Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

май 16, 2024, 20:41:14

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 24 25 [26] 27 28 ... 30   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Църковен брак - 4  (Прочетена 145378 пъти)
 
sonja
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 167



« Отговор #375 -: май 12, 2011, 11:16:12 »

И аз съм само с воала, но той ми покрива раменете, няма да имам нищо друго, само се надявам да не е студено, иначе на мен свещеника нищо не ми каза за това, и много от гостите ще са с летни рокли.. не смятам че на самия ден някой ще обърне внимание.. smile
Активен
V_e_S_i
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 879



Моят сватбен албум

« Отговор #376 -: май 12, 2011, 11:55:11 »

Аз не знам кой изобщо го спазва това за църквата, на 2 от 3-те сватби на които съм била все роклята е била отворена (с голи рамене) и без воал . nea Така че спред мен няма да Ви върнат, а и като се има предвид какво дарение им правиш Oh my ... Oh my ... Oh my ... Oh my ... Защото това тяхното с тези такси е наистина много, а всъщност си е чисто и просто едно дарение. crazy Аз не се бях замисляла, но например за един ритуал от 20-30 мин даваме минимум 150-180 лв, а за един фотограф например, който е с нас от самото начало до края на сватбата и след това има още няколко дни работа, ни взима да речем 350-400 лв Oh my ... В такъв случай, не мисля че ще ти кажат нещо за това с каква рокля си. То, ако се спазваха всички правила и канони, надали щеше толкова пари да струва ритуала, а на всичко отгоре на всякъде да е различно....
Активен
panteryx
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 518



Моят сватбен албум

« Отговор #377 -: май 12, 2011, 12:57:14 »

V_e_S_i  goodpost Напълно съм съгласна с теб ,нещата много се промениха от преди години  blush
Активен
soulless
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 619



Моят сватбен албум

« Отговор #378 -: май 12, 2011, 13:19:04 »

Така е, нещата много се промениха през последните години, но има и друго нещо - ние, българите, като хора, които от има-няма 20 г. се завърнаха към църквите, струва ми се от незнание не спазваме някои простички изисквания при влизане в църкви - без голи рамене и крака и по възможност жените с покрити коси smile От един християнин се очаква да знае това и да го спазва, поне по принцип, ясно е, че има и случаи, които са изключение. Точно на сватбата обаче не виждам какво е сложното в това да влезеш в храма във възприетия от църквата вид, т.е. с покрити рамене или минимум с воал. Някакси не мога да възприема, че един вярващ човек ще влезе да се венчае с рокля с дълбоко деколте и гол гръб и няма да предвиди нищо, което да прикрива тези прелести, а точно обратното. Пишем, че правим дарения един вид на църквата, а ние самите доколко разбираме смисъла на венчавката, някакси не става много ясно... Надявам се да не се засегне някой от коментара ми, но това ми е мнението. Иначе е ясно, че всяка булка иска да е прелестна на сватбата си, но просто си има време и място за всичко.
Активен
V_e_S_i
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 879



Моят сватбен албум

« Отговор #379 -: май 12, 2011, 14:59:58 »

soulless, не ме разбирай погрешно. Аз също не одобрявам в църквата да гледам някоя булка разголена с деколте до пъпа Oh my ... sarcastic nea, аз самата ще съм с воал,но имам предвид,че на фона на парите които ни искат за да изпълнят самата венчавка, с кое право биха ни казали нещо, ако не сме с покрити рамене crazy Ами момичетата, на които сватбите са през най-горещите дни - да слагат и болеро Oh my ... Не стига,че още пари ще трябва да се дадат, а и в тази жега може да припадне някой, като знам колко е задуно в тия църкви. Извини ме, не искам да споря с теб .Не си длъжна да споделяш мнението ми, но парите са доста и това си чисто обирджийство - къде отиде в такъв случай чистотата и невинността на църквата - взимат ти 200-300 лв, че и повече, за да те венчаят - един свят и чист ритуал, а те го продават за колкото се може по-скъпо.
Активен
panteryx
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 518



Моят сватбен албум

« Отговор #380 -: май 12, 2011, 18:34:21 »


Като цяло проблема не е в църковните закони ,ами на първо място във всички нас,на 2 ро място и самите свещениците се възползват да получават пари и дарения ,които не е ясно дали ще отидат за църквата изобщо,но това е друга тема....
angry
 Моето мнение е  ,че няма кой да ме накара на 09.07 в разгара на лятото да сложа шал. crazy
Активен
V_e_S_i
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 879



Моят сватбен албум

« Отговор #381 -: май 13, 2011, 08:43:26 »

panteryxgoodpost judges Точно това имам  предвид - като се казва "който плаща, той поръчва музиката" колкото и грубо да звучи за един прекрасен християнски ритуал......за съжаление е така, защото наистина не се знае къде отиват тези пари crazy
Активен
fiibi_bg
Global Moderator
Leader
***
Пол: Жена
Публикации: 6458



Моят сватбен албум

« Отговор #382 -: май 13, 2011, 10:49:12 »

panteryxgoodpost judges Точно това имам  предвид - като се казва "който плаща, той поръчва музиката" колкото и грубо да звучи за един прекрасен християнски ритуал......за съжаление е така, защото наистина не се знае къде отиват тези пари crazy
Да,грубо звучи.Българина си мисли ,че като извади пачката с банкноти и я удари в масата и света се отваря за него ,правила няма и всичко с екупува.Да ,ама не е така.Говорим за църква ,за Божии закони ,за догми , по-стари от прародителите ни и ние трябва да се съобразим с това ,да сведем глава ,защото ти отиваш да се венчаеш пред Бога ,а Бога иска да сведеш глава пред него и да спзваш заповедите ми и догмите му!Би трябвало да има неща,които не се купуват и венчавката би трябвало да едно от тях.
Активен
soulless
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 619



Моят сватбен албум

« Отговор #383 -: май 13, 2011, 11:04:25 »

Да,грубо звучи.Българина си мисли ,че като извади пачката с банкноти и я удари в масата и света се отваря за него ,правила няма и всичко с екупува.Да ,ама не е така.Говорим за църква ,за Божии закони ,за догми , по-стари от прародителите ни и ние трябва да се съобразим с това ,да сведем глава ,защото ти отиваш да се венчаеш пред Бога ,а Бога иска да сведеш глава пред него и да спзваш заповедите ми и догмите му!Би трябвало да има неща,които не се купуват и венчавката би трябвало да едно от тях.

Да и църквата не е ресторант, не е DJ, не е видеоператор, който под наше давление, предвид това, че сме му платили, да приема нашите правила. Църквата си е църква и ако не разбираме или не приемаме нейните норми, защо ни е изобщо да влизаме в нея, това се питам. Навярно заради красивия ритуал, което не е достатъчно основание, по мое скромно мнение...
Активен
магито
Global Moderator
Заслужил майстор на спорта
*
Пол: Жена
Публикации: 4922


яхнала метлата


Моят сватбен албум

« Отговор #384 -: май 13, 2011, 11:49:17 »

Вие ми говорите тук, че църквата ви взима пари за бракосъчетанието, а вие колко пъти като вярващи сте направили дарение за тази църква?Колко пъти сте се естили, че и там трябват пари?Или пък сте отишли доброволно да помагате за някой празник, ами тия хора от какво живеят, цървите от какво се издържат.Ай сектир.Целта е не дали ще направим църковен брак, защото сме християни, а защото така е модерно и всички го правят.Мили мой ако сте в Гърция или Русия, няма да ви дадат да припарите до църква в този ви вид и там са Православни да ви светна.
Активен
V_e_S_i
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 879



Моят сватбен албум

« Отговор #385 -: май 13, 2011, 14:01:51 »

Да,грубо звучи.Българина си мисли ,че като извади пачката с банкноти и я удари в масата и света се отваря за него ,правила няма и всичко с екупува.Да ,ама не е така.Говорим за църква ,за Божии закони ,за догми , по-стари от прародителите ни и ние трябва да се съобразим с това ,да сведем глава ,защото ти отиваш да се венчаеш пред Бога ,а Бога иска да сведеш глава пред него и да спзваш заповедите ми и догмите му!Би трябвало да има неща,които не се купуват и венчавката би трябвало да едно от тях.

Като не се купуват, защо тогава трябва да има задължителни такси? Какво е човешкото в това таксата в някои от най-големите и най-хубавите църкви да е колкото и дори повече от минималната работна заплата?!?!?! Какво излиза - само имащите по-големи финансови възможности ще си правят църковен брак, а другите - не, защото не могат да си го позволят...... blush blush като ще е дарение, да го направят като хората - кой колкото иска да дари. Тогава едни ще оставят по-големи суми, други по-малки, аз например честно казано за венчавка с два попа и хор бих дала около 100 лв например. Е да, но в нашата църква ще ни вземат 180 за тази венчавка и пак ще ги дам, защото искам църковен брак и дори, ако можех да избирам между граждански ицърковен бих избрала църковния. Да 100лв не са много, но не са и малко. Всеки според възможностите си. Някъде по-назад в темата пишеше,че се плаща 50 лв за църковен брак при католиците и то даже не е задължително да се плаща, може и по-малко - нали е дарение.
Вие ми говорите тук, че църквата ви взима пари за бракосъчетанието, а вие колко пъти като вярващи сте направили дарение за тази църква?Колко пъти сте се естили, че и там трябват пари?Или пък сте отишли доброволно да помагате за някой празник, ами тия хора от какво живеят, цървите от какво се издържат.Ай сектир.Целта е не дали ще направим църковен брак, защото сме християни, а защото така е модерно и всички го правят.Мили мой ако сте в Гърция или Русия, няма да ви дадат да припарите до църква в този ви вид и там са Православни да ви светна.

Какво да ти кажа за тези дарения - аз лично съм виждала в какви къщи живеят попове и какви коли карат. И от къде е това - от нашите дарения.  Не знам в Гърция и Русия как влизат в църквите, но тук не е там - нито заплатите, нито таксите предполагам,а и какво значи "в този вид" - ставаше въпрос за рокля, която е с голи рамене, а не за костюм от карнавала в Бразилия. Едва ли и там някой ще те върне и няма да те пусне.

Момичета, пак ви казвам, че не мога и не искам да накарам някой да бъде на моето мнение. За това няма да продължавам този спор.

Активен
fiibi_bg
Global Moderator
Leader
***
Пол: Жена
Публикации: 6458



Моят сватбен албум

« Отговор #386 -: май 13, 2011, 16:39:39 »

 Offtopic

Докато има хора ,които гледат в чуждата паничка ,кой колко изкарва и т.н. така ще бъде.
Тебе какво те интересува в кой храм се венчаеш?Нали се венчаваш пред Бога?Или има значение все пак колко е лъскаво вътре.Големите храмове искат голяма подръжка ,повече персонал,повече ток ,повече вода и т.н. Църквата ,макар и църква и тя си има мениджмънт.Но ние не сме хората ,които да им дирим сметката на свещениците.И що се сещате за тези църкви кое колко струва само по сватби.А поддръжката на стенописите ?А куполите ,а камбаните ?Ама искате хор да ви пее нали и искате 7 камбани като в храма паметника Шипка?Абе съвземете се хора ,стига сте гледали чуждото!
Активен
магито
Global Moderator
Заслужил майстор на спорта
*
Пол: Жена
Публикации: 4922


яхнала метлата


Моят сватбен албум

« Отговор #387 -: май 13, 2011, 16:43:29 »

Веси, първо в Гърция никой няма да си помисли да влезе в църква с голи рамене, те си носят шалове винаги, да не казвам, че в някои манастири раздават поли за жените с панталони, в Русия е същото.Да ще те върнат няма нищо че ще се жениш това е спазване на традиции и в този случай традицията е по-важна от роклята.

За стандарти няма да говорим защото в Русия има места по-бедни от тук и обратното.Не това е меродавното.Ако толкова държиш на венчавка можеш да си направиш една обикновенна без екстри нали, пак ще е венчавка, ти за понпозност казваш че 100 лв са много, а не са ли много 120 лв, за една лелка дето ми говори, че се женим и т.н. и едно пиано, и тук нямаш право на избор или това или подпис в стаичката.
Активен
BaBy
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1071



Моят сватбен албум

« Отговор #388 -: май 13, 2011, 17:22:45 »

Гледам заспорили сте по много болна за мен тема. Свещеници не се обсъждат, те са там, за да посредничат между нас и Бог, кой каква кола кара и в каква къща живее, не е наша работа!!! Всеки ще си отговаря един ден за постъпките и най-малко сме ние тези, които да критикуваме.
Друго ще кажа, както едно време е било и тук, на много места по света продължава да си има задължителната лепта от християните и миряните в една църква. Една сума, която примерно тук е била 10 % от доходите месечно, отивайки за помощи за църквата. И ето това е -според възможностите, който взима 100 лв ще дава 10, който взима 1000-ще дава 100. Сега, разбира се, говорим за времена в които чак толкова много харчове хората не са имали и това е било нещо съвсем естествено, както и да е, ,а  не днес всеки да ми влиза и да ми мята по пет стотинки един път годишно на Великден и да смята, че даже може би много е дал girl_impossible Така, че нека погледнем себе си и преценим ние колко оставяме като дарение-съвестни ли сме в това и колко често го правим и после да се коментират какви били цените. Ами цените са високи, щото целия български народ иска да се жени в центъра и сигурно и това е причина, малко да се ограничат, щото хората не гледат църквата дали им е приятна, дали вътре усещат Бог, а гледат дали е близо до ресторант, ма ше има ли място за гостите и т.н. Ма не може всички да се женим в Руската и света Неделя, ако сте толкова религиозни, има достатъчно храмове и манастири в цяла София, а и България и с по-ниски цени! И следващият път като отивате да се доуговаряте със свещениак, не е лошо да помислите колко дарения сте оставили вие и да не се мислите за Господ като сте платили една такса, щото за ресторанти, куверти, менюта, десерти, балони и торти не сте жалили и просто човек като е тръгнал да е жени, ако е опрял за 180 лв. такса-то просто къде сте тръгнали crazy
Активен
AIVEN
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Мъж
Публикации: 878



« Отговор #389 -: май 13, 2011, 21:03:54 »

Не знам от къде се заформи този спор но съм съгласен с последните наколко поста. Без да осъждам никой конкретно, мисля че не е редно да се критикува църквата или конкретни свещеници за високи такси при положение, че някой решил да сключи църковен брак и за това му се налага да влезе в църква "даже пари да дава и да се съобразява с правила". Както вече споменаха някои, има и евтини църкви. Не е задължително да се женят в Св.София. give_rose
По отношение на булото, незнам дали знаете че то е част от традицията и едно от църковните правила, а именно, това че жената трябва да влиза забулена в църква, с покрита глава. В древните времена жените са ходeли забулени и по улиците. Обърнете внимание че на всички икони жените Светици са със було, вклучително и Прсв.Богородица. Това се е запазило в булченското облекло като традиция и уважение пред Бог и църквата, именно благодарение на православните традиций. С други думи ако на жените трябва дори главата да им е покрита, то какво остава за раменете или краката.
Днешните бабини забратки в първоначалната си форма са представлявали точно токова було с което са се покривали жените. С течение на времето започнали да се правят от все по-леки материй. Парчетата плат ставали все по-малки и оскъдни и падали при лек полъх от вятъра. Това принудило бабите да ги връзват под брадите си. Така облечени ще видите много възрастни жени които посещават църквите и до днес. В царски времена, под влияние на модните тенденций от запад, повечето знатни дами, заменили шаловете с които покривали главите си с помпозни шапки. Точно тази е причината поради която всички жени на сватбата в английския кралски двор наскоро бяха със шапки.   give_rose
Когато става въпрос за цъковни правила, приказката - който плаща той поръчва музиката" не е уместна. give_rose
 
« Последна редакция: май 14, 2011, 08:35:40 от AIVEN » Активен
Страници: 1 ... 24 25 [26] 27 28 ... 30   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines