Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

май 14, 2024, 04:39:58

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 12 13 [14] 15 16 ... 31   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Ще си запазите ли моминското име? - III-та част  (Прочетена 159203 пъти)
 
posum
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 725



Моят сватбен албум

« Отговор #195 -: януари 08, 2012, 18:34:13 »

Засега ще съм с моята. Тъкмо си направих лична карта миналото лято, а и ми предстои дипломиране, държавни изпити и други неща, та хич няма да ми е до смяна на документите. След като ми изтече личната карта след 9 години - ще взема неговата фамилия. Ако ни се роди дете през това време, то ще вземе неговата фамилия естествено.
Фамилията се взема в деня на сватбата, не може след 9 години да ти скимне да го направиш.
Активен
grey
Сватбар
***
Публикации: 190



« Отговор #196 -: януари 08, 2012, 18:40:38 »

След 9 години не може да се смени, освен по съдебен път. Тогава и за дипломата ще трябва да си вадиш някакви документи за това че лицето с моминското име и с новото име са един и същ човек. Ако искаш ново фамилно име, вземи го сега. Процедурата по смяната не е толкова тежка.
Активен
Vivid
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 396



Моят сватбен албум

« Отговор #197 -: януари 08, 2012, 21:35:01 »

О, ами явно съм се заблудила, понеже като си правиш лична карта те питат ще има ли промяна на името.
В такъв случай предполагам, ще взема неговата фамилия.
Благодаря ви smile
Активен
veseto_87
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 2189



Моят сватбен албум

« Отговор #198 -: януари 08, 2012, 22:45:59 »

И аз ще взема името на бъдещият ми съпруг. Смятам, че когато двама души са семейство, е хубаво да са с една фамилия. Вкъщи татко е с една фамилия, мама е с тире, а ние със сестра ми сме с друга фамилия и честно казано не ми харесва така.
Активен
gothic_queen
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 453



Моят сватбен албум

« Отговор #199 -: януари 11, 2012, 14:34:57 »

Ако трябва да кажа съвсем честно от сантиментална гледна точка,бих искала да запазя моминското си име-едно дете съм у дома,и то момиче,не ми се искаше фамилията на татко да изчезне с моята сватба sad
Но напоследък погледнах и от друг ъгъл на ситуацията и съм почти убедена ,че ще взема тази на мъжа ми.Все пак ще сме едно семейство,хубаво е всички-аз,мъжо и бъдещите ни деца да сме с една фамилия.Единственото ,което ме възпира леко е неяснотата по въпроса с документите ми след евентуалната смяна.В какъв срок след сватбата трябва да си сменя личната карта?И тя ли е единственият документ,който трябва да сменя?Аз нямам нищо на мое име,нито се занимавам с някакъв бизнес.И същата ли е процедурата,ако реша да съм и с двете фамилии,с тиренце между тях?
Активен
veseto_87
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 2189



Моят сватбен албум

« Отговор #200 -: януари 11, 2012, 14:56:03 »

И аз съм мислела по сантименталната част на въпроса, но дори сега да си запазиш фамилията, то щом си жена така и така тя ще се загуби. Децата ти при всички положения ще носят името на мъжа ти и искаш не искаш сегашната ти фамилия ще изчезне.
Активен
posum
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 725



Моят сватбен албум

« Отговор #201 -: януари 11, 2012, 19:50:09 »

В какъв срок след сватбата трябва да си сменя личната карта?И тя ли е единственият документ,който трябва да сменя?Аз нямам нищо на мое име,нито се занимавам с някакъв бизнес.И същата ли е процедурата,ако реша да съм и с двете фамилии,с тиренце между тях?
Ако си беше направила труда да прочетеш поне 2 странички назад, щеше сама да си отговориш crazy.
Активен
gothic_queen
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 453



Моят сватбен албум

« Отговор #202 -: януари 11, 2012, 22:35:12 »

Предположих,че някъде вече са се коментирали моито въпроси,но успях да прочета само първите няколко и последната страница :(Както и да е,открих темата за личните карти и намерих отговори на почти всичките ми питанки *YAHOO*Извинявам се за спама,просто чета форума едва от вчера .
veseto_87,току-що коментирахме темата доста по-обстойно и с мъжо,пък и след твоето изказване,вече се  напълно да си сменя фамилията.Мъж ми предложи,ако толкова ми е болно да съм и с двете,но това като че ли не е варианта за мен,тъй че е решено-вземам неговата :)Все пак така са направили и мама,и баба,пък и неговата семейство също,и аз ще спазя традицията.
Активен
veseto_87
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 2189



Моят сватбен албум

« Отговор #203 -: януари 11, 2012, 22:37:08 »

Радвам се, че съм помогнала. Дано за теб това да е правилното решение. smile
Активен
Leyla
Любопитен
*
Публикации: 39


« Отговор #204 -: януари 13, 2012, 21:34:53 »

Е добре де,  казвате, че взимате фамилии, за да сте едно семейство. А ако не си смените фамилиите няма ли да сте семейство? Нали ще имате брак, какъв е проблема, значи ще сте семейство? Те хората като живеят на семейни начала си мислят, че са семейство, тук с ужас разбирам, че за да сме семейство трябвало да сме и с една фамилия...
Активен
Alleksia
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 711



« Отговор #205 -: януари 13, 2012, 22:31:19 »

Leyla, споделям твоето виждане. Аз винаги съм си мислела,че ще взема фамилията на съпруга си или ще я добавя. В последствие, когато сключвахме граждански брак, се наложи да запазя моята, тъй като заминавахме за чужбина и нямаше време за смяна, а и имах подадени документи със стара фамилия. Но така или иначе, не смятам, че сме по-малко семейство. Не мисля че името прави семейството. Харесвам фамилията си, мъжа ми също има рядка и хубава фамилия, която пък изобщо не отива на малкото ми име smile Но по един или друг начин се наложи да запазя моята...
Активен
cherry_dream
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 280



Моят сватбен албум

« Отговор #206 -: януари 13, 2012, 23:16:15 »

Фамилията не прави семейството Wink
Активен
Hecate
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 441



Моят сватбен албум

« Отговор #207 -: януари 14, 2012, 00:47:59 »

Аз реших да добавя неговата с тиренце smile Доста хора са свикнали със сегашната ми фамилия и аз си я харесвам, но с добавянето на неговата няма да има съмнение за трети лица коя съм била преди и коя съм сега Wink с гордост ще си личи, че съм госпожа.
Активен
sunset
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 821



Моят сватбен албум

« Отговор #208 -: януари 14, 2012, 10:08:13 »

Варианта с тире и аз съм го обмисляла, даже веднъж го споменах на мъжа ми, но на него му стана неприятно. Нищо не каза, но аз усетих. Реших да взема неговата фамилия, защото искам цялото ни семейство да носи една фамилия. Това е въпрос на предпочитание.

Leyla, естествено, че фамилията не прави семейството. Просто всеки разбира нещата по различен начин. Има хора, които са станали известни с фамилиите си в професията, която упражняват и тогава е напълно нормално да си запазят собствената фамилия. Има други, които просто не желаят да променят фамилията си. Никой не е длъжен да дава обяснения защо е решил така.
Активен
Росита
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 125


Бургас, морето и .....


Моят сватбен албум

« Отговор #209 -: януари 14, 2012, 10:26:47 »

И аз съм на мнение, че най-малко фамилията прави семейството. Всичко е въпрос на предпочитание и личен избор. Аз реших да запазя своята, като това не значи че с бъдещият ми съпруг няма да сме семейство. А колкото до различните фамилии - в нашето семейство си е цяла традиция съпрузите да са с различни фамилии. Баба и дядо са с различни, майка ми и баща ми също и това никога не им е пречело. Синът ми е с фамилията на татко си, аз с моминската си, това не ни кара да се чувстваме неудобно и двамата. А и никъде не е споменато, че е задължително жената да носи фамилното име на мъжа си.  Wink

Познавам семейство, в което мъжът взе фамилията на жена си.  smile
Активен
Страници: 1 ... 12 13 [14] 15 16 ... 31   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines