Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

май 07, 2024, 03:08:10

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 10 11 [12] 13 14 ... 77   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Месечна тема - Май 2015 - С труд по пътя към книжовността :)  (Прочетена 242219 пъти)
 
Lupercola
Гост
« Отговор #165 -: май 07, 2015, 08:57:41 »

Фани, а сега кой ти я сгьва носията? Свекьрва ти ли? Гледах сайтовете дето си пуснала вчера, пьлнят ми сьрцето.
Тия кьрпи на чертите са много красиви/ Всички ли са стари или има откьде да се купят?

А как се прави кьна? Като ритуал и вьобще технически? Гледах, че много от жените са кьносани. Аз от 16 годишна се кьносвам и ми е интересно да знам… Каква кьна използвате (откьде я купувате) ?
« Последна редакция: май 07, 2015, 09:03:09 от inaxastra » Активен
Alichka
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 3214



« Отговор #166 -: май 07, 2015, 09:06:20 »

Фани, уникален разказ и снимки heart И на мен ми стан интересно за сгъването на дрехите. Какво е значението на името на селото? Има ли превод? Я кажи - освен песни и танци прави ли се курбан, обредни хлябове и тн...
Аз тъкмо щях да кажа, че светлосинята носия не ми се струва българска, пък ти си обяснила, че е ромска. Много дълга е за българска, освен пайетите.
Активен
Alissa
Любопитен
*
Пол: Жена
Публикации: 20



« Отговор #167 -: май 07, 2015, 09:12:16 »

Фани, уникален разказ и снимки  smile

А колкото до бившите-не поддържам връзка с тях, вече не. До един период - да, но после всеки си тръгна по пътя и така е най-добре.
Активен
fanimira
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2391


Mom of 2


Моят сватбен албум

« Отговор #168 -: май 07, 2015, 09:25:43 »

Къната си я купуват от пазарите на село или от булчинския магазин. По нашия край в булчинските продават и такива неща - къна, носии, кадифе, има и забрадки. Хората си имат по къщите по принцип. Обаче тая носия навремето е била много скъпа и не можели да си позволят всички както ми обясняваше баба. Затова който няма наследатвена си купува. Моята свекито я е шила сама. Даже съжалява, че е ушила само една. Етървата не е от наште и е градско чедо и хич не я иска носията. Обаче един ден съм сигурна, че ще има претенции за нея, ей така напук. Ще питам за къната има ли нещо специално при бъркането. Бях чувала за някаква захарна къна за русите жени, че като ги къносат косата им ставала с много интересен меден оттенък като на Хюрем от сериала "Великолепният век". Който знае как се качват снимки може да качи, ако ви е интересно.
Носията я сгъва свекито, трябва самата украса с камъчета да не се прегъва и да се увие в хартия, за да не се опира до другата на противоположната страна. Слагат ги в гардероба по дължина, без да прегъват крачолите.
Активен
fanimira
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2391


Mom of 2


Моят сватбен албум

« Отговор #169 -: май 07, 2015, 09:31:10 »

Къната е на прах и се смесва с вода и то става като каша, като боята за коса става консистенцията. За цвета трябва да попитам какви неща се добавят за да се постигне определен оттенък. А предполагам че питаш за Къна, която се прави по сватбите какъв е обичая нали? Аз май до там бях стигнала на моята сватба. Ще напиша утре, че е петък - свещен ден!
Активен
djosi
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 620



Моят сватбен албум

« Отговор #170 -: май 07, 2015, 09:44:22 »

Здравейте момичета smile
Фани разказите ти са толкова интересни все едно чета приказка.
За бившите, нито снимки пазя, нито поддържам някви отношения. Минало, заминало, за мен няма смисъл.
Тази сутрин се събуждам и  що да видя мм преинсталирал лаптопа лошо ми стана. Моя лаптоп изгоря преди време и реших след сватбата да си купя друг. Ползвах неговия лаптоп и  съответно запаметявах разни снимки и неща които ми трябват за сватбата, а сега ги няма.
Вчера празника ми мина много добре, събрахме се  около 10 човека,  хапнахме, пиинахме, когато имам възможност ще ви покажа снимки.
Сега ще си допия кафето и после отивам да работя.
Хубав  и приятен ден на всички smile smile smile
Активен
svekarva
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 4023



« Отговор #171 -: май 07, 2015, 09:54:23 »

Едно време и аз се къносвах. Къна ми носеха от Турция, в едни огромни пакети. Ама то в Пловдив има много турци и не беше проблем. Спомням си, че при бъркане миришеше много хубаво. Слагах счукани черни маслини, уж за по- наситен цвят. По едно време даже във водата пусках шафран и май се получаваше нещо жълтеникаво, каквото беше модерно. Хихи, една съседка винаги постигаше страхотен цвят. Мнооого по- късно издаде номера - слагала към къната боя за вълна.
Единственото неудобство е, че трябва дълго време да стои на главата. И от детските ми спомени в банята Wink да протече и да изплеска безвъзвратно кожата около челото за доста дълъг период, а също и дрехите. Иначе подхранва косъма и дава страхотна лъскавина, най- добрата маска е.
djosi, гаден номер...В такива случаи винаги си спомням Кари от "Сексът и града" и препоръките да имаш запазена информация някъде другаде. Ама никой не го прави в личните си дейности.
Активен
Lupercola
Гост
« Отговор #172 -: май 07, 2015, 10:18:27 »

Аз си я купувам от тук, от един магазин за натурални стоки, но признавам, че няма равна на тази от Истамбул, от Капьль Чарши, да е баш кармазь  judges

Намерих ведньж по нета някаква американска книга за това, как се приготвя и оттогава така я правя. Преди я варях на водна баня с вода, прибавях я карамфил, я маслини, я жьлтьк… кисело мляко, какво ли не… Или пьк, сега се присетих, каркаде.

От няколко години я правя на студено, с лимонов сок (може и с оцет, но мирише), без вода. Оставя се няколко часа на топло да се развият пигментите. Ако е студено времето, да стои и цялата нощ. После се мажа и стоя в най-добрия случай 3 часа, но реално я свалям като ме хванат нервите. Хубаво е да се спи с нея. За да не боядисва кожата кьдето не трябва се маже сьс зехтин. Но аз не се мажа. И какьв е истинския цвят се вижда чак след няколко дни, защото тя като ябьлката се окислява като постои и цветьт се променя.

Казват, че лекувала мигрена и какво ли не още…

Аз обожавам кьна и цветьт, и миризмата. Само дето сьм станала много нервна и едва издьржам да стоя с нея. Както казах, се кьносвам от 16 годишна. Никога не сьм слагала друго.
Даже сега много се вдьхнових и отидох да си я забьркам. Днеска ще се кьносвам. Забравих да кажа, че не се бьрка с метално. Аз използвам от тези дьрвените широки клечки за сладолед (от Магнум).
« Последна редакция: май 07, 2015, 10:27:52 от inaxastra » Активен
pandapanda
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1848



Моят сватбен албум

« Отговор #173 -: май 07, 2015, 10:43:55 »

Здравейте smile

Фани, много ми хареса разказа ти. Щом така добре разказваш, нямам съмнения, че си много добра учителка.

По темата за бившите - аз съм имала една връзка преди мъжа ми и той ме е познавал през цялото време, а с бившия ми се познават от деца. За бившите на мъжа ми нищо не знам, защото той е джентълмен и не говори за такива неща. Много хора са ме питали защо все още имам снимки във ФБ с бившия ми - на мен не ми пречат, ако на някой пречат ще ги махна. С бившия ми си вадехме на хартия снимки (по-точно аз) и понеже като се разделихме се чудехме какво да ги правим тия албуми, защото никой не ги искаше да му заемат място, с ММ даже не съм започвала такава традиция. Но пък си имаме друга много хубава - всяка година си правим календари с наши снимки.
Междудругото понеже съм виждала снимки само на бившите на баща ми, дълго време мислех майка ми за много задръстена, ама то не били баш така нещата lol
Оф не ми се пишеш толкова по тая тема, ама от 40 мин го пиша тоя пост и току се присетя още нещо.

Я кажете, какви идеи имате за подаръци за втората годишнина от сватбата?

inaxastra Магнум е във фунийка, да нямаш предвид Бос?
Активен
Lupercola
Гост
« Отговор #174 -: май 07, 2015, 10:55:31 »

При нас е на клечка  pardon

Активен
pandapanda
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1848



Моят сватбен албум

« Отговор #175 -: май 07, 2015, 11:03:47 »

хаха, при нас така изглежда BOSS lol жалко, че не мога да ям сладолед, тази двата изглеждат много апетитно
Активен
svekarva
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 4023



« Отговор #176 -: май 07, 2015, 11:13:57 »

Аз пък бях останала със спомен, че е във фунийка с прозрачна капачка. Разтърсих се в мрежата, ама като чукнах магнум и наизскачаха само пистолети blum


* магнум.jpg (39.79 KB, 460x368 - видяно 142 пъти.)
Активен
fanimira
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2391


Mom of 2


Моят сватбен албум

« Отговор #177 -: май 07, 2015, 11:37:23 »

 в CBA има от този Магнум с прозрачната капачка, за който говори свекърва. А в чужбина го има тоя на клечка, пак Магнум. Така че и двете сте прави!  good
Активен
ratatui
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1980


Моят сватбен албум

« Отговор #178 -: май 07, 2015, 11:53:46 »

Добър ден!
Вчера не се доредих до форума, днес ще се върна да дочета.
Честит празник на "патерици" на всички, няма да черпя нищо, че мм е Георги. Вчера започнахме деня малко екстремно по спешност на лекар /защото лудата ни котка, както каза лекарката като я видя си дърпа конците, станаха й дупчици и аз умрях от ужас, цяла нощ ставах да гледам дали е жива/. След това с нашите отидохме до Гложенския манастир, много ни хареса, не знаехме че се казва Св. Георги и още повече, се накефихме. Минахме през къщата на Тодор Живков.
Активен
petttto
Регистриран

Публикации: 4


« Отговор #179 -: май 07, 2015, 11:54:23 »

Хайде и тук да пиша: Комсомооол, комсомол ти летиш като соооокол  girl_wink В чест на празника сме с прическа Чавдарче - две опашки със сини панделки  yahoo
smile По-късно да еволюира в прическа комсомолче
Активен
Страници: 1 ... 10 11 [12] 13 14 ... 77   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines