Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

май 20, 2024, 07:12:39

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 22 23 [24] 25 26 ... 32   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Църковен брак - 2 част  (Прочетена 148485 пъти)
 
kali_gali
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2243



Моят сватбен албум

« Отговор #345 -: декември 21, 2008, 18:51:05 »

Ама защо с този тон-някак не е много Богоугоден???
Активен
MrDJ
Любопитен
*
Публикации: 38



« Отговор #346 -: декември 21, 2008, 18:59:44 »

Какво те притеснява в тона? Не съм ползвал весели емотикони.Това ли те стряска,или написаното?Просто съм сериозен в този пост нищо повече. give_rose
Активен
kali_gali
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2243



Моят сватбен албум

« Отговор #347 -: декември 21, 2008, 22:11:55 »

Някак критичен ми се струва.Всеки сам си решава и не е по християнски да се съдиме един друг.Аз също не съм привърженик на църковния брак поради мода.Би трябвало да е поради вяра,но веси сам си решава и не мисля че е редно така да се критикува чуждо решение.А и да се сетиме за притчата "който е безгрешен да хвърли първия камък".
Активен
MrDJ
Любопитен
*
Публикации: 38



« Отговор #348 -: декември 21, 2008, 22:28:33 »

Това че всеки сам си решава го има на две места в поста ми.Нещо повече!!! Подтиквам всеки сам да реши. Именно САМ!!! Не с помоща на хора които на черното казват бяло заради пари.
Да поста ми като цяло е критичен и такъв съм искал да бъде.Но без да излиза от рамките на дъбрия тон.
Активен
kali_gali
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2243



Моят сватбен албум

« Отговор #349 -: декември 21, 2008, 23:14:12 »

ок.не ми се влиза в безмислен спор
Активен
iolly_
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 144



« Отговор #350 -: декември 22, 2008, 00:39:59 »

Момичета едно е ясно в църковният календар си пише, че се забраняват сватбите срещу неделя. Това е още по-голям парадокс, че хем го пишат хем не го спазват. Пълна анархия. А това, че е ден на умрелите не означава, че е лош ден и затова не трябва да се жените, а означава, че това е техният ден и ние трябва да ги уважим. Всеки от нас има починали близки и трябва да ги уважи, а не да вдига празници. Това е обеснението. А когато не уважаваш някого и теб няма да те уважават! И това важи не само за живите, но и за умрелите.

А относно това, че вече е модерно да се вдига църковен ритуал, а повечето хора незнаят за какво се говори в него е абсолютна истина. Аз например знам само някои неща и ми се иска да знам повече. Даже мисля да направя едно интервю с един поп, на който имам доверие и да го публикувам на страницата ми. Мисля, че ще  е нещо интересно и полезно. Поне повече от това с каква марка кола да те закарат до ритуалната или за колко пари ти е роклята. А относно попа казвам, че му имам доверие, защото той е единственият поп, който ми е обеснявал нещо без да го моля. Веднъж исках да осветя икона подарък за родителите ми. И за разлика от други попове  до тогава, които са ми казвали, че освещават иконата да пази моето семейство поименно, този ми обесни, че икона не се освещава за човек, а сама за себе си, така че всеки, който се помоли на нея да има късмет. И като се замислих това е много логично, нали?
Активен
elanida
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 72



Моят сватбен албум

« Отговор #351 -: декември 22, 2008, 01:17:56 »

А относно това, че вече е модерно да се вдига църковен ритуал, а повечето хора незнаят за какво се говори в него е абсолютна истина.
Една от най-полезните и интересни книги на тази тема за мен беше книгата "Бракът като подвижничество"  от митрополит Антоний Сурожки. Освен духовното значение на християнския брак в нея се разглеждат и обясняват всички моменти при самия ритуал и тяхното значение.
Активен
viviv
Ентусиаст
**
Публикации: 58



Моят сватбен албум

« Отговор #352 -: декември 22, 2008, 01:30:24 »

Iolly, аз изключително съжалявам, че отново се повдигна дискусията по въпроса за съботните сватби! Не искам да бъда разбрана погрешно, понеже самия факт, че говоря за истински вярващите християни, показва, че правя разлика между модерно ритуалче и молитва за Божия благословия! Моето мнение, обаче е, че понеже ние сме не достатъчно просветени и именно затова се обръщаме с въпроси към свещениците, то те са хората, които да ни напътстват и да опосредстват нашите отношения с Бог. В такъв смисъл те са отговорни за делата си. Засега в Добрич свещениците венчават след 16 часа, когато вече е имало празничен камбанен звън.
Активен
tsvet_3
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 484



Моят сватбен албум

« Отговор #353 -: декември 22, 2008, 11:00:58 »

някой знае ли дали е възможно да се проведе изнесен църковен брак изобщо/за Пловдив става въпрос/?
Активен
nia
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 766



Моят сватбен албум

« Отговор #354 -: декември 22, 2008, 15:36:40 »

      Днес ходих в една църква в Бургас и там ми казаха , че венчавка за 20.06 -МОЖЕ. Нищо , че са "Петрови пости"( или каквито и да са там).
    Питах и дали може мажду 16 и 17 часа- дали няма там литургия (или каквото и да е там - забравих как се казваше) казаха пак , че няма проблем
     Излиза , че всяка църква си има собствени канони май crazy . Поредната  българска тъпотия  crazy crazy crazy crazy crazy crazy crazy
Активен
Kiksi
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2440



Моят сватбен албум

« Отговор #355 -: декември 22, 2008, 17:42:32 »

nia, в коя църква ти казаха, че може?

Питам, защото аз съм сигурна, че в "Св.Св. Кирил и Методи" не може. Това, че уж една държава, а навсякъде различни канони е ясно, нагледахме се на какви ли не абсурди.

Ама и в един град като нашия, дето има 5-6 църкви - различни канони, ей това вече ме утрепа  Oh my ...
Активен
nia
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 766



Моят сватбен албум

« Отговор #356 -: декември 22, 2008, 18:09:26 »

св. Богородица- днес
Активен
iolly_
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 144



« Отговор #357 -: декември 22, 2008, 18:10:45 »

Това е лошото, че преди отиваш на лекар и каквото ти каже знаеш, че е вярно. Отиваш при поп, каквото каже закон. И всеки едно и също ще каже. А сега такъв "професионализъм", че докато разбереш какво ти има ще умреш. Трима лекаря три мнения. Съжалявам, че давам пример с лекар, а не поп, но то е аналогично за всички области май.
Активен
LOSHKA
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 164



Моят сватбен албум

« Отговор #358 -: декември 28, 2008, 21:59:04 »

Мдам гледам я тази църква "Покров Богоридичен" зад хотел Родина...на доста сватби съм ходила там и се чудя за толкова години защо не са изрисувани таваните а едни сиви си стоят?
Активен
smiling rain
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 175


Magic everywhere


Моят сватбен албум

« Отговор #359 -: декември 29, 2008, 12:35:39 »

Не се надъхвайте прекалено от канони. Спазването на канона се променя с времето - откакто има църква, с всеки църковен събор. Няма гаранция че спазения канон (форма) ще ви гарантира "благодатта" за която говорите. Но пък смирението, служението и любовта са сърцето на христовото учение и ако само тях спазваме няма нужда да се тревожите за канона.  Offtopic
Активен
Страници: 1 ... 22 23 [24] 25 26 ... 32   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines