Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

май 15, 2024, 02:10:24

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 5 6 [7] 8 9 ... 28   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: В кой ден от седмицата ще бъде вашата сватба,гражданск  (Прочетена 192244 пъти)
 
AIVEN
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Мъж
Публикации: 878



« Отговор #90 -: октомври 19, 2011, 17:21:08 »

Не мога да повярвам, че има такава тема и аз съм я пропуснал blum blum blum Много пъти съм коментирал този въпрос в другите теми. Определено съм за неделната - дневна сватба пред всички останали варианти. 

1. Сватбата може да продъжи по-дълго ако гостите и младоженците го желаят.
2. Много от екипите DJ, фото, видео в неделен ден работят на по-ниски цени. Особено ако сватбата е дневна.
3. Няма да плащате овъртайм понеже празненството е съобразено с работното време на ресторанта.
4. Ще спазите църковните правила и канони които забраняват венчавки в съботен ден.
5. Ще използвате съботата за да изпипате всичко до най-малката подробност, без да се притеснявате, че все нещо не е готово. Особено ако в петък вие и вашите родители сте на работа. За самите гости също е по-удобно.
6. Няма да се налага да плащате за х-л на гостите тъй като който е от провинцията ще може да се прибере да си спи вкъщи.
7. Дневната сватба винаги е много по-тържествена и трезва. След залез слънце мисленето и поведението на хората се променя определено не към добро. Сватба не значи пиянски истории и изцепки. Не това е целта. Определено нощем тези неща са повече. Все ще се намери някой дето има лошо пиянство и след 24:00ч съчмата го удря в главата и после не помни какво е правил. Да не говорим че такива случки само провалят празника.
8. Може да се насладите на истинска първа брачна нощ вместо на пиянска сутрин, когато всъщност е време да заминете на сватбено пътешествие.
Мога да продължа да изброявам но ще си оставя малко и за после. blum blum blum
« Последна редакция: октомври 19, 2011, 17:34:36 от AIVEN » Активен
Pachoran
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Мъж
Публикации: 1044


« Отговор #91 -: октомври 19, 2011, 19:40:48 »

 Неделната сватба определено е за предпочитане, но има едно голямо "НО". В неделя се работи на утроена тарифа. Така е редно според мен. Никой от сватбения бранш до този момент не отчита факта ,че възнаграждението в неделен ден, официални празници , национални празници и т.н......е двойно, тройно....
Активен
AIVEN
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Мъж
Публикации: 878



« Отговор #92 -: октомври 20, 2011, 12:10:01 »

Неделната сватба определено е за предпочитане, но има едно голямо "НО". В неделя се работи на утроена тарифа. Така е редно според мен. Никой от сватбения бранш до този момент не отчита факта ,че възнаграждението в неделен ден, официални празници , национални празници и т.н......е двойно, тройно....
Ако работиш и през останалите дни можеби е нормално. Но ако работиш само в неделя а цяла седмица почиваш ??? Такъв е занаята. За това и тарифите на тези услуги са подобаващи. Не виждам защо трябва допълнително да се удвояват и утрояват след като те вече са такива. Какво е заплащането на един работник със същата квалификация но в друга сфера? Например технолог в хранителната индустрия. И нещо по конкретно - Какво е почасовото възнаграждение на един фотограф или оператор в БНТ или в някоя друга медия? Надявам се да не стигаме до конкретни цифри и да се излагаме. Проблема според мен не е в тарифите а в това че има много нелоялна конкуренция и за добрите професионалисти няма достатъчно работа. blum Имали някой против да работи само в неделя или през уикенда. Аз мисля че няма такъв. danceg

P.S. Забравих да изясниме нещо много важно. Вечерната сватба е това което налага тя да се състои в Събота а не в Неделя както е редно. Тъй като в повечето случай хората в понеделник са на работа и не е удобно. Ако сватбата е дневна не виждам съществени пречки тя да се състои в Неделя
« Последна редакция: октомври 20, 2011, 12:20:39 от AIVEN » Активен
Pachoran
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Мъж
Публикации: 1044


« Отговор #93 -: октомври 20, 2011, 21:37:46 »

 Никой от сватбения бранш не работи само в събота и неделя, особено операторите, фотографите. Повечето от бранша както се изразяваш си имат занаят, друга работа...
 Вечерната сватба определено е много по-тежка като работа, понякога продължава унищожително много. Това важи и за младоженците. Понякога се говори за събитие прекалено дълго - 14 часа минимум. Дневната сватба е по-спокойна, по-балансирана.
 Сравненията с ценовите ставки на този или онзи за мен лично са неуместни. И до този момент няма изграден принцип на ценообразуване в бранша. Няма и да има, защото не важат нормалните принципи на бизнеса или най-малкото Кодекса на труда. Всичко е хоби, а за хобито кодекс не важи. Всяка фирма при изготвяне бюджета се съобразява със закони, принципи и т.н. А тук ни дума, ни вопъл, ни стон.
 
Активен
yara
Сватбар
***
Публикации: 263



Моят сватбен албум

« Отговор #94 -: октомври 24, 2011, 15:04:27 »

Здравейте,

И аз да се включа, нашата сватба ще е в неделя. И понеже бъдещия ми мъж държеше да е тогава и я плануваме за пролетта решихме, за да е хем агнето цяло хем вълка сит да е на 29.04.
Тогава се падат 4 почивни дни за 1ви май, така че нямам притеснение относно нощувки и гости от далече.
Но трябва да отбележа, че за разлика от други държави, където цените в събота на всичко са най-високи, а в останалите дни са по-ниски, тук няма никаква такава зависимост.
Всичко си е еднакво.

Специално за Варна, знам един ресторант, който прави промоции в останалите дни, но на мен лично самия ресторант не ми харесва.. за други не съм чувала
Активен
AIVEN
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Мъж
Публикации: 878



« Отговор #95 -: октомври 24, 2011, 20:48:46 »

Нямам църковно календарче да видя кога свършват Великденските пости, но според мен на тази дата ще е лудница в София. give_rose
Активен
djdimi
Професор
****
Пол: Мъж
Публикации: 361


dimifoto.weebly.com


« Отговор #96 -: октомври 24, 2011, 21:17:24 »

Нямам църковно календарче да видя кога свършват Великденските пости, но според мен на тази дата ще е лудница в София. give_rose
Не само в София.Във всички областни градове...и градовете с над 100 000 жители...
Активен
AIVEN
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Мъж
Публикации: 878



« Отговор #97 -: октомври 25, 2011, 15:11:13 »

Вече проверих. Великден е на 15.04.2012 почти като тази година. Понеже през Светлата седмица след Великден също не се позволяват венчавки,(това малко хора го знаят) тоест до 22.04 включително. За това първият възможен уикенд Ще е 28.04 и 29.04., и тъй като се падат 4 почивни дни заради 1 май който е във вторник, ще е "пълна лудница".  angry Само остава и "мама Божка" да тръгне да жени "Жоро Бекъма". funnytooth funnytooth funnytooth Същото ще е и следващата седмица за Гергьовден. И така още няколко уикенда понеже в средата на юни почват Петровите пости. Между другото тук е мястото да кажем, че тези от Вас които държат на вечерната сватба ще могат да се възползват от Неделята и понеделника на 29 и 30 май за да не е сватбата във събота.give_rose give_rose give_rose
« Последна редакция: октомври 25, 2011, 20:28:59 от AIVEN » Активен
malinkata
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 921


Моят най-голям трумф:) ; Чакам те Нати


« Отговор #98 -: октомври 25, 2011, 21:34:55 »

Ние няма да правим компромис с деня - в смисъл неделя ще е good. Остана да решим  кога което за мен е по-трудната задача crazy
Активен
Kiwi
Сватбен ШАМАН
*
Публикации: 1003



« Отговор #99 -: октомври 25, 2011, 21:40:12 »

Ние няма да правим компромис с деня - в смисъл неделя ще е good. Остана да решим  кога което за мен е по-трудната задача crazy


Голям филм е , кога точно smile Особено ако си хоби астролог като мен, който гледа да се съобрази с луната, венера и меркурий и църковните празници и възможностите  на гостите за пътуване и ако може да е слънчево, за да е партито градинско, и куп други още... Ами мисията невъзможна smile
Активен
emmmmmy
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 4265



Моят сватбен албум

« Отговор #100 -: ноември 08, 2011, 12:20:44 »

И моята ще бъде в неделя и аз гледах да я съобразя астрологически, роднински, а и така че да си поспя сутринта ( ако въобще мигна де  nea  )
Доколкото знам, ако има и църковен ритуал освен гражданското, е добре да се избягва съботата. В християнската религия е ден на мъртвите.
в кръга на шегата, ако сватбата е вечерна неделна, няма да се проточи прекалено и нежелано дълго за младоженците, защото гостите ще трябва да се приберат за да поспят за следващия работен ден  tease
Активен
theone
Професор
****
Публикации: 482



« Отговор #101 -: ноември 08, 2011, 12:37:06 »

за първи път виждам някой, който започва организирането на сватба с идеята как да изгони гостите по бързо (това също в кръга на шегата)
Активен
V_e_S_i
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 879



Моят сватбен албум

« Отговор #102 -: ноември 09, 2011, 09:57:20 »

Без да споря с никой или да карам някой да е на моето мнение, според мен Сватбата е за МЛАДОЖЕНЦИТЕ! Това е техният ден и за това според мен трябва да си я направят в деня в който те са решили и който е най-удобен за тях. Хората, който ги уважават и желаят да споделят празника им, ще дойдат независимо от това дали е понеделник, петък, събота или неделя. Наистина може много да се спори, особено за църковния брак - там мненията са безкрайно различни, но в крайна сметка ако погледнем в православния календар, ако не се лъжа за 2011 година има 29  недели и 31  понеделника разрешени за сватби. Това означава общо 60 дни за цялата година Oh my ... На мен лично ми се струват малко pardon Не знам дали си въобразявам, но тази година май има доста сватби и например култовата дата, която наближава 11.11.11 - какво да кажем за нея? Не е в разрешените и да не се женят ли хората тогава?

Аз за себе си мога да кажа, че искахме в събота и вечерна сватба, това беше нашето желание, все пак надявам се един път да се женим pardon и за това решихме с мъжа ми да бъде както ние искаме blush Първоначално избрахме случайна дата в края на август, защото искахме да е лятото, но в последния момент размислихме и си избрахме 17-ти септември (събота) и много се радвахме, че на този ден ще сключим брак, защото е хубав празник (Вяра, Надежда и Любов, а и ден на София). Относно църковният брак, ако не ни бяха разрешили да се венчаем на този ден, щяхме да го направим в друг ден, но само венчавката, без да си сменяме датата. Даже като отидохме да си запазим час за ритуалната зала, чак тогава съвсем случайно разбрахме, че е работен ден, но и това не ни отказа - в крайна сметка, като е вечерна, хората, които бяха на работа, дойдоха направо в ресторанта и пак това беше добър вариант и за тях.  *THUMBS*Да не говорим, че ако беше в неделя, както бяхме и на дискотека до 5-6 часа сутринта, не ми се мисли как щеше да се ходи на работа на другия ден huhhuh.gif

Искам още веднъж да кажа - това е лично мое мнение, ако някой не е съгласен, моля нека не ме разпъва на кръст или да се кара с мен! Останете си всеки с мнението "за" или "против" и това е! До колкото разбирам, тя и темата е за това pardon


Аааа, и да допълня още нещо - имахме си и брачната нощ/сутрин badgirl Отчетохме я, макар да не е "първата", въпреки целия ден на крак и цяла нощ на дискотека blush
« Последна редакция: ноември 09, 2011, 09:59:17 от V_e_S_i » Активен
Pachoran
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Мъж
Публикации: 1044


« Отговор #103 -: ноември 09, 2011, 11:46:26 »

 Интересни разсъждения, но не бива да са крайни както в случая. Не поне по толкова категоричен начин. Празникът е на младоженците, но това не означава, че традициите, каноните, правилата и всичко и всички трябва да играят по свирката на младоженците безропотно и сляпо. Особено това важи за църковния ритуал. Мненията във форума до тук изобщо не се съобразяват с другите религии освен "масовата" в страната. А представителите на другите религии се съобразяват основно с религиозните канони. Говоря за католици, мюсюлмани, евреи, индуисти ....
 Малко или много празникът ни трябва да се съобрази с някои порядки, съществуващи много преди нас. А това, че от над 70-80 години една партия направи така, че да скъса връзката на българина с религията е друга тема.
 Трябва да следваме и спазваме някои правила, колкото и да не ни се иска.
Активен
theone
Професор
****
Публикации: 482



« Отговор #104 -: ноември 09, 2011, 14:55:03 »

малко е крайно изказването, но сватбата е твоя и ти решаваш. първоначално ние искахме нашата да е на определена дата, която се пада седмичен ден (наша годишнина). като поразмислихме, решихме че събота е най-удобно за всички. църковен брак няма да имаме, тоест датата не е съобразена с църковни канони. смятам, че ако искате венчавка в църква трябва задължително да се съобразите с техните порядки (ако сте вярващи няма как да не го направите, ако църковната част е само шоу за вас предполагам, че денят на мъртвите няма да ви притесни)
Активен
Страници: 1 ... 5 6 [7] 8 9 ... 28   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines