Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

май 12, 2024, 05:26:47

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 6 7 [8] 9 10 ... 13   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Какво трябва да знаем когато купуваме апартамент!  (Прочетена 173199 пъти)
 
магито
Global Moderator
Заслужил майстор на спорта
*
Пол: Жена
Публикации: 4922


яхнала метлата


Моят сватбен албум

« Отговор #105 -: май 27, 2009, 08:23:24 »

По принцип квадратурата на една стая се смята като се взима половината от дебелината на съответната стена, затова да те влизат.Колкото до общите части съгласна съм с Катето и Бубка, много са за тези квадрати.По наредбата за етажна собственост си пише как се разпределят общите части в зависимост от големината на апартаментите.Сега друг е въпроса ако някой велик архитект е направил големи общи коридори и се плаща за тях.
« Последна редакция: май 27, 2009, 08:42:27 от магито » Активен
plamik
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1835



Моят сватбен албум

« Отговор #106 -: май 27, 2009, 08:37:34 »

Пламик според мен размерите не са от значение, имам предвид че на проекта би трябвало директно в средата на всяка стая да пише колко квадрата е, а не метри или сантиметри. Поне ние като гледахме проекта на едно блокче така беше, пишеше обща квадратура която трябва да платиш, пишеше си във всяка "стая" колко кв. е.
Абсолютно вярно е това, което казваш. Но си има и размерите на стената, като дължина. И там дава тази разлика. А от там идва и разликата в квадрати по скица и реалните размери на стаята.
Активен
Mrs.™
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 4641



Моят сватбен албум

« Отговор #107 -: май 27, 2009, 08:52:14 »

момичета имам няколко въпроса. харесали сме си апартамент, на схемата която ни представят пише че е 55 кв.м а всъщност ние ще трябва да платим 70 кв.м. в разликата влизали общите части и мазе. не е ли много голяма квадратурата на общите части, и нормално ли е мазето да се плаща на същата като жилището цена.
Ами и на мен ми се вижда много 15кв.м. общи части,макар че при нас не знам колко ще са blush - знам само,че са възможно най-малко ,а за мазето нямам спомен-мисля че не влизаше в квадратурата и беше безплатно blum Опитай се да се договориш ако не за безплатно,то поне за него да ти намалят от цената,не е нормално да е на една цена-сега  с тази криза,имаш шанс да се договориш ,някои познати даже получават безплатни гаражи след такива преговори  good
Иначе гаражите са си отделно и на отделна цена,в нашия комплекс мисля че струваха 15хил.евро pleasantry
Активен
echy_
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1009



Моят сватбен албум

« Отговор #108 -: май 27, 2009, 09:50:14 »

момичета много ви благодаря.
на блока който сме харесали ( стар блок който изцяло всичко се подменя и ремонтира) имаше табела с фирмата и телефони, на които се обадихме и уговорихме и дойде една жена която се оказа чее брокер. на самата среща пръсъства само милото, та аз неможах да си задам въпросите, но по скиците които е оставила видях разликите. при следващата среща ще я питам за квадратурата на мазето, и за тази таблица с процентите общи площи.
Активен
Gergancheto
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2366



Моят сватбен албум

« Отговор #109 -: май 27, 2009, 10:09:34 »

Абсолютно вярно е това, което казваш. Но си има и размерите на стената, като дължина. И там дава тази разлика. А от там идва и разликата в квадрати по скица и реалните размери на стаята.

Благодаря, много полезна информация получих  give_rose
Активен
Капризче
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 3244


Baby Time


Моят сватбен албум

« Отговор #110 -: февруари 16, 2010, 23:18:57 »

Гледам че не  писано в темата от доста време, но за мен въпроса е актуален в момента и за това реших да пиша. Ние се спряхме на жилище. Единствения избор който се налага да направим с локацията. ВЪпреки че квартала не ни харесва като цяло, апартамента е в една от хубавите му части, т.е. не е чак толкова лош вариант. Иначе квадратурата и цената ни устойват, на 3-ти етаж е(втори над гаражи). С юго-източно и северо- източно изложение(само едната стена). Недостатък е че 2 стени са външни, едната която е с терасите, там няма как да е по друг начин и едната стена на спалнята. Надявам се да има добра изолация и да не е студено...Над този апартамент има още 2 етажа, така че има кой да ни топли от горе и от долу. Няма ТЕЦ, но Даниел измисли вариант за отопление с палетна камина, който е доста евтин. Остава комина да е добре и да може да се ползва за такова отопление. Утре сме на среща със строителя и сме си подготвили следните въпроси. Моля ви, ако мислите че има друго, което трябва да попитаме ми кажете.

1. Кога се очаква да получи АКТ 16? Ще бъдем ли обезпечени по някакъв начин при закъснение от страна на строителя?
2. Има ли вариант да се капарира сега, а остатъка да се плати с кредит след получаване на АКТ 16? Ако кредита се забави има ли санкции или някакви наказателни лихви към сторителя, които трябва да платим?
3. Какви са материалите, които са използвани при строежа? Сертификати за качество?
4.Възможно ли е да се редуцира още цената или да получим безплатен гараж вместо отстъпка?
5. Има ли включено мазе към апартамента?
6. Подземните гаражи в клетки ли са или са общи?
7. Има ли тежести на апартамента? Ипотека, която е взел строителя за строежа? Ако да, кога пада ипотеката?
8. Тъй като апартамента се продава с конвекторни радиатори или климатици по избор, както и бойлер, какви са параметрите на уредите, марка, гаранция и т.н.? Има ли вариант за хоризонтален бойлер?
9. Включени ли са идеални части от земята в цената на жилището?
10. Има ли вариант за завършване до ключ и на каква цена?
11. Какво е състоянието на комините и могат ли да се използват с палетна камина?
12. Ползва ли строителят преференциални лихви за негови клиенти от някоя банка?

Май това е в общи линии, което сме измислили до момента. Кажете какво изпускам!
Активен
roumyana
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 2648



Моят сватбен албум

« Отговор #111 -: февруари 17, 2010, 11:06:32 »

капризче, ето моите допълнения:
 задължително искайте документи за собственост или за учредено право на строеж, разрешение за строеж, проект и др, изискайте предварителния договор, който ще подпишите, за да можете да нанасяте корекции в него и най-вече, за да регламентирате с него голяма част от въпросите , които те вълнуват ( като 1, 2, 7- те се урецдат с клаузи в договора)
 питайте каква е чистата/светлата  квадратура на апартамента и включени ли са общи части в нея.
 кога ще става нотариалното прехвърляне, на акт 16 или преди това? Моят съвет е след акт 16 и също така, тогава да дадете парите, а сега само капаро и предварителен договор.
 искайте да ви даде точно описание на степента на завършеноста на апартамента при прехвълянето- под, стени, мазилки и др, да са част от предварителния договор.
 абе има и други неща, ама за сега това се сещам
Активен
bubka
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2079


Загубил всичко, не загубвай себе си ...


Моят сватбен албум

« Отговор #112 -: февруари 17, 2010, 11:21:04 »

Ели, съгласна съм с Руми за нотариалното прехвърляне - ако го договорите за след акт 16, то тогава ще теглите и кредита (ако ще ползвате такъв), без него не може да изтеглите  good
Което означава и, че тогава ще ви дойде разхода за нотариус и държавна такса, а не сега.
Активен
leni_beni_
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2061



Моят сватбен албум

« Отговор #113 -: февруари 17, 2010, 11:35:09 »

след акт 16, то тогава ще теглите и кредита (ако ще ползвате такъв), без него не може да изтеглите  good
Ние теглихме кредит даже преди акт 15 . Може да има нови изисквания , с които не съм запозната , но може да се тегли и преди акт 16
Активен
bubka
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2079


Загубил всичко, не загубвай себе си ...


Моят сватбен албум

« Отговор #114 -: февруари 17, 2010, 11:37:54 »

Ние теглихме кредит даже преди акт 15 . Може да има нови изисквания , с които не съм запозната , но може да се тегли и преди акт 16

Точно така, ние също теглихме на акт 14, но тогава стана и самото нотариално прехвърляне - такава ни беше уговорката със строителя. Без него банката няма как да отпусне креди, защото реално имота не е на твое име преди това, а има само предварителен договор  good
Активен
Капризче
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 3244


Baby Time


Моят сватбен албум

« Отговор #115 -: февруари 17, 2010, 11:47:02 »

Момичета, благодаря за отговорите. Аз малко се притеснявам да не изглеждам нахално като искам толкова много информация. Да не би строителя да си помисли че се съмнявам в него...Аз си се съмнявам де, но ако има по-елегантен начин да се справя със съмненията ми, без да му искам всички документи дитректно бих го направила... Малко е тъпо от моя страна, но съм си такава. Както и да е. Довечера ще поискам документите, които казахте и ще пиша отново какво е станало.
Активен
bubka
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2079


Загубил всичко, не загубвай себе си ...


Моят сватбен албум

« Отговор #116 -: февруари 17, 2010, 11:49:30 »

Ели, въобще не се притеснявай да му ги искаш - в правото си си.
Да не би да му даваш 5лв  nea
Хайде, стискаме палци всичко да му е наред  good
Активен
roumyana
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 2648



Моят сватбен албум

« Отговор #117 -: февруари 17, 2010, 11:52:56 »

даа може да се тегли кредит и преди това, както и прехвърлянето може да стане преди акт 16,
то и таксите са по-ниски, но не ви го препоръчвам, има значителен риск. аз не бих купила преди акт 16, дори и да е по-евтино.всеки си преценява сам , разбира се
Активен
leni_beni_
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2061



Моят сватбен албум

« Отговор #118 -: февруари 17, 2010, 11:53:20 »

Капризче, няма от какво да се притесняваш, ти си си в правото . Естествено , че ще се съмняваш, то в днешно време ...... Пък и както казва bubka не му даваш малко пари, че да не ти дава информация и документи
Ще чакаме да разкажеш как е минала срещата . Стискаме палци  good
Активен
Капризче
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 3244


Baby Time


Моят сватбен албум

« Отговор #119 -: февруари 17, 2010, 22:33:37 »

Момичета бясна съм, вече не толкова де, но одеве  beating ...Нашата псевдо агентка ни заведе да говорим със строителя за апартамент, който вече е продаден. Направо ми иде да я удуша! За трети път се дъни, като ме води да гледам продадени апартаменти и мисля че това и беше. Просто няма да и се обадя повече... Оплаках ви се, спирам, че пак започвам да и се ядосвам.

И нещо полезно да ви пусна: http://novatasofia.com/bg/index.html Това е каталог за новото строителство в София. Информация за строителите, текущите им и бъдещи обекти и т.н. Мисля че ще е полезен на момичетата, които търсят жилище в София. smile
Активен
Страници: 1 ... 6 7 [8] 9 10 ... 13   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines