за съжаление, ако преди можехме като попитаме поп да му имаме вяра или като ни каже лекарят диагнозата да му имаме вяра, всички знаем, че вече не е така и свещенник, който казва, че няма проблем в събота или на задушница да се венчава, за мен е или не добре образован в областта си или просто е заставен от по-висше ръководство на църквата за пари да прави венчавки по всяко време. И мога да ти кажа, че Ванга е била изключително вярваща жена и можем само да се поучим от това, което ни е оставила като наследство, защото именно е защитавала такива важни канони на църквата, нещо, което сегашните свещенници не правят. И ако според теб християни са тези, които сляпо вярват на който и да е свещенник, според мен е доста детинско спрямо времето, в което живеем. Но наистина това е мое мнение, което не трябва да те засяга по никакъв начин. Уважавам и твоето мнение.
Активен
iolly_
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 144



« Отговор #335 -: декември 20, 2008, 23:04:52 »

Забравих да добавя за хората, които се интересуваха от църквата Св.Неделя. Аз също съм се омъжила там. Препоръчвам ви отец Мина и отец Антон. И за двамата мога да кажа само прекрасни неща. Ритуалите им са изключително издържани. Отец Мина ме венча и има страхотна реч на края на ритуала, с която се обръща към младоженците и гостите от свое име. Много е трогателно. Облеклото им е просто невероятно издържано..с бели светещи от чистота дрехи са..да ме извинят всички, че не използвам точното им наименование. Но по отношение на кръщенета и пеене за здраве препоръчвам отец Антон. От отец Мина не останах доволна.
Активен
Mrs.™
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 4641



Моят сватбен албум

« Отговор #336 -: декември 20, 2008, 23:07:00 »

Аз знам,че в събота не се венчава,даже в Пловдив е забранено<поправете ме ако греша>независимо сутрин ли е,следобед ли е-просто събота си е ден на мъртвите. Но всеки сам си решава,колкото до задушница-тя си е цял ден,на някой места хората ходят вечер така,че си е цял ден-ако някой толкова настоява да се ожени на този ден-негова си работа,аз не бих го направила pleasantry.
Активен
Lupercola
Гост
« Отговор #337 -: декември 20, 2008, 23:12:08 »

Странна е тая работа с деня на мъртвите, защото католиците си венчават в събота и то доста - повечето сватби, на които сме били в Италия са били в събота  crazy
Активен
LOSHKA
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 164



Моят сватбен албум

« Отговор #338 -: декември 21, 2008, 13:10:16 »

Някой знае ли дали 05.07.2009г. е възможен ден за църковен брак....имаме дата за 11.07, но може да се наложи да я променим:(
Активен
valka27
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1103


http://www.panoramio.com/user/3830585


Моят сватбен албум

« Отговор #339 -: декември 21, 2008, 13:33:17 »

Мисля, че на 05.07 няма никакви пречки да сключите църковен брак.Успех!
Активен
LOSHKA
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 164



Моят сватбен албум

« Отговор #340 -: декември 21, 2008, 13:49:00 »

Мисля, че на 05.07 няма никакви пречки да сключите църковен брак.Успех!
Благодаря.Сега поне знам, че и двете дати са възможни.....
Активен
MrDJ
Любопитен
*
Публикации: 38



« Отговор #341 -: декември 21, 2008, 15:16:50 »

Странна е тая работа с деня на мъртвите, защото католиците си венчават в събота и то доста - повечето сватби, на които сме били в Италия са били в събота  crazy
Точно това е доказателство че  съботата не е ден за венчавки.Католиците правят всичко наопаки.Входа на църквата им е от другата страна.Следователно и олтара.Всички знаем че когато се молим трябва да е на изток а не на запад.Носят халките си на лявата ръка.Кръстят се с лявата ръка при това на обратно.Имат жени свещенници и милион други глупости.Венчават гейове и.т.н.Моите уважения към католическата вяра но ние сме православни християни.Двете църкви са били едно цяло преди 11-ти век,когато един епископ се отделя от православната църква и така се заражда римокатоличестката вяра от която за по-малко от 100г. се пръкват повече от 7000 ордени (разклонения чийто кардинал е напавил нововъведения във вярата),а също и секти, деноминаций,и.т.н като:англикани, францискани,потестанти,адвентисти,баптисти,евангелисти и.т.н. 
« Последна редакция: декември 21, 2008, 15:27:05 от MrDJ » Активен
Lupercola
Гост
« Отговор #342 -: декември 21, 2008, 15:19:29 »

Точно това е доказателство че  съботата не е ден за венчавки.Католиците правят всичко наопаки.

Ххиихиихи, верно е това. Абсолютно "обратни" са  funnytooth funnytooth funnytooth
Активен
Слънце
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2771


Усмихни се!


« Отговор #343 -: декември 21, 2008, 17:25:24 »

Момичета, грешно е твърдението, че събота е ден на мъртвите (освен ако съответната събота не се пада Задушница). "Събота е празник още от старозаветно време, който не е бил отменян. Това че в събота се отправят молитви за починалите е свързано с възкресното тридневие (тридуум). Какъв траур в събота, когато Господ в този ден благовести живота на мъртвите. А, от друга страна, починалите се споменават на всяка литургия." "В събота не е пост, по канон, дори и в пост, в събота не се пости." (източник http://forum.logos-bg.net/viewtopic.php?f=9&t=1858&start=0)
Забраната за сватби идва защото човек трябва да се пречисти за неделната литургия. Но дори и да се венчавате в неделя, пак преди това трябва младоженците да се изповядат. Колко от нас следват това правило? И колко от останалите канони спазваме, за да държим повече на този. Просто разсъждам по въпроса, защото аз самата още съм в дилема дали да нправим църковния си брак в събота или неделя. Но мисля да разговарям със свещеника в нашата църква и да се доверя на неговото мнение. Мисълта ми беше, да не категоризираме неправилно съботния ден  good

Смятам, че най-важното е да сме добри, с чисти сърца и с искрена вяра, а денят не е най-важното нещо. Пожелавам на всички ни да имаме много щастлив семен живот, независимо по какъв начин ще направим сватбите си  give_rose
Активен
MrDJ
Любопитен
*
Публикации: 38



« Отговор #344 -: декември 21, 2008, 18:22:35 »

За неспазването на правилата следва покаяние а не отричане или пренебрегване на същите.
"Понеже така или иначе не спазваме някой правила .Защо да спазваме всички?"
Това ли е контекста на поста ти?
Ако не зачитате правилата на църквата,защо въобще искате да имате църковен брак.Идете  в гражданското там ще в изпълнят всички прищевки без да ви налагат правила. Пардон и там има правила.Ето че не може човек да прави каквото си иска дори и там.Защо това да не важи за църквата.
Но преди всичко всеки има свободна воля да вземе своето решение. Но според мен както във училище трябва да спазваш определени правила за да ти дадат диплома,така и в църквата за да получиш Божията благодат и закрила,трябва да спазваш определени правила. Нещо повече!!!!Трябва да вярваш в тях. В противен случай всичко е безмислено.И за съжаление повечето църковни бракове са такива.Просто една церемония лишена от благодат която идва според вярата на човека.
Да искаш благословията от Господ чийто правила не зачиташ е много по зле от бледия пример с учителя който си напсувал и после искаш да ти пише шестица щото трябва да завършиш семестъра.
Светото тайнство венчание е едно от най важните събития в живота на един човек.Сами преценете как да постъпите. А това че има и свещеници които за пари са готови да ви венчаят и в събота,не се учудвайте.Това го има от древни времена.Както иуда предаде Христос за 30 сребърника,така и сега се търгува с Божията благодат.
Това не е лекция по богословие а просто един пост с който искам да се изясни ситуцията от носно съботната венчавка. Въпреки достатъчните аргументи които вече се изказаха и в тази и други теми,продължава да има такива,които продължават да убеждават бъдещите младоженци че в това няма нищо нередно,подтикнати  единствено от комерсиални цели.   Хора, не всичко е пари!!!
« Последна редакция: декември 21, 2008, 18:37:01 от MrDJ » Активен
Страници: 1 ... 21 22 [23] 24 25 ... 32   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines