Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

май 09, 2024, 13:31:42

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 15 16 [17] 18 19 ... 32   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Църковен брак - 2 част  (Прочетена 147883 пъти)
 
iolly_
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 144



« Отговор #240 -: ноември 07, 2008, 21:46:41 »

Аз бих препоръчала църквата зад хотел Родина. Малка е, но вътре има прекрасни попове..всичко е издържано много. Плюс това е в центъра, но в същото време не е на главна улица, а на доста тихичко място. Малко е трудно за паркиране обаче, но през седмицата...събота и неделя сигурно ще е по-добре.

Иначе аз се жених преди 5 години в Св. Неделя и съм доволна също. Жени ни отец Мина. Направи ритуала перфектно, но след време на 40 дена на дъщеричката ми не останах доволна. Там има и друг добър поп...казва се отец Антон...и на двата ритуала води добре нещата. Там са доста изискани поповете..добре облечени и пддържани и когато аз се жених дори ни бяха сложили украса от естествени цветя....странно но факт. Може да са останали от предна сватба. Подчертавам, че по мое време още не беше навлязла украсата като сега.
Активен
nia
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 766



Моят сватбен албум

« Отговор #241 -: ноември 09, 2008, 00:24:55 »

обачеее , ако ти кумува брат ти или сестра ти после не може да ти кръсти детето нали?
 crazy
Активен
Kiksi
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2440



Моят сватбен албум

« Отговор #242 -: ноември 09, 2008, 00:40:14 »

обачеее , ако ти кумува брат ти или сестра ти после не може да ти кръсти детето нали?
 crazy

Защо да не може?
Аз нещо не виждам логиката, откъде само ги мислиш такива?  crazy

Специално с това конкретно наистина не съм запозната, най-добре питай някой свещеник, но според мен пак си се "вкарала в някакъв филм"  blum и ще се окаже, че не е вярно, така както се оказа невярно твърдението ти, че брат и сетра не могат да кумуват.  blum
Активен
nia
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 766



Моят сватбен албум

« Отговор #243 -: ноември 09, 2008, 15:30:34 »

а бе в никъкъв филм не съм се вкарала. Просто се сетих , че ако сме на вариант брат ми да ни кумуват , после той не може да кръсти детето ми , щот трябва да му се пада вуйчо . Това свещенник го каза на моя близка  щот когато кръщаваха малкият  кръстниците им ги нямаше и тя искаше брат и да го кръсти , а  от църквата казаха- НЕ МОЖЕ. nea
Активен
Kiksi
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2440



Моят сватбен албум

« Отговор #244 -: ноември 10, 2008, 09:23:28 »

nia, извинявай, ако съм те засегнала, ама с тези църковни бракове, все има стуации от типа на "този това казал, онзи-друго-, друг чул-недочул"... @}->--Та все се получават едни чуденки (то и при мен ги е имало) и човек тотално се обърква. Дано не съм те засегнала!  give_rose

Аз обаче нещо не го разбирам това с вуйчото, който не може да бъде кръстник на детето.
Кръстникът не трябва да е роднина ли?  crazy Защото на нас със сестра ми кръстница ни стана баба ни, а на мъжа ми кръстник е именно вуйчо му (и това е станало в Рилския манастир).

Какво излиза, че кръстник на детето може да е роднина, но само ако не е кумувал при църковния брак на родителите ли?  crazy
Аз вече тотално се обърках, но до такъв извод стигам предвид това, което казваш ти и това, което знам аз...
Дано някой по-запознат да пише по темата, за да го изясним, но за 1-ви път чувам, че вуйчо не може да кръсти детето и явно проблемът е, че е кумувал на родителите?  crazy
Активен
Слънце
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2771


Усмихни се!


« Отговор #245 -: ноември 10, 2008, 10:22:56 »

Nia, на теб някой свещеник ли ти го е казал това за детето? Аз вече съвсем се обърках  crazy Мисля да попитам в някоя църква, но проблемът е, че навсякъде различни неща казват, а ми се иска да знам как е наистина  pardon
Активен
nia
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 766



Моят сватбен албум

« Отговор #246 -: ноември 10, 2008, 17:47:22 »

СЛУЧЕЯТ Е ОТ ПРЕДИ 6 години и е от първа ръка. В църквата " св. Кирил и Методи" в бургас- казаха ни , че вуйчото не може да кръсти пламенника си.Това е!
 И аз се обърках и незнам.  crazy crazy *crazy*ПРосто някой ден трябва да мина и да питам някой си поп, пък да видим той кво ще каже.  Wink
Активен
DJ - Ivo
Ентусиаст
**
Публикации: 59


« Отговор #247 -: ноември 10, 2008, 22:19:30 »

Според мен ,Свещеника е имал в предвид,че не е хубаво вуйчото да кръщава бебето при положение че то вече си има кръсник,който както разбрахме отсъствал.
Активен
ellie_bellie
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1738

мрън-мрън, мяу-мяу


Моят сватбен албум

« Отговор #248 -: ноември 10, 2008, 22:25:07 »

Това за първи път го чувам . Мен ме кръсти леля ми - на майка ми сестрата.
Активен
nia
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 766



Моят сватбен албум

« Отговор #249 -: ноември 10, 2008, 22:42:33 »

незнам все пак , но в нашият случей беше факт. ВСе пак ще питам и някой поп ,щот аз до вчера си знаех , че не може , а днес като гледам колко много хора са ги кръстили най-близките им....... вече незнам. crazy crazy crazy
Активен
Mrs.™
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 4641



Моят сватбен албум

« Отговор #250 -: ноември 10, 2008, 23:09:49 »

СЛУЧЕЯТ Е ОТ ПРЕДИ 6 години и е от първа ръка. В църквата " св. Кирил и Методи" в бургас- казаха ни , че вуйчото не може да кръсти пламенника си.Това е!
 И аз се обърках и незнам.  crazy crazy *crazy*ПРосто някой ден трябва да мина и да питам някой си поп, пък да видим той кво ще каже.  Wink
Не може защото вече са роднини или нещо подобно,а при кръщането нали пак става някакво роднинство или нещо подобно-обяснявали са ми го,но не мога да ви го предам точно;но не е нужно да казвате човека какъв е на кръстеният,мен примерно ме е кръстила леля ми и попа дори не разбра рода ли сме,не сме ли pleasantry не ни е и питал girl_wink
Активен
smiling rain
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 175


Magic everywhere


Моят сватбен албум

« Отговор #251 -: ноември 10, 2008, 23:18:07 »

Всичко това са огромни недоразумения! Няма такива условия и никъде не е написано такова нещо! За информация ви цитирам отец Гоце Христов, и оставям думите му да говорят сами:
"Ролята на кръстника не е просто формална, а изключително важна и отговорна. В православната църква е възприета практиката, когато се кръщава малко дете, неспособно само да взема решения, да има кръстник, който вместо него да изповяда вярата и решимостта да стане християнин. Ролята му не свършва само с това. Между кръстника и кръщелника се създава една духовна връзка. Кръстникът става духовен баща, а кръщаваният – духовен син (дъщеря). Задължение на кръстника е да се грижи детето да получи добро възпитание в православен дух, за да стане достоен носител на името християнин. За кръстници се канят достойни и уважавани християни.

Няма причина, поради която вашият брат да не може да стане кръстник. Условието е да е православен християнин. За кръстник е достатъчен един човек, но не е изключено да бъдат и повече. В никакъв случай не е задължително.

Най-важното условие за извършването на кръщението не са някакви предмети и храни, а вярата. Със светото кръщение човек се ражда отново. Ражда се духовно. Всички предишни грехове, включително първородният, се заличават в момента на кръщението и човек започва своя нов живот, в който с вярата постига спасение и вечен живот.
Бог да ви благослови."
свещеник Гоце Христов

Цялятя статия на православния сайт: http://www.pravoslavie.bg/content/view/2371/252/
« Последна редакция: ноември 10, 2008, 23:30:47 от smiling rain » Активен
smiling rain
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 175


Magic everywhere


Моят сватбен албум

« Отговор #252 -: ноември 10, 2008, 23:25:41 »

Нищо друго не се изисква и няма друго ограничение, освен кръстника да е кръстен. Толкова. И не давайте никой да ви убеждава в противното!
Успех на всички. Църквите са много - отците са малко. Намерете този, който ще ви приобщи към свещенодействието, а не този който ще ви регламентира съмнителни правила. Ако не в Бургас, в св.Кирил и Методий, то идете в Поморие или Несебър или в Килифаревския манастир или където ви хрумне. В крайна сметка вие имате правото и отговорността  да решавате кой да бъде кръстник на детето ви. Offtopic
« Последна редакция: ноември 10, 2008, 23:28:10 от smiling rain » Активен
plamik
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1835



Моят сватбен албум

« Отговор #253 -: ноември 11, 2008, 16:13:17 »

Аз искам само да допълня и дано не съм  Offtopic. Но мили булки от Бургас в града има и други, малки църкви, които са доста по уютни от "Св. Св. Кирил и Методий". Нас ни венчаха в "Св. Иван Рилски" и ние лично сме доволни. А между другото в предверието в дясно като влизаш има едни стълби и по тях се стига до едно малко параклисче на "Св. Мина" - покровителя на семейството! Успех на всички и  smiling rain е права в това, че единственото условие е кръстникът/ кумовете да са православни християни.
Активен
iolly_
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 144



« Отговор #254 -: ноември 14, 2008, 22:00:52 »

Момичета не сте прави....направо ми стана лошо като чета какво ви говорят поповете....всичко се опорочи. От дете знам, че нито кум нито кръстник на детето ти не трябва да бъде роднина. Някоя от вас по-нагоре каза причината....а именно, че не трябва да имате роднинска връзка, защото при кумуването и кръщенето създавате такава. Това е църковно правило от векове и това ,че днес никой не си върши работата като хората не означава, че то не съществува. Същото важи и затова, че в събота не трябва хората да се женят. Съботата е ден, в който трябва да се почитат починалите, а не да се вдигат празници. До колкото знам някакъв поп на доста висок пост в Пловдив е забранил там сватбите в събота. Незнам дали наистина е така, но ако е го поздравявам. Не може да се наричаме вярващи и да не спазваме тези неща....и много други. Дори знам, че когато те жени близък роднина као кум или близък ти кръщава детето е на лошо. Склонна съм да вярвам, защото съм била свидетел на такива неща. Суеверията не а дошли просто така, те са резултат от много преживяни неща от поколения преди нас. Например казват, че ако на задушница работиш, а не уважиш починалите ще ти се случи нещо лошо. Майка ми работи в Пирогов и на задушница само им карат хора с отрязани ръце и други подобни ужасии...хора, които са работили на този ден.

Просто разказвам аз какво съм чувала за моите 28 години....вие преценете дали да се вслушате.
Активен
Страници: 1 ... 15 16 [17] 18 19 ... 32   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines