Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

май 10, 2024, 15:50:32

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 14 15 [16] 17 18 ... 31   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Сватбата - как точно протича всичко ?- III -та част  (Прочетена 148504 пъти)
 
videoto
Ентусиаст
**
Публикации: 56


« Отговор #225 -: април 23, 2013, 17:52:51 »

това си клони към обичайте  местните в зависимост от кои регион сте

Обичайно пропускат след излизане на булката от домът и а се хвърля след залата и венчавката
житото е след църквата а късметчетата тоест бонбонките и стотинките след залата
Но примерно преди месец станах свидетел пък на нещо не често срещано -бащата на изхода  при излизане на булката от домът и  за да им върви плисна чаша вода и  чаша вино като така направи че изплискваната течност да се смеси когато се излива по точно да се кръстоса
А майката отзад хвърляше жито и стотинки /символите на плодородието / някъде пък и сурово яйце булката хвърля зад нея пак символ на плодородието
А пък интересното е някъде в домът на булката младоженеца слага ръка в тепсията с баница и тъщата с нож  реже баницата по ръката на младоженеца  точно под ръката или колелото на баницата се запази веднага в едно пликче   а останалата баница с тепсията тъщата вдигна високо и всеки бъркаше и си взема парче баница но без да гледа  в тепсията -СИМВОЛИКИ ВСЯКАКВИ СПОРЕД РЕГИОНА
« Последна редакция: април 23, 2013, 17:57:18 от videoto » Активен
IvaGeorgieva
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 132



« Отговор #226 -: април 23, 2013, 18:28:30 »

това си клони към обичайте  местните в зависимост от кои регион сте
А пък интересното е някъде в домът на булката младоженеца слага ръка в тепсията с баница и тъщата с нож  реже баницата по ръката на младоженеца  точно под ръката или колелото на баницата се запази веднага в едно пликче   а останалата баница с тепсията тъщата вдигна високо и всеки бъркаше и си взема парче баница но без да гледа  в тепсията -СИМВОЛИКИ ВСЯКАКВИ СПОРЕД РЕГИОНА
Така си е - всичко зависи от региона. А това с баницата го разбрах и аз скоро - моята свекърва ми го каза, че го е имало на тяхната сватба - в Стара Загора.
Активен
bilyana_l
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 219


Стани звезда на своя празник!


« Отговор #227 -: април 23, 2013, 18:41:11 »

 Предполагам, че народния обичай е бил житото да се хвърля на излизане от булката – щом споменавате за такава традиция, въпреки че аз лично не съм я наблюдавала. Виждала съм булката да рита менчето на излизане от дома, а на една сватба в софийско  погачата я разчупваха / този ритуал, според който се определя кой ще командва/ младоженеца и кума, при взимането на кумовете , като кума беше представител на булката един вид. Така че вариации на ритуалите наистина съществуват, понякога доста изненадващи.

 Хвърлянето на бонбони след гражданското остана от соц. време, когато нямаше църковни бракове. Обикновено сега продължават да хвърлят "късметчета" тогава, а след църковния- житото. В една друга тема писах, че на една българо-американска сватба, след църквата кумовете, правеха сапунени мехурчета. На една друга, която точно беше точно с изнесен ритуал в градината на х-л Аякс, където има алея, по която символично "изпратиха" младоженците  след приемането на поздравленията , пък момиченца хвърляха розови листенца. smile
Активен
Antonia87
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 122



Моят сватбен албум

« Отговор #228 -: април 23, 2013, 22:27:49 »

Няма да имаме църковен брак. Самият ритуал и сватбата ще са на едно и също място в един хотелски комплекс на брега на река Дунав.Явно ще ме принесе чак след сватбата като се приберем в хотелската стая .
Активен
casky
Баш Майстор
**
Публикации: 1557



« Отговор #229 -: април 23, 2013, 22:30:32 »

Ще има ли платно, по което ще вървите? Може след това да те принесе на обратно до някъде smile Или пък до ресторанта, ако не е много далеч (на 6-7км например blum blum blum , големи сте сладурки blum ).
Активен
DjNick Mc
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Мъж
Публикации: 568


Ние можем и знаем как... !!!


« Отговор #230 -: април 24, 2013, 08:39:19 »

Традицията е, че младоженеца внася булката на ръце в дома си или там където ще живеят. Това се е случвало на времето когато сватбите са се правили в двора на къщата където младоженците ще живеят заедно. Всички гости са били там и са присъствали на този момент.
Разбира се това в наши дни няма как да бъде отбелязано, тъй като сватбите в 999/1000 се правят в заведения, които са доста далеч от жилището на младоженците.
Обикновено, когато има изнесен ритуал, хората са разположени така, че зад младоженците се образува един коридор, по който след ритуала младоженеца може да пренесе булката (независимо дали има платно или не). Не е нужно да я носи чак до мястото където ще приемат поздравленията от гостите. Достатъчно е само няколко метра за да се изпълни символично този ритуал.
Ето и според традицията защо точно булката се внася на ръце в къщата или въобще се носи на ръце.
 То се тълкува по следния начин: щом невястата не ходи по земята, няма допир със земните злини и така е защитена от всякакви уроки и магии.
« Последна редакция: април 24, 2013, 09:04:15 от DjNick Mc » Активен
Antonia87
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 122



Моят сватбен албум

« Отговор #231 -: април 24, 2013, 09:01:03 »

За изнесения ритуал мисля да има арка , маса и пътека с платно. Той ритуала ,ще е на 4-5 м от самите маси ,където ще продължи сватбата.
Активен
bilyana_l
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 219


Стани звезда на своя празник!


« Отговор #232 -: април 24, 2013, 09:15:47 »

Традицията е, че младоженеца внася булката на ръце в дома си или там където ще живеят. Това се е случвало на времето когато сватбите са се правили в двора на къщата където младоженците ще живеят заедно. Всички гости са били там и са присъствали на този момент.
Разбира се това в наши дни няма как да бъде отбелязано, тъй като сватбите в 999/1000 се правят в заведения, които са доста далеч от жилището на младоженците.
Обикновено, когато има изнесен ритуал, хората са разположени така, че зад младоженците се образува един коридор, по който след ритуала младоженеца може да пренесе булката (независимо дали има платно или не). Не е нужно да я носи чак до мястото където ще приемат поздравленията от гостите. Достатъчно е само няколко метра за да се изпълни символично този ритуал.
Ето и според традицията защо точно булката се внася на ръце в къщата или въобще се носи на ръце.
 То се тълкува по следния начин: щом невястата не ходи по земята, няма допир със земните злини и така е защитена от всякакви уроки и магии.

 Хм, аз пък си мислех, че по този начин мъжа засвидетелства любовта си  pardon
 
 
За изнесения ритуал мисля да има арка , маса и пътека с платно. Той ритуала ,ще е на 4-5 м от самите маси ,където ще продължи сватбата.

Антония,  мен например ме пренесе мъжа ми след посрещането в ресторанта до масата  smile И при вас нещо такова може да стане, така както го описваш.
Активен
DjNick Mc
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Мъж
Публикации: 568


Ние можем и знаем как... !!!


« Отговор #233 -: април 24, 2013, 09:25:33 »

Той, на практика, пак я засвидетелства, като вдигайки булката на ръце я отделя от земните злини и така я предпазва...... smile
Активен
petq1989
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 614


моят сватбен ден 13.07.2013


Моят сватбен албум

« Отговор #234 -: април 24, 2013, 18:18:00 »

в нашият край,на излизане от дома булката мята чиния с жито и стотинки и после чупи чинията зад себе си и веднага след това рита менчето smile
Активен
bilyana_l
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 219


Стани звезда на своя празник!


« Отговор #235 -: април 25, 2013, 09:35:16 »

в нашият край,на излизане от дома булката мята чиния с жито и стотинки и после чупи чинията зад себе си и веднага след това рита менчето smile

Кой край е това?
Активен
silver_f
Професор
****
Публикации: 477


Моят сватбен албум

« Отговор #236 -: април 25, 2013, 09:52:40 »

В Търново братовчедка ми така хвърля чиния с жито и след това рита менчето  smile
Активен
IvaGeorgieva
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 132



« Отговор #237 -: април 25, 2013, 10:53:00 »

Кой край е това?

била съм на няколко сватби в Русенско и е така. Ако не се лъжа petq1989 и тя е от Русе
Активен
videoto
Ентусиаст
**
Публикации: 56


« Отговор #238 -: април 25, 2013, 10:57:09 »

на много места е така даже освен чинията се мята и яйце пак символ на плодородие както житото
Активен
petq1989
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 614


моят сватбен ден 13.07.2013


Моят сватбен албум

« Отговор #239 -: април 26, 2013, 19:08:42 »

дам от русе съм,при нас е така smile, чувала съм, че в южна бг, на годежа от родата на младоженеца крадат нещо от дома на булката,че да й бъдел прехода в новия дом по лек , при нас това го няма
Активен
Страници: 1 ... 14 15 [16] 17 18 ... 31   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines