Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

май 14, 2024, 15:00:40

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 2 3 [4] 5  Всички   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Да прежениш сестра-ПОМОЩ!!!  (Прочетена 36805 пъти)
 
Zahira
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2242


Моят сватбен албум

« Отговор #45 -: юли 17, 2008, 08:25:33 »

На по-големият ми брат му взех вчера риза с която ще се издокара на сватбата. Аз по принцип му я бях харесала и след това се сетих за тази традиция, че като преженваш брат/сестра трябва да му купиш риза.
Активен
Арлина
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 892


Моят сватбен албум

« Отговор #46 -: юли 17, 2008, 10:57:10 »

За първи път го чувам/чета това. Ние и двамата имаме по-големи сестри, но и двете са казали, че няма да се женят, в смисъл, не че няма да създават семейства, а че няма да се женят.
Активен
Mila_
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 382



Моят сватбен албум

« Отговор #47 -: юли 17, 2008, 17:21:44 »

Да и аз знам за тази трядиция и въпреки това миналата седмица, когато сестрата на милото

си купи рокля изобщо не се сетихме pardon
сега остава обувките да и купим, но не знам става ли  crazy
Активен
Zahira
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2242


Моят сватбен албум

« Отговор #48 -: юли 18, 2008, 10:16:57 »

Според мен няма значение какво ще се купи - важното е да се спази традицията да се подари нещо пък дали ще бъде бижу, риза, рокля или обувки няма значение.
Активен
silviq-tamara
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 280



Моят сватбен албум

« Отговор #49 -: юли 19, 2008, 23:30:45 »

аз вчера купих на брат ми много хубава риза от любим негов магазин, но си мислех да не му я подарявам предварително, а на самото тържество да му я подаря и ди джея да го бъзикне,че не му остава време да се ожени:)или нещо от сорта:) незнам само дали ще го приеме на майтап или пък може да се почуства неудобно?
Активен
Evalina
Сватбар
***
Публикации: 203



« Отговор #50 -: юни 11, 2011, 14:50:17 »

Реших в тази тема да си задам въпроса.
Смята ли се, че си "преженил" брат си, ако той е с година по-голям? Нали момчетата се женят по-късно от момичетата? Или това няма значение?
Активен
Миши
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 405



« Отговор #51 -: юни 11, 2011, 16:01:01 »

Късно открих тази тема, но понеже скоро може би сестра ми ще ме прежени в къщи се говори, че за да го направи трябвало да ме облече от - до. Мисля, че няма значение дали ще е тоалета за самата сватба или по принцип дрехи. Майката на най-добрия ми приятел е много запозната с тези традиции и обичаи като цяло и много пъти е споменавала как сестра й я преженила. Тя някога не е искала да й купуват каквото й да е. Сега казва, че се замисля дали не е трябвало да приеме и да спази традицията, защото след това се жени, но за жалост брака й е голям провал.Освен двете чудесни момчета родили се от брака няма нищо хубаво. Докато сестра й като цяло има едно прекрасно семейство и изживяни само хубави моменти. Понякога е хубаво тези неща да се спазват. Някой казва, че са бабини девотии, но мисля, че в някои неща има и по нещо вярно.
Активен
caffein
Ентусиаст
**
Публикации: 59



Моят сватбен албум

« Отговор #52 -: юли 13, 2011, 12:00:18 »

Хах, това с обличането от - до ми хареса.
Аз купих на брат ми риза по-скоро за майтапа, а и защото не му бях взимала нищо за РД, а и не се бяхме виждали от тогава.
Ама наистина ли тези традиции ги спазване толкова отдадено?
В смисъл с всичките разходи по сватбата да облечеш сестра/брат отгоре до долу не е ли малко крайно? В смисъл - лошо няма бюджета, ако го го позволява, но...
И другото - не  е ли малко странно (то ние имаме много такива странни обичаи, де) да плащаш на някой за това, че се жениш преди него и коя изобщо е логиката кой пръв трябва да се ожени/омъжи...
Както и да е. Доста позадълбах. smile
Активен
carlyangel
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1377


Обичаме нашето хубаво момиченце :)


Моят сватбен албум

« Отговор #53 -: юли 13, 2011, 14:19:08 »

Това "преженване" за пръв път го чувам.Дори не знам какво ще рече,а камо ли и подробности около "традицията".  pardon
Активен
Миши
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 405



« Отговор #54 -: юли 13, 2011, 15:29:11 »

Надявам се да не Ви подведа, но това, че трябва да се купи нещо на преженилия брат/сестра било за късмет. Считало се, че всеки си върви по реда: по-големия/та после по-малкия/та. Ако се прежени се взимал късмета на по-голямото дете и може да се размине с женитбата. Това с обличането е нещо като ритуал, който се спазва за да не се вземе късмета. Надявам се поне малко да съм вмъкнала светлина в тази традиция, но горе-доло така ми е обяснявано.
Активен
caffein
Ентусиаст
**
Публикации: 59



Моят сватбен албум

« Отговор #55 -: юли 20, 2011, 08:39:55 »

Дам, аз значи ритуално с ъм разбила лошия късмет! beating
Човекът има риза за сватбата и копчета за ръкавели за нея съм му поръчала дори. smile
Активен
eleni4ka
Професор
****
Публикации: 346



Моят сватбен албум

« Отговор #56 -: февруари 07, 2013, 16:34:11 »

Това само за братя и сестри ли се отнася или става и за първи братовчеди - ние сме си като сестри!
Активен
магито
Global Moderator
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 4922


яхнала метлата


Моят сватбен албум

« Отговор #57 -: февруари 07, 2013, 16:54:46 »

Само брат/сестра, за първи, втори и т.н. братовчеди, не се отнася.Няма значение какви са ви взаимоотношенията.
Активен
maya_the_bee
Ентусиаст
**
Публикации: 116



Моят сватбен албум

« Отговор #58 -: февруари 09, 2013, 16:45:02 »

Това с преженването при нас ще ни излезе солено. Половинката преженва сестра си, която е с 10 г. по- голяма, а аз брат ми с 8 г. разлика. Какво да ги правим като се мотат. Но е доста неприятно... Какво да се прави ще ги умилостивяваме  blush
Активен
petq1989
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 614


моят сватбен ден 13.07.2013


Моят сватбен албум

« Отговор #59 -: февруари 10, 2013, 19:41:20 »

момичета, ако не сте суеверни не се охарчвайте, ако мислите, че брат ви/сестра ви ще имат лош късмет в живота, е купете някаква дрешка, ако късмета, се купува с дрешка или обувки
Активен
Страници: 1 2 3 [4] 5  Всички   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines