Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

май 20, 2024, 19:58:51

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 12 13 [14] 15 16 ... 18   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Здравословно и рационално хранене  (Прочетена 162496 пъти)
 
tweety bird
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 908



Моят сватбен албум

« Отговор #195 -: април 01, 2011, 10:40:52 »

Нина, не съм чела въобще никаква литература. Много приятели около мен са спазвали диета, но самата дума поставя някакви ограничения, яде им се по-често. Изнервени са и затова аз не исках да се подлагам на каквито и да е било диети. Исках просто да променя начина си на живот, а не само да гладувам и пак да пълнея. smile
Стресът навън е много голям и се наложи да променя живота си, за да се чувствам добре, започнах да чета психологическа литература и да пазя организма си, а не да се тъпча с глупости. Не мисля, че здравословното е лошо на вкус, подправките правят ястието.
Но това не означава, че не съм си позволявала сладко, взимах си cookies, granola bars, шоколад, просто не съм прекалявала.
Доколкото знам прясното мляко не е полезно за възрастните , нищо не ти доставя , бавно се разгражда. Аз го пиех рядко и то сутрин с омлета или ако си сложа нес кафе. Нещо повече ако научиш ще ми е интересно.
Би ли ми пратила на лични сайта да разгледам.
Според мен не трябва да се приема тесто, сладко различно от шоколада, пържено, панирано.
Имам познати, които по цял ден правят кескове, мекици, торти и какво ли не и искат да са слаби, еми няма smile Ако искаш да се чувстваш добре, трябва да се лишиш от някои неща.
Най се дразня когато майките дават разни десерти на децата си и казват , ама то пише няма консерванти...глупости как може да вярват. Изведнъ всички неща по рекламите станах без консерванти.
Вместо да му сготви нещо здравословно го бута с Барни или пюре, за мен пюретата са за път например когато няма как. По цял ден обикалят парковете и ги тъпчат с глупости. Солети, кракери, нищо, което може да му достави необходимите витамини, минерали и т.н.
Да не се впускам, че се нервирам на такива майка и като ги гледам много от тях го правят.
Активен
Lionelsa
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1616



Моят сватбен албум

« Отговор #196 -: април 05, 2011, 12:30:25 »

Вчерашната лекция беше за обяманата на веществата, т.е. процесът, които превръща храната в енергия. Колкото по-бърза е тя, толкова повече калории изгаряме.
Обмяната се затормозява, когато не спортуваме, не пием достатъчно вода, не приемаме достатъчно витамини, минерали и белтъчини, когато имаме наднормено телго и когато ядем прости въглехидрати и захари.
Повечето хора са в постоянно състояние на хипогликимия, т.е. хранят се с прости въглехидрати(тестени изделия, захари и др.), увеличава се много нивото на инсулин и това пречи на черния дроб да изпраща нужните вещества към кръвта. Това уврежда връзките между основните процеси в организма и от там - тъкънните хормони, последвани от останалите хормони.

Големите паузи между храненията водят до нарушаване на храносмилането и обменните процеси в организма - забавят метаболизма, натоварват храносмилателната система и водят до частично усвояване на храната.
5-6 малки хранения на ден помагат да избегнем чувството на глад и падането нивото на кръвната захар(чувстваме се отпаднали, приспива ни се, пада ни тонуса), и от там обмяната на вещесвата става много по-интензивна.
 
Ако не закусваме, хормоните започват да спират обмяната на веществата и възпрепятстват загубата на енергоносителите, т.е. организма предприяма мерки да намали разхода на енергия и да се защити от настъпилия глад.

Обмяната на веществата се извършва във водна среда. Ето защо е много важно да пием много вода и то топла. Така се подмога храносмилането, почиства се организма от шлаките ис е ускорява обмяната на веществата.
Трябва да се избягват газираните напитки, защото те разрушават костната система и забавят метаболизма.

Трябва се да вечеря не по-късно от 2 часа преди сън. В противен случай храната вместо да се преработи и усвои, тя започва да гние в стомаха и се събуждаме с чувство на глад и болка. Ако вечеряме много преди сън, хуабво е да имаме и малко похапване в средата на периода, за да не си легнем гладни.
Активен
Gergancheto
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2366



Моят сватбен албум

« Отговор #197 -: април 05, 2011, 13:16:34 »

Когато се храним, въглехидратите се складират под формата на гликоген в черния дроб и в мускулите. Тези в мускулите няма как да се изпозлват от организма. За това той преработва запасите от черния дроб и ги превръща в енергия. Ето защо е толкова важно периодично да попълваме тези запаси. Когато обаче се тъпчем с т.нар. бързи въглехидрати, организма произвежда свръх количество инсулин, които пречи на тялото да изпозлва собствените си мазнини. Усвоените бързи въглехидрати не ни дават енергия, чувстваме се отпаднали, без тонус, боледуваме често, трудно се възстановяваме. Така организмът трупа множество подкожни мазнини.

А кои са бързи въглехидрати и кои са така да ги наречем "полезни" въглехидрати, конкретно с дадени храни да ми дадете пример?
Нинка аз бях като теб с водата, имало е вечери като си легна и се сещам че цял ден не съм пила и една глътка вода  Oh my ... Сега си наливам едно шише 1.5л и си попийвам цял ден, навсякъде е с мен, навън, вкъщи...Първите дни едва го допивах, ставаше късно а шишето си стоеше почти пълно. Сега, месец по късно дори си го допълвам към 18-19ч.  Wink С други думи - съветвам те да използваш шише, а не чаши, което постоянно да е пред очите ти и да те подсеща че трябва да пиеш  Wink
Активен
Lionelsa
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1616



Моят сватбен албум

« Отговор #198 -: април 05, 2011, 15:54:52 »

Няма как да изпозлвам шише, защото пия водата топла (като леко изстинал чай). Така успявам да изпивам повече и веднага се поема от организма, а не тежи в стомаха. Като имам 5 хранения, преди всяко пия чаша вода. Остава да наместя в графика и останалите 3 чаши  tease

Полезните въглехидрати са зеленчуците, плодовете стига да не се консумират сутрин, млечните продукти, маслини, яйцата, бобови, ядките. А лошите са всички тестени, захарни, газирани, оризови, и тези, които съм изброила с висок гликемичен индекс.

На кратко: топла вода преди хранене, три пъти на ден трябва да имаш зеленчуци, сутрин - млечни, яйца, маслини, за междинни ханения - плодове или ядки, задължително някаква манджичка след салатата. Ако не можеш да се откажеш от хляба - препечи си 1-2 филийки.

Аз вече три седмици се храня така и забелязвам, че постоянно съм сита, не ми се подува стомаха, ходя редовно до тоалетна, имам много енергия, бодра съм, сутрин ставам по-лесно, кръвното ми влиза в по-нормални граници (аз съм с много ниско) Yes Остава да увелича количеството храна и да започна да качвам килца  blum
« Последна редакция: април 05, 2011, 15:58:10 от lionelsa » Активен
Harmony
Любопитен
*
Пол: Жена
Публикации: 44



« Отговор #199 -: април 14, 2011, 17:47:47 »

Може ли някой да ми каже здравословния режим включва ли следните овкусители сол, захар, масло, олио, зехтин? И ако са позволени, какви и в какви к-ва? Питам, защото има неща, от които не мога да се лиша, например солта. За захарта четох противоречиви мнения, че заместителите на захарта подсладителите захароза, фруктоза и аспартам са изключително вредни за организма, а всички диетични и диабетични продукти ги съдържат. И сега съвсем се обърках. За маслото знаех, че е калорично, но не знаех, че е по-здравословно от маргарина и сега се чудя как да ям хем здравословно, хем диетично... Oh my ...
Активен
Lionelsa
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1616



Моят сватбен албум

« Отговор #200 -: април 14, 2011, 18:05:01 »

Harmony, мазнините не водят до образуването на мазнини в организма.  Единствено претърпелите термична обработка мазнини са вредни без значени какви са, т.е. не е хубаво да пържиш и панираш. Реално на високи температури всички храни губят полезни съставки, за това супите се готвят на много тих огън, медът не се слага във врящ чай и т.н.

Реално маргаринът е вреден в сравнение с маслото. Работила съм дълги години с маргарини и говоря от опит. Всички тези трикове, че са им сложили витамини, че са диетични и бла бла са с цел по-високи продажби. Изпозлваните в тях растителни мазнини не се обработват от организма и го затормозяват, което води след себе си до различни болести. Освен това маргаринът е олио+вода+огромно количество сол+консерванти  bad

Много си права - изкуствените подсладители са изключително вредни. Изпозлвай кафява захар, умерно количество сол, овкусявай салатите със зехтин, защото в него има много Омега киселини и други полезни съставки.

Реално погледнато всичко е калорично. Ако спазваш правилен хранителен режим, хапваш в малки количества храна 5 пъти на ден, откажеш се от газираните, сладките и тестени храни, то ще отслабнеш бавно, но трайно.
Активен
Harmony
Любопитен
*
Пол: Жена
Публикации: 44



« Отговор #201 -: април 21, 2011, 14:42:40 »

Harmony, мазнините не водят до образуването на мазнини в организма.  Единствено претърпелите термична обработка мазнини са вредни без значени какви са, т.е. не е хубаво да пържиш и панираш. Реално на високи температури всички храни губят полезни съставки, за това супите се готвят на много тих огън, медът не се слага във врящ чай и т.н.

Реално маргаринът е вреден в сравнение с маслото. Работила съм дълги години с маргарини и говоря от опит. Всички тези трикове, че са им сложили витамини, че са диетични и бла бла са с цел по-високи продажби. Изпозлваните в тях растителни мазнини не се обработват от организма и го затормозяват, което води след себе си до различни болести. Освен това маргаринът е олио+вода+огромно количество сол+консерванти  bad

Много си права - изкуствените подсладители са изключително вредни. Изпозлвай кафява захар, умерно количество сол, овкусявай салатите със зехтин, защото в него има много Омега киселини и други полезни съставки.

Реално погледнато всичко е калорично. Ако спазваш правилен хранителен режим, хапваш в малки количества храна 5 пъти на ден, откажеш се от газираните, сладките и тестени храни, то ще отслабнеш бавно, но трайно.


Благодаря Лионелса, много полеза информация smile А кафявата захар как да разбера дали не е изкуствено оцветена? Питам, защото гледах репотраж по тв, че боядисват хляба с кафе или какао и го продават за пълнозърнест, както и захарта и съм раздвоена вече кое е истинско и кое не
Активен
tweety bird
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 908



Моят сватбен албум

« Отговор #202 -: април 26, 2011, 15:20:21 »


Благодаря Лионелса, много полеза информация smile А кафявата захар как да разбера дали не е изкуствено оцветена? Питам, защото гледах репотраж по тв, че боядисват хляба с кафе или какао и го продават за пълнозърнест, както и захарта и съм раздвоена вече кое е истинско и кое не
Аз съм правила пудра захар от кафява на кубчета, след като я минах през кафемелачката, тя стана бяла и не се разби напълно, която ме навява, че е оцветена, това съм го правила и в чужбина (беше затворен магазина, та се наложи и там да я мина на машинката), не стана бяла , а си остана кафява. Според мен кафявата захар не е както трябва тук.
Активен
vaia
Любопитен
*
Пол: Жена
Публикации: 40



« Отговор #203 -: май 20, 2011, 16:53:59 »

Здравейте, и аз да се включа по темата. Здравословното и балансирано хранене не означава пълно и тотално лишение. Естествените мазнини са ценни за организма и не трябва съвсем да се лишаваме от тях. Вярно е ,че бялата сол и бялата захар или т. нар рафинирани или преработени продукти са вредни за здравето. Неслучайно бялата сол е наречена бялата смърт, а прекалената употреба на бяла захар води до диабет. В тази връзка най-добре да се използват нерафинирани продукти, като морска или хималайска сол,тръстикова или нерафинирана кафява захар, нерафинирано олио или зехтин и чисто краве масло. Всички тези продукти можеш да намериш в диетични, диабетични ,билкови магазини или такива щандове по хранителните вериги. Олиото и маргарина ги забрави и най-добре ги изхвърли от дома си, защото са изключетлно вредни и почти не се преработват в организма, което води до покачване на холестерола,вдигане на кръвното, затлъстяване,а от там и възможни сърдечно -съдови заболявания.
Активен
Lupercola
Гост
« Отговор #204 -: май 20, 2011, 18:55:57 »

Полезните въглехидрати са зеленчуците, плодовете стига да не се консумират сутрин, млечните продукти, маслини, яйцата, бобови, ядките. А лошите са всички тестени, захарни, газирани, оризови, и тези, които съм изброила с висок гликемичен индекс.

Позволявам си да поправя, че млечните продукти и яйцата не са вьглехидрати, а белтьчини. Сьдьржанието им на вьглехидрати е много ниско. Ядките са преди всичко мазнини, с малко вьгл и малко белт, а бобовите са белт и вьгл т.е сьщо не се водят вьглехидратна храна.  blush blush blush
Активен
Marri
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1853


If you want a rainbow, you have to stand the rain.


Моят сватбен албум

« Отговор #205 -: май 20, 2011, 22:34:41 »

Според мен трябва да се има впредвид и качеството на храните, не само техния вид. В този смисъл искам да отворя и една скоба за храненето на децата с готови пюрета, аз се сблъсках с тази дилема и решението, което взех за себе си беше по-добре индустриални пюрета с консерванти, отколкото прясно сготвено 20-годишно телешко, защото в България е така(за другите страни не зная и не мога да коментирам), етикета "БИО" няма никаква стойност, така че ето една тема за размисъл, когато човек се фокусира върху желанието си за здравословно хранене....
Много ме учудва кометара за ориза като вредна храна? Все пак той е в основата на хранителната пирамида.
Активен
tweety bird
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 908



Моят сватбен албум

« Отговор #206 -: май 22, 2011, 08:38:50 »

В този смисъл искам да отворя и една скоба за храненето на децата с готови пюрета, аз се сблъсках с тази дилема и решението, което взех за себе си беше по-добре индустриални пюрета с консерванти, отколкото прясно сготвено 20-годишно телешко

Е, как така 20г?? Не взимаш ли охладени меса само, то няма как да е на 20г.
Аз пък съм против готовите пюрета, не съм противник, но според мен трябва да се ползват само когато майката няма време и не си е вкъщи например. Лично мое мнение. В тях няма нищо полезно, всичко е отишло по дяволите smile .
За еко храните може да се спори ... за тези от магазините... ако не си е гледано в някой двор и знаеш, че е чисто няма как да се докаже това в магазина еко ли е или не.
Нали правиха изследване и излезна,  че био храните и другите, които се продават в магазина,,...нямало разлика, даже масовите храни били по-полезни. Аз не съм съгласна. пак зависи къде се гледат. По същия начин не знам дали сте гледали репортажа за козметичните и перилни препарати и дали има двоен стандарт в БГ и др страни. Това беше платен репортаж на Бтв и това си е. Всеки, който е пазарувал от чужбина и БГ може да сравни разликите, а в репортажа се оказа, че няма никаква разлика. Много мразя да ни правят на глупави. Моята свекърва си купува Ариел от Австрия и няма нищо общо с Ариела от БГ, нито като пране, нито като миризма. Те после ще ми кажат, няма разлика. Както и да е.....
Идва лятото и трябва да се вкарваме в кондиция smile за тези, които не са се. Успех.
Активен
Marri
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1853


If you want a rainbow, you have to stand the rain.


Моят сватбен албум

« Отговор #207 -: май 22, 2011, 16:47:07 »


Е, как така 20г?? Не взимаш ли охладени меса само, то няма как да е на 20г.
Да така е, става въпрос за замразено месо, но дадох примера, за да илюстрирам по-добре ситуацията с храните купени от магазина. Аз например нямам възможност да купувам месо и зеленчуци с произход, който ми е известен и понеже на пазара има тотално безхаберие и липса на контрол относно качеството и безопасноста на храните, затова и аз съм си направила своя личен избор, за което не искам да убеждавам никого, но не искам да се слагат "етикети" на майките, които са избрали да ползват пюренца. Има и други фактори, които влияят на избора как ще храниш детето си, но това не въпрос, който касае настоящата тема, така че няма да ги обсъждам.
 
За еко храните може да се спори ... за тези от магазините... ако не си е гледано в някой двор и знаеш, че е чисто няма как да се докаже това в магазина еко ли е или не.

Явно тук сме на едно мнение. Когато разполагах с домашни плодове и зеленчуци с удоволствие приготвях пресни сокчета и пюренца, сега съм си избрала едно магазинче и купувам точно определен сорт ябълки и всеки път давам суров плод с големи резерви, но няма как, наясно съм, че сурови плодове и зеленчуци трябва да се дават на детето.

Сигурно така поставени нещата изглеждат преувеличени, но ако се обърне по-сериозно внимание на предлаганите стоки, картинката не е никак "розова".
Активен
pisetto
Регистриран

Публикации: 2


« Отговор #208 -: юли 12, 2011, 10:22:53 »

нещо интересно : http://www.aktivniizdravi.bg/nutrition.php?id=15
Активен
smiling
Новак
*
Публикации: 12


« Отговор #209 -: юли 12, 2011, 21:36:13 »

Много хубава темичка и понеже и мен ме вълнува с цел премахване на излишните мазнинки по корема,бедрата и паласките, имам няколко въпроса. От написаното от Лионелса стигам до извода че накратко това е цялата работа:
пийте много вода (идеално би било да е топла). Топла вода преди всяко хранене, Яжте 5 пъти на ден през 3-4 часа. Сутрин – млечни сирене, кашкавал,кисело мляко), яйца, маслини, никакви плодове или зеленчуци на закуска. Да не се пие прясно мляко на гладно. За междинни хранения – плодове, зеленчуци, риба или ядки, яжте салата преди останалите ястия, задължително някаква манджичка след салатата. Да не се пие вода или сок по време и след ядене, както и да не се ядат плодове веднага след ядене, а поне час преди или след ядене. Хляба само пропечен пълнозърнест. Да се вечеря максимум 2 часа преди лягане.
Само не разбрах какво се има предвид под междинни хранения- има се предвид нещо за прихапване между храненията ли с цел временно утоляване на глада, ако има такъв? И също салатките, колко време преди обед и вечеря трябва да се хапват - като седна да вечерям и просто първо да си хапна салатата и след това да премина към основното ястие или просто салатата да се хапне примерно 20мин преди самия обед или вечеря? Мерси
Активен
Страници: 1 ... 12 13 [14] 15 16 ... 18   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines