Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

май 13, 2024, 23:35:05

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 22 23 [24] 25 26 ... 31   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Ще си запазите ли моминското име? - III-та част  (Прочетена 159196 пъти)
 
punk_girl123
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 2204



Моят сватбен албум

« Отговор #345 -: март 22, 2013, 10:29:35 »

Shantall според мен трябва да решиш Ти какво искаш. Ти ли искаш с тире или майка ти? И след като сама си сигурна в решението си, да си поговориш със съпружеското тяло и да му обясниш, че това си е твоето име и той няма право да ти се меси! Ако държи на теб ще го разбере, ако ли не готви се в бъдещия ви живот за много такива ситуации, защото той ще си мисли, че така се постигат нещата - без компромиси от негова страна!
Активен
ratatui
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1980


Моят сватбен албум

« Отговор #346 -: март 22, 2013, 10:34:27 »

И аз щях да ти кажа същото
Shantall според мен трябва да решиш Ти какво искаш. Ти ли искаш с тире или майка ти? И след като сама си сигурна в решението си, да си поговориш със съпружеското тяло и да му обясниш, че това си е твоето име и той няма право да ти се меси! Ако държи на теб ще го разбере, ако ли не готви се в бъдещия ви живот за много такива ситуации, защото той ще си мисли, че така се постигат нещата - без компромиси от негова страна!
В крайна сметка изборът си е твой и всички трябва да се примирят с него, защото ти ще живееш с избора си, а не те! Защо някой път неповдигнеш въпроса с фамилията едновременно и пред майка ти и пред мъжа ти и да видиш дали няма да се примирят и да не те напрягат, след като за тях е толкова важно ТВОЕТО име.
Активен
casky
Баш Майстор
**
Публикации: 1557



« Отговор #347 -: март 22, 2013, 10:39:06 »

Да good Повдигни го пред двамата и каквото и да е решението ти, нека и на двамата е ясно, че това е твоето име и избора е само и единствено твой. Всеки от тях би следвало да се съобрази с решението ти, каквото и да е то. Но ТВОЕТО решение, защото както казах ако стане само защото той се инати, това ще остане като спомен в родителите ти. А и Пънк много точно го е казала, че ако той не се съобрази с това, което ти си избрала, така ще е и в бъдеще...


Такива проблеми съм нямала и сега като чета тук, чак ми става много чудно как толкова малко нещо, може да стане такъв голям проблем. Много неприятно... Но съм убедена, че ще стигнете до консенсус, подходящ за всички smile
Активен
shantall
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 765



Моят сватбен албум

« Отговор #348 -: март 22, 2013, 11:26:10 »

за него било важно да съм с едната фамилия, за майка ми било важно да съм с двете, само баща ми до тук го избива на бъзик и нищо не казва ..... вкрайна сметка се бях примирила, че ще съм само с новата фамилия, но когато нещо се налага на инат започваш на инат да искаш точно обратното
Активен
punk_girl123
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 2204



Моят сватбен албум

« Отговор #349 -: март 22, 2013, 11:37:25 »

А ти какво искаш?
Активен
shantall
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 765



Моят сватбен албум

« Отговор #350 -: март 22, 2013, 11:48:13 »

в началото исках да съм с двете с тире, после като го написах ми изглеждаше много дълго и реших, че мога и само с едната. но сега ми се поставя ултиматум и вече и аз не знам какво искам.... някак се чувствам принудена да избирам пред бъдещия ми съпруг и родителите ми. нямам брат, който да продължи рода, но и фамилията е една доста често срещана. в крайна сметка фамилията ми няма да промени това коя съм и от къде съм произлязла. въпросът е, че и от двете страни искат да ми наложат мнение.
Активен
casky
Баш Майстор
**
Публикации: 1557



« Отговор #351 -: март 22, 2013, 11:52:30 »

Ами реши какво искаш ТИ и тогава просто го заяви, като стане ясно, че те са длъжни да се съобразяват с твоето мнение girl_wink Мъжът и той да не се инати толкова, ти и с тире да си последната фамилия е неговата, защото има вариант и да не вземеш изобщо неговата нали biggrin А и той  за това ли се жени за теб girl_wink
Активен
shantall
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 765



Моят сватбен албум

« Отговор #352 -: март 22, 2013, 11:57:08 »

за мое огромно съжаление той е най-големия инат, който познавам. няма да ми каже каква е причината да настоява толкова много, не зависимо как задам въпроса. преди време каза, че щом искам всичко да е по реда си /годеж, сватба и деца/ ще се съобразя с него да съм с една фамилия. и тогава реших, че има право. вкрайна сметка аз държа на брака. казва, че не го прави на инат. не знависимо колко обяснявам и говоря, не иска да ме чуе.
Активен
casky
Баш Майстор
**
Публикации: 1557



« Отговор #353 -: март 22, 2013, 12:03:27 »

Ами явно избор нямаш, така че няма и за какво да си вдигаш повече нервите. Мога само да ти пожелая в бъдеще да не си без право на такъв... give_rose
Активен
Mucka<3
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 674



Моят сватбен албум

« Отговор #354 -: март 22, 2013, 12:15:59 »

shantall, много ти е кофти положението! От една страна мъжът ти няма право да си налага чак толкова мнението и то без конкретен довод, но от друга страна все пак той е човека до теб и малко или много е хубаво да правите компромиси. Вярно, че майка ти е човекът, дал ти живот и трябва да се вслушваш в нея,  но да ти се меси чак толкова.....не знам  nea Аз поне не бих позволила на моята майка да го прави! И все пак ти ще живееш с мъжа ти оттук нататък, така че е важно да се разберете двамата!
Аз нямам търпение да взема фамилията на мъжа ми!!!  yahoo И знам, че никога баща ми или майка ми няма да се опитат да ме разубедят или да се разсърдят...нали все пак ставаме едно семейство с него:)
Активен
svekarva
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 4023



« Отговор #355 -: март 22, 2013, 12:38:19 »

shantall, Ще спомена една от причините мъжете да се чувстват неловко при жени с тире. Моля, не се сърдете, казвам това, което съм чула в мъжки разговор. Спукват ги от подигравки diablo, че не могат да "покажат" мъжко достойнство. Ама те не могат да ви го кажат, как ще признаят, че и за тях е важно да носите името им, за да се чувстват комфортно в средата си....Отделно е и родителското тяло на мъжа. Нима мислите, че те, както и вашите родители, не се месят и не мрънкат на половинките ви? Ако за вашите родители е от значение за запазите моминското си име, така за родителите на момчето е важно да вземете фамилията на семейството. Ще станете и вие родители, ще видите колко е трудно. Това, че едните или другите родители мълчат, не значи, че не ги боли. Просто отстъпват. Ако пък изобщо не смените името си и сте в среда, която държи на тези традиции, раната е много дълбока. Да не говорим пък за случаите, когато мъжете приемат фамилията на жената....
Какво име ще носи жената, не значи, че в бъдеще ще е без право на избор. Ако е умна, ще постига винаги своето. Нима не е по- важно да спечелиш войната, отколкото да загубиш една битка? Ето, ще имаш семейство, сватба, деца. Пък после "со кротце и со благо", няма неуправляем мъж, важното е да му хванеш цакат. Моята баба казваше: "хвърли му прах в очите, пък после прави каквото искаш" Wink. С дядо ми имаха щастлив семеен живот до края си. Ама да не ви уча на женски мурафети, че имам синове Wink
« Последна редакция: март 22, 2013, 12:43:27 от svekarva » Активен
casky
Баш Майстор
**
Публикации: 1557



« Отговор #356 -: март 22, 2013, 12:56:38 »

Спукват ги от подигравки diablo, че не могат да "покажат" мъжко достойнство. Ама те не могат да ви го кажат, как ще признаят, че и за тях е важно да носите името им, за да се чувстват комфортно в средата си....Отделно е и родителското тяло на мъжа.
Това пък за мен не е никакъв довод, отделно подобно отношение НЕ понасям! Това бъзици, това чехли за мен са... абе нищо, с което да се съобразявам. За другото си права от тази гледна точка girl_wink


Някой знаят, че аз съм мъжка майка и лично аз никога не бих се месила, даже ако моят син се инати бих се опитала да му налея акъл в главата, защото за мен това е личен избор и няма как всички да са на едно мнение, лошо е обаче, когато нямат право на мнение и на избор... Няма нищо лошо жената да вземе фамилията на мъжа си, без тирета и прочие, но трябва ТЯ сама да е сигурна, че точно това иска girl_wink


На мен мъжът ми даже беше казал, че и да си запазя изцяло моята без тире, няма да има нищо против точно по тази причина...личен избор. Все едно аз да го накарам да си смени неговата, защо? Защото така е било преди? Ами те преди и на работа не са ходили жените, за да вардят къщата...ама ние ходим girl_wink


 Offtopic И още нещо, което НЕ е по традиция. Мъжът ми вика на майка ми майко, а не бабо, защото както той казва тя е баба на децата ни. Личен избор girl_wink
« Последна редакция: март 22, 2013, 13:02:33 от casky » Активен
Kiwi
Сватбен ШАМАН
*
Публикации: 1003



« Отговор #357 -: март 22, 2013, 13:17:30 »

Моята баба казваше: "хвърли му прах в очите, пък после прави каквото искаш" Wink. С дядо ми имаха щастлив семеен живот до края си. Ама да не ви уча на женски мурафети, че имам синове Wink

Свекърва, то ти ако не ни научиш на женски мурафети, кой? Майките на дъщери хич ги няма в обясняването smile

За мен с тире е оптималния вариант - кеф ти госпожица, кеф ти госпожа smile
Активен
pandapanda
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1848



Моят сватбен албум

« Отговор #358 -: март 22, 2013, 13:20:10 »

Постът на svekarva, ме накара да се замисля, че аз снощи хубаво си легнах с мисълта, че аз поне това съм отметнала, защото годеникът ми и родителите ми вече не ми мрънкат да взема неговата фамилия (те бяха тримата срещу мен), ама неговите родители не съм ги виждала скоро и май на тях не съм им казвала, че ще взема тяхната фамилия само с тире. Стискайте палци като се видим другата седмица да няма драми, че сега изпаднах в тих ужас.

 Offtopic та като говорим за личен избор, аз майка си имам, а неговата си има деца да и казват майко, така че и за това, ще трябва да ме прощава (леле аз съм голям бодил май)
Активен
_perlichkata
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 459



Моят сватбен албум

« Отговор #359 -: март 22, 2013, 13:55:11 »

 Offtopic Offtopic Извинявам се
  та като говорим за личен избор, аз майка си имам, а неговата си има деца да и казват майко, така че и за това, ще трябва да ме прощава (леле аз съм голям бодил май)

И аз не казвам Майко и никога няма да кажа, аз си имам една майка и един баща, както и той. От самото начало заявих, че нито аз ще се обръщам така към неговите родители, нито искам той да казва майко и татко. Имам голямо уважение към техните, но ги наричам на име( и той моите) и това е. smile
Активен
Страници: 1 ... 22 23 [24] 25 26 ... 31   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines