Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

май 09, 2024, 04:53:07

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 32   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Църковен брак - 2 част  (Прочетена 147864 пъти)
 
BaBy
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1071



Моят сватбен албум

« Отговор #60 -: април 13, 2008, 09:02:52 »

По принцип в църковния ритуал от едно време, кума не е имало, само кум и той правел ритуалите, а сега, понеже има вече и жена до него позволяват и тя да се включи, за да не е безучастна, там, където ние се венчахме, само кумът имаше роля, той размени и халките ни(на десните ръце), които свещеника беше сложил в началото на ритуала до половината, и после ни разменяше и короните *THUMBS*При нас, както казах вече кумата в църквата не правеше нищо и така е по принцип, но в много църкви я включват за да не седи смао за украса, но всичко си зависи от свещеника, той е случител пред Бога и каквото и решение да вземе за една венчавка си е за негова сметка горе, ние трябва да се съгласим Wink blum А когато искате нещо различно, не се колебайте да питате, но знайте, че си има църковни канони и за някои неща просто нямам как Wink good
Активен
ssiillvvyy
Любопитен
*
Публикации: 31


Моят сватбен албум

« Отговор #61 -: април 16, 2008, 13:54:14 »

Може ли едно тъпо въпросче!? blush
Моята венчавка ще е в църкавата "Покров Богородичен" - Зад х-л Родина- някой наясно ли е трябва ли да се плати нещо право да се снима в нея. По принцип там като ходих все не заварих отчето - имаше една жена, много учтива но не можа да ми даде никаква информация. Платих 185 лева, като мислех, че това е всичко, но сега един от ДиДжеи-те ми каза че църквите искали допълнително пари за право на заснемане!? Това вярно ли е ? crazy
Активен
блясъчко
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 415

щастлива звездичка


Моят сватбен албум

« Отговор #62 -: април 17, 2008, 10:54:19 »

Може ли едно тъпо въпросче!? blush
Моята венчавка ще е в църкавата "Покров Богородичен" - Зад х-л Родина- някой наясно ли е трябва ли да се плати нещо право да се снима в нея. По принцип там като ходих все не заварих отчето - имаше една жена, много учтива но не можа да ми даде никаква информация. Платих 185 лева, като мислех, че това е всичко, но сега един от ДиДжеи-те ми каза че църквите искали допълнително пари за право на заснемане!? Това вярно ли е ? crazy

мисля, че правото за снимане се включва в това, което си платила. освен ако междувременно не са вдигнали цените нещо..  crazy
Активен
hellen
Ентусиаст
**
Публикации: 143



« Отговор #63 -: април 17, 2008, 14:57:09 »

Ами при нас за снимане с апарат си имаше една такса - 5лв, за снимане с камера - друга такса - 15лв, но и двете са отделно от таксата за венчавката. Явно навсякъде е различно, затова най добре питай. Ако сумите не са големи не е проблем и да ги платите на място ако се наложи.
Активен
Kiksi
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2440



Моят сватбен албум

« Отговор #64 -: април 18, 2008, 11:58:13 »

Аз от вчера рева като магаре, защото не ми стигат всички главоболия покрай тази сватба, за която по цял ден трамбовам из града и още нищо не съм свършила, само идеи съм събрала, ами и съвсем се огелпих.
Исках да се запиша в гражданското за 02.08 още от март - не можело, от май записвали. Добре, си казвам, ще дойда 1-вия работен ден на май.
Аз искам изнесена гражданска церемония - не можели да изнасят официалните книги навън, затова само проформа бил ритуалът навън, а същинското подписване трябвало да стане предварително през седмицата. Пак си казвам, добре - важното е да има церемония извън ритуалната зала, а пък нищо, че е наужким.
И си го планирам така:
Идват да ме взимат от вкъщи, отиваме направо в църквата - хор, камбани, снимки и т.н., после гражданска церемония в ресторанта (наужким) или на някое хубаво местенце и купонът започва.
Да, ама не. 02.08.2008 г. са Богородични пости и не се правят венчавки, аз го знам това, ама навсякъде пише, че в изключителни случаи се разрешава, с изключение на дните на Великия пост (сега, които са) и си викам, те ще ми разрешат. И поповете едни груби - не можело, аз настоявам да пусна една молба, най-накрая един отец склони да ми каже какви са точните титли и обръщения към митрополита, ама ми казва, че не вярвал да ми разрешат, да съм си изместила бракът. Баща ми е в САЩ и ще се върне на 30.07 са сватбата ми, абсурд да планирам друга дата, на 16.08 (когато е 1-вият ден след Богородични пости) е сватбата на сестра ми, и то в друг град. Татко се прибира в България за кратко, а аз в делничен ден не искам да правя сватба. И почти невъзможно е да се върне за предната събота преди 02.08.2008 г., но дори и да успее, сещам се аз, че в Гражданското вече записват за юли и търча от църквата до там да проверя има ли възможност за изнесен ритуал за еди си коя дата в края на юли, защото  даже и татко да успее да се върне по-рано с една седмица, защо да го карам да прави сложни гимнастики, ако не мога да имам граждански ритуал пък тогава. Слава Богу, все още има места за последния уикенд на юли.
Ама не искам да карам човека да си сменя датата на полета и т.н. заради венчавката и реших да пусна молба.
Досега писах молба до Сливенския митрополит, след малко отивам да я пускам по пощата (очаквах Църквата да си я придвижи по служебен път, ама явно ще трябва да разчитам на пощите), дано ми разреши.
Как може всичко да е толкова сложно? Адски ми е криво, че ще дойдат да ме вземат и отиваме направо в ресторанта, без венчавка.
А и като чета сега за забраната за бракове в събота в Пловдив ... в Бургас няма такова нещо все още. Страшно тъпо ми става - нали е една Православната църква, как може такива различия в отделните епархии, човек само да се шашка и да не знае какво да прави.
Накрая ще взема да се откажа от църковния брак, ако не стане сега, няма да го направя никога, самата Църква ще ме откаже с тези недомислия...
Проблемът ми е, че не мога да сменя датата
Активен
блясъчко
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 415

щастлива звездичка


Моят сватбен албум

« Отговор #65 -: април 18, 2008, 12:03:20 »

а защо не отложите църковния брак за по-нататък? важното да има подпис и веселба, после венчавката може да си е само пред Господ  smile дано намерите решение  give_rose
Активен
KlaraFina
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1620



« Отговор #66 -: април 18, 2008, 12:13:23 »

Kiksi, ако не държите на църковен брак, по-добре наблегнете на по-пищен граждански ритуал.
То на човек му се отщява да се жени докато уреди всички въпроси с църквата.
Активен
Kiksi
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2440



Моят сватбен албум

« Отговор #67 -: април 18, 2008, 12:14:34 »

Ами мислихме го и този вариант, ама наистина ще ми е много тъпо, няма да си изживея сватбения ден, както бих искала. После няма да е така тържествено, а в деня на сватбата си ще се чувствам така, все едно са ми разбили мечтите.
А и не е ли малко тъпо - идват да ме вземат от вкъщи и направо отиваме в ресторанта, където ще има кратка гражданска церемония, понеже няма да имаме ритуална зала, в една друга тема писах какво ми е мнението за ритуалната зала в Бургас (при това единствена!)...
Активен
Kiksi
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2440



Моят сватбен албум

« Отговор #68 -: април 18, 2008, 12:18:41 »

Kiksi, ако не държите на църковен брак, по-добре наблегнете на по-пищен граждански ритуал.
То на човек му се отщява да се жени докато уреди всички въпроси с църквата.

Ами по принцип държим, там е работата и така ни се иска да е в официалния ден на сватбеното ни тържество...
Ама май си права - ако нямаме църковен брак на този ден, ще изнудя милото за по-пищен ритуал в Морската градина ...
Но вече ме заболя главата, а и за това, че на човек заради църквата, може да му мине желанието, си напълно права ...
Не стига, че трябва да уреждам и кръщенето на кумовете, че искат и двамата да са кръстени, а и да им ги платя, защото не искам да ги натоварвам с излишни разходи ...Ами сега и това с датата ...
Активен
Kleo
Любопитен
*
Пол: Жена
Публикации: 41



« Отговор #69 -: април 18, 2008, 12:54:19 »

ЦЪРКОВЕН БРАК
Бракът е едно от седемте тайнства в християнската религия.
Както пише в Православното богослужение, тайнства и обичаи: "Мъжът и жената решават да извървят жизнения си път,изпълнен със скърби и радости,заедно. В началото на този път св.Църква изпросва от Господа благословение, за да могат съпрузите в съгласие, упътвани от църквата, да създадат истинско християнско семейство.Обрядът на тайнството Бракосъчетание се състои от обручение и венчание"
Според Православния календар за 2008 г. не се позволява венчание:
· Във времето на Великия пост - от Сирни заговезни до вторник на Светлата седмица /09.03.2008-22.04. 2008/
·През Богородичните пости /31.07.2008–5.08.2008/
· По времето на Коледните пости - от Коледни заговезни до Въведение Богородично - Ден на Християнското семейство /13.11.2008-21.11.2008/ и от Игнажден до Богоявление /20.12.2008-06.01.2009/
НЕОБХОДИМИ ДОКУМЕНТИ ЗА ВЕНЧАВКА:
· Препис-извлечение на акта за граждански брак
· Кръщелни свидетелства на младоженците и кумовете
· Декларация, че младоженците са източноправославни.
· Изискване към кумовете – също да са кръстени
РОДСТВА, ПРИ КОИТО НЕ СЕ ПОЗВОЛЯВА ЦЪРКОВЕН БРАК:
· При кръвно родство по права линия от всички степени
· При кръвно родство по съребрена линия да пета степен вкл.
· По сватовство /двоеродие/ до трета степен и четвърта степен в случай, двама братя да вземат две сестри и брат и сестра да вземат сестра и брат.
· Кръстници да встъпят в брак с родителите на своите кръщелници.
В сватбения ден е необходимо да осигурите ритуални предмети, необходими за провеждането на церемонията в църквата:
· Пита
· Бутилка червено вино
· Чаша с широк отвор
· Брачните халки
· Купичка с мед
· Купичка с жито, дребни бонбони и стотинки
Активен
Kiksi
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2440



Моят сватбен албум

« Отговор #70 -: април 18, 2008, 13:22:50 »

Благодаря, Kleo за подробната информация, но нищо не си написала за тези "изключителни случаи", в които се разрешава венчаване, с изключение на дните на Великия пост.
Това го пише на църковните календарчета, които ги продават по храмовете, а изведнъж се оказва - че всъщност няма такива ...
Тогава Църквата да си коригира изданията sad
Активен
Bybet0
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 679



Моят сватбен албум

« Отговор #71 -: април 18, 2008, 13:23:12 »

 Offtopic Kiksi, душичке успокой се. Чесно казано и аз имах огромни мечти и желания за сватбения си ден, обаче един куп държавни простоии го ограничиха. Точно като теб с изнесения ритуали  проблема с книгата, църквата и съботното венчание и също като теб бях полудяла, че няма да е това което съм си мечтала да бъде. Щом писах писма и до общината за пустата книга, смярай колко бях полудяла crazy Но в крайна сметка се успокоих, помислих и си казах - какво ми пука в крайна сметка, важното е да се обичаме, а дали ще се оженя днес или утре, в ритуален дом или навън, важното е да сме заедно и да се обичаме good Моя съвет е първо да не се ядосваш. Простете за офтопика give_rose

Сестра ми например са решили точно на първата си годишнина от сватбата заедно с кумовете да отидат в Бачковския манистир и да се ванчаят ( може и в друг, незнам какво са решили) Още един повод за празник и добро настроение girl_wink Може да измислите един важен за вас ден, да го координираш със семействата ви с кумовете и всички които би искала да присъстват. Наистина е неприятно да ти рухнат плановете, но всяко зло за добро good
Активен
Kiksi
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2440



Моят сватбен албум

« Отговор #72 -: април 18, 2008, 13:33:42 »

Bybet0, Мерси ти за хубавите думи, като пак почна да рева, ще си ги спомням ...
Просто в крайна сметка бракът не е само чисто техническо подписване или механично изпълнение на поредица от бюрократични стъпки, а емоция, която е един път за цял живот ... Затова ми е така мъчно...
Но ти ме развесели с това писмо до общината ... Мислех, че само аз съм толкова луда да пиша писмо до Митрополита,     Bravo
Смятам, че трябва да преследваме мечтите си... и затова ти се изкефих много.
А пък си права - ако не стане, ще се повеселим и после пак. Лошото е, че не знам моите родители кога ще могат да се върнат в Бг отново, за да организираме църковен брак...Майка ми успя да си дойде по-рано и е голямо удоволствие за мен, че ми помага с подготовката за сватбата...
И все още имам тайна надежда, че Митрополитът ще ми разреши...2 листа писмо му написах все пак ...
Активен
Bybet0
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 679



Моят сватбен албум

« Отговор #73 -: април 18, 2008, 14:00:39 »

Стискам всички налични палци.  good Честно казано сега съм се заровила из интернет да намеря какви са тея изключения, но за сега удрям на камък. Ако намеря нещо, веднага ще ти кажа.
Само дето общината хич и не ми обърна внимание на писмото nea, но.....ще го преживея или ще напиша второ  tease хахаха
Активен
Alucinado
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 647



Моят сватбен албум

« Отговор #74 -: април 18, 2008, 14:25:57 »

предварително се извинявам на всички, които ще се засегнат от поста ми, но не можах да се стърпя.
1. за общината (за да минем после по темата) - изключителни случаи, са случаите, когато единият от двамата младоженци няма физическата възможност да стигне до ритуалната зала, за да подпише. Вашият случай е по-скоро "прищявка" - ако разрешат на вас трябва да разрешат на абсолютно всеки друг.

2. за църквата - почти съм убедена, че няма да има положителен отговор писмото ти. От това, което си написала, оставам с впечатлението, че основният ви проблем е, факта че не сте се съобразили, че датата която сте избрали се пада на пости (или по-точно съобразили сте го, но сте преценили че вашата венчавка е по-важна от църковните канони). Аз ако съм на мястото на митрополита няма да дам съгласието си при тези условия и веднага ще се аргументирам: Вие, като млада и здрава двойка без никакви юридически и физически пречки можете да сключите църковен брак по всяко време на годината (разрешено според църковния календар). Т.е. Втори Август не е единственият ден, в който бихте могли да се венчаете. Последствията от отказа за венчавка на точно този ден ще бъдат чисто емоционални - няма да загубите пари, няма да ви се отрази по никакъв начин юридически или физически. И да не забравяме, че все пак първопричината за тези последствия са вашата несъобразителност с църковните закони (за разрешени дати за венчавка), така че Църквата по никакъв начин не би трябвало да се чувства виновна от отказа си.
Ако наистина отдавате толкова голямо значение на църковния брак - направете го правилно... Все ми изглежда, че Църквата като институция е доста по-голяма от прищевките на един или двама души и е по-правилно ние да се съобразяваме с нейните изисквания, отколкото Тя да се опитва да угоди на всеки от нас!
« Последна редакция: април 18, 2008, 14:29:12 от Alucinado » Активен
Страници: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 32   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines