Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

май 20, 2024, 10:15:48

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 8 9 [10] 11 12 ... 33   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: "Бременност,майчинство и закони - 4"  (Прочетена 215713 пъти)
 
goldi
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1871



Моят сватбен албум

« Отговор #135 -: октомври 26, 2010, 15:55:02 »

А честно ли е един работодател да наеме току що завършила девойка, без много опит, да й даде шанс да работи и тя след няма и година да излезе по майчинство? И това важи ако току що завършилата студентка е съвестна и не е излизала в болничен моментално след узнаване на бременността, което още повече скъсява времето, в което е работила.
Защото после се ражда дискриминацията към работещите неженени и неродили жени. Така че всички понасят някаква тежест.


Е, ако е родила по време на следването, после пък няма да я вземат на работа, защото има малко дете. Дискриминация винаги е имало спрямо жените, на мен не веднъж са ми отказвали работа, защото не съм омъжена и нямам деца, но това е съвсем друг въпрос.
Какво ще се постигне с база 18 месеца, осигуряването на високи доходи ще продължи, ако сега се осигуряват 7-8 месеца на 1000, с новите промени ще се осигуряват 7-8 месеца на 2000 лв. Вярно осигурителните вноски ще са повече, но и обезщетението ще е по-голямо. С тази мярка няма да се ограни практиката за високо осигурявне по време на бременността. Ако всички се осигуряваха на дохода, който реално получават, за повечето нямаше да има значение базата 18, 12 или 6 месеца е и почти никой нямаше да се занивама с пресмятането на схеми, как да си докара същия доход и по време на майчинството. Но какво се получава идват на проверки от Инпекцията по труда и веднага проверяващите се водят на обяди, черпят се постоянно, бутат се рушвети от работодателите и всичко във фирмата е ОК. Ако институциите си бяха на мястото и прилагаха реално глобите, сега изобщо нямаше да коментираме тази тема. За всички в НОИ, НАП и т.н. е ясно, че в една производствена  фирма с 200 работника, е нереално всички да вземат и да се осигуряват на 300 лв, но какво се прави по въпроса - нищо.
Активен
Деница Звездица
Global Moderator
Сватбен ГУРУ
*
Публикации: 863


Dum spiro, spero!


« Отговор #136 -: октомври 26, 2010, 16:15:04 »

Е, ако е родила по време на следването, после пък няма да я вземат на работа, защото има малко дете. Дискриминация винаги е имало спрямо жените, на мен не веднъж са ми отказвали работа, защото не съм омъжена и нямам деца, но това е съвсем друг въпрос.
Какво ще се постигне с база 18 месеца, осигуряването на високи доходи ще продължи, ако сега се осигуряват 7-8 месеца на 1000, с новите промени ще се осигуряват 7-8 месеца на 2000 лв. Вярно осигурителните вноски ще са повече, но и обезщетението ще е по-голямо. С тази мярка няма да се ограни практиката за високо осигурявне по време на бременността. Ако всички се осигуряваха на дохода, който реално получават, за повечето нямаше да има значение базата 18, 12 или 6 месеца е и почти никой нямаше да се занивама с пресмятането на схеми, как да си докара същия доход и по време на майчинството. Но какво се получава идват на проверки от Инпекцията по труда и веднага проверяващите се водят на обяди, черпят се постоянно, бутат се рушвети от работодателите и всичко във фирмата е ОК. Ако институциите си бяха на мястото и прилагаха реално глобите, сега изобщо нямаше да коментираме тази тема. За всички в НОИ, НАП и т.н. е ясно, че в една производствена  фирма с 200 работника, е нереално всички да вземат и да се осигуряват на 300 лв, но какво се прави по въпроса - нищо.

 goodpost

Светли, това с идеята само за придобиване, а не за изчисляване на 18-те мсеца звучи разумно. Може би трябва да се окаже натиск за това. Аз не го разбирах идеално тоя принцип, сега го схващам по-добре.  good

Иначе вярно, че един ден сигурно ще мислим и по-инак по тоя въпрос, но все ми се струва, че и тези, които още нямаме деца, можем да изграждаме някакво мнение и дори да го изразяваме. Тия теми засягат и жените без деца. И макар че тогава ще искаме равнопоставеност за децата си, то ако сега не се съпротивляваме толкова на всяка нова мярка, може пък са се оправи нещо нататък.

И, честно, напълно честно, смятам, че за раждаемостта в България се прави не чак толкова малко. Разбира се, може и много повече. Но на фона на други развити страни, не мисля, че толкова сме го закъсали или че толкова ще съсипем семействата, ако се постараем да ги направим по-дисциплинирани. Мисля като Голди, че ако се затегнат мерките над работодатели, инспекции, служители и т.н. няма да има нужда от чак толкова остри мерки. Ама нали трябва да се мине по тоя път, за да се убедим, че има смисъл.
Активен
dodo23
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2192



Моят сватбен албум

« Отговор #137 -: октомври 28, 2010, 13:00:25 »

Дами,много внимателно прочетох постовете ви.Всяка гледна точка има своето право.

Бременна съм,осигурена съм!Отивам за едно изследване и се оказва,че въпреки,че ми е нужно няма клинична пътека за него.И бъркам в джоба и си плащам(пак!),нищо,че съвестно съм си плащала ЗО.
Когато преди 5-6 години работех по 15 часа,а ме осигуряваха на 4ч,през ум не ми е минало,че един ден този стаж и тези липсващи осигуровки ще ми трябват.
Не ме дразни факта,че примерно аз ще плащам съвестно,а друга майка ще се осигурява фиктивно и ще взима колкото мен.Не ме дразни и системата с фалшивите болнични по което и да е време!

Дразни ме факта,че социалната ни система ме поставя на равно с ромката,която няма нито ден трудов стажи и е завършила 4 клас,а аз през годините,в които не съм работила съм завършила висше с идеята,че един ден ще съм ценен трудов ресурс.И двете следва да получаваме 100лв социална помощ...

Опитах съвестно да си плащам ЗО за да получавам нужната ми здравна помощ,но на практика не се получи.Но някой я получават...Стигнах до заключението,че моите лични интереси стоят над колективните.В глада няма нищо благородно.Докато има вратички,ще се възползвам от тях.
Активен
bubka
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2079


Загубил всичко, не загубвай себе си ...


Моят сватбен албум

« Отговор #138 -: октомври 28, 2010, 14:37:23 »

Момичета, като чух онзи ден новината за 18-те месеца и предположих, че ще се разисква тук, но досега не успях да видя дали е в тази тема. Изчетох ви и аз мненията - всеки е прав за себе си, това е ясно и всеки си има доводи.
Да ви кажа и аз моето скромно мнение. По принцип съм против идеята "За какво да й плащам данъци и осигурновки на тази държава, тя нищо не ми е дала". В този ред на мисли аз съм против изкуственото увеличаване на дохода с цел получаване на по-високо майчинство и мисля, че тази мярка ще помогне за това донякъде. Разбира се, че тя цели излизане на сивата икономика на бяло.
Ще ви дам пример със себе си. В предните си работи винаги са ме осигурявали на реална заплата. Когато дойдох на сегашната, вървяха някакви "преустройки" и беше въпрос на 2-3 месеца да се мине на пълни осигуровки. Те разбира се се проточиха повече. Това имаше негативи за мен първо, когато си купувахме апартамента, второ - това беше и причината да изчакваме с бебеправенето. От известно време насам са оправени вече - след големия натиск от наша страна към работодателя. Просто те избраха това, пред алтернативата всички ние да си тръгнем - всички сме във възрастта, когато или си купуваме жилища, или се женим и евентуално момичетата искат да забременяват, т.е. доходите ни трябват.
Също така си мисля и, че размера на майчинството не е главната причина за отрицателен прираст. То все пак е само 2 години, това дете е на "раменете" на родителите си още поне 16 след това, финансовия им ангажимент не свършва с майчинството.
Общо взето споделям мнението на Деничка, че ако всички сме малко по-дисциплинирани и отговорни, нещата като цяло няма да изглеждат толкова зле. Не само за осигурнвките, а въобще, защото на нас ако ни се случи нещо лошо чакаме държавата да ни "обезщети", а не си застраховаме къщата сами например, или не си плащаме гражданската и да си направим каско и т.н. Пак мога да ви дам пример , че благодарение на допълнителното здравно осигуряване, което имам съм си спестила поне 100лв от прегледи и изследвания тази година, които не се плащат от касата, включително съм спестила на личната си лекарка направленията за тях, както и на себе си потребителска такса при всички тези посещения.
Сори за лирическото отклонение. Не искам да засягам никой с това, просто споделям аз какво мисля за редно  give_rose
Активен
LOSHKA
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 164



Моят сватбен албум

« Отговор #139 -: октомври 28, 2010, 16:35:14 »

от кога влизат в сила тези 18 месеца? give_rose
Активен
ina_lemon
Наблюдаващ
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2310


Моят сватбен албум

« Отговор #140 -: октомври 28, 2010, 16:38:28 »

Влизат в сила от януари догодина. А се изчисляват назад от момента на излизане в 45 дневния болничен преди термин.
Активен
Рубин
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2491



« Отговор #141 -: октомври 28, 2010, 20:22:20 »

А ще засягат ли тези на които вече им тече майчинство?
Активен
loni6666
Любопитен
*
Пол: Жена
Публикации: 35



« Отговор #142 -: октомври 28, 2010, 21:38:44 »


Не ме дразни факта,че примерно аз ще плащам съвестно,а друга майка ще се осигурява фиктивно и ще взима колкото мен.Не ме дразни и системата с фалшивите болнични по което и да е време!

Дразни ме факта,че социалната ни система ме поставя на равно с ромката,която няма нито ден трудов стажи и е завършила 4 клас,а аз през годините,в които не съм работила съм завършила висше с идеята,че един ден ще съм ценен трудов ресурс.И двете следва да получаваме 100лв социална помощ...


Напълно съм съгласна с това мнение.
Първо смятам, че няма злоупотреба когато решиш последните няколко месеца от бременността да внесеш по-високи осигуровки, т.к. на практика има плащане. Съжалявам, че някои майки се чувстват ощетени от това. Моля да се отбележи, че всеки случай е различен.
Когато забременях бях на изпитателен срок (не всеки може да направи идеален план на това как ще се случи чудото и точно кога) щом разбраха, че съм бременна веднага намериха оправдание за да ме освободят!!! Е, кажете тогава като преди това с години съм се осигурявала на пълната си заплата, как да допусна заради пет оставащи месеца от бремеността ми да вземам пари както една циганка, която никога не е работила през живота си.
Кой според вас ще назначи бременна жена само за няколко месеца??? Или вие дами от големите градове живеете в идеален свят в който всички работодатели са коректни???
Моля да ме извините за това, че се ядосвам, но ми омръзна да слушам, колко съм ощетила някоя от жените във форума, защото съм преценила, че и моето дете заслужава да бъде подсигурено с необходимото.
Не смятам, че въвеждането на 18 месеца по някъкъв начин ще помогне на "коректните" майки. "Кръвопииците " на социалната система не са жени като мен, които си довнасят няколко месеца по-високи осигуровки за да вземат по-високо майчинство или изобщо до вземат такова, а са циганките, които никога не работят и живеят само за да раждат деца чиито пари се използват не за тяхното отглеждане и обучение,а за други цели!
Пак се извинявам за емоционалният пост.
Активен
svetli
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1959



Моят сватбен албум

« Отговор #143 -: октомври 28, 2010, 22:54:03 »

Рубин  би трябвало, който е излязъл в 45 дневен болничен или друг след него, да не го засяга това. Все пак зависи като приемат и публикуват промяната какво ще напишат. Нормалната логика и до сега си е било така, има си заварено положение.
Активен
vanit
Регистриран

Публикации: 1


« Отговор #144 -: октомври 29, 2010, 11:41:20 »

Какво Ви става бе хора.
Как може да се нападате така.Аз се осигурявам на две места от няколко години, но  не заради това че ще вземам по-голямо маиченство някои ден.
Сега съм бременна и виждам, че това е огромен плюс за мен, но никой не опреквам че като разбере за бремеността си и започва да се осигурява на по-висок доход.
Да ми отговорят тези който нападат така жените се осигуряват на по-висок доход,с какво им вредят, защото на мен лично с нищо.
Нито ми се намаля майченството, нито ми бъркат в джоба.Всичко друго е едно заяждане.
Активен
m_eleva19
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 813


Моят сватбен албум

« Отговор #145 -: октомври 29, 2010, 12:07:49 »

Да си изкажа и аз мнението...докато работих предишната си ниско квалифицирана, но много доходохосна работа, за да си платя образованието си мечтаех за сьветлото и нормално бъдеще, но се оказа, че фирмите не искаха да ме наемат, заради опита, освен тази в ккоято работих, и условието им беше, че ще ми плащат на минимална...е при такива работодатели какво се прави...Едва ги измолих да ми плащат на първото увеличение на заплатата...за второто не успях да се преборя...е кой е виновен...аз, защото си довнесох толкова, колкото трябваше да взимам, или държавата, в която неплащането на осигуровки е толкова нормално, че дори банките отпускаха кредит на заплатата, "която получаваш"...аз също си мисля, че държавата не е длъжна, че първо трябва да дадем, не само да искаме и също мисля, че ако нямаше толкова паразити, които само да смучат от нея, ние нямаше да се превръщаме в престъпници...
Активен
dodo23
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2192



Моят сватбен албум

« Отговор #146 -: октомври 29, 2010, 12:51:50 »

Какво Ви става бе хора.
Как може да се нападате така.Аз се осигурявам на две места от няколко години, но  не заради това че ще вземам по-голямо маиченство някои ден.
Сега съм бременна и виждам, че това е огромен плюс за мен, но никой не опреквам че като разбере за бремеността си и започва да се осигурява на по-висок доход.
Да ми отговорят тези който нападат така жените се осигуряват на по-висок доход,с какво им вредят, защото на мен лично с нищо.
Нито ми се намаля майченството, нито ми бъркат в джоба.Всичко друго е едно заяждане.

Тук никой не се заяжда-всеки изказва своето мнение и своите аргументи за него!

 Offtopicm_eleva,много ми е познато това с ниско квалифицираната работа с добри доходи,с които да си плащаш образованието.И после не те наемат по специалността,защото нямаш опит!А този опит къде да се натрупа?
Активен
urchin
Регистриран

Публикации: 2


« Отговор #147 -: ноември 09, 2010, 18:54:50 »

здравейте,

имам закъснение на МЦ - 10 дни, направих си тест и е положителен. Вчера отидох при личния лекар и си взех направление, на което тя е написала като диагноза Z34, което е наблюдение върху протичането на нормална бременност. Днес, обаче след като се обадих на АГ, за да си запиша час за преглед, тя каза, че не може да ме приеме с това направление, тъй като поставената диагноза не е правилна, поради факта, че бременност все още не е установена. Според АГ е по-добре да се напише друга диагноза, като например N91, което е липса на менструация. Обадих се аз на ЛЛ и тя категорично ми отказа да смени диагнозата, поради това че + тест, за нея, е наличие на бременност. И двете твърдят, че това, което искат една от друга е незаконно - едната, че АГ иска да усвой повече направления, а другата, че ЛЛ - не иска да си хаби направленията и че няма право да поставя тази диагноза без да е установена от преглед т.н. И двете твърдят, че ще ги накажат от здравната каса.  angry

Аз се опитах да звънна на потребителския телефон на касата, но за съжаление, никой не отговаря...  beating

Сега се чудя какво да правя?  Коя от двете е права или и двете нещо се опитват да прехвърлят проблемите на Здравната каса върху мен? В момента чета и каква е нормативната база, за да съм сигурна, но ще съм ви много благодарна, ако ми кажете как е било или е при вас? И ако някой знае какви точно са процедурите, много ще ме улесни...   crazy
Активен
leni_beni_
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2061



Моят сватбен албум

« Отговор #148 -: ноември 09, 2010, 19:10:50 »

urchin , не знам какво точно трябва да пише на направлението, но по принцип първо трябва ЛЛ да ти даде направление за гинеколог. И след като гинеколога установи наличие на бременност, тогава да ти се издаде направление за проследяване на бременност (в случая АГ-то е право )
Ако успееш да се свържеш с потребителския телефон на касата, ще се разбере кой е прав и кой не  good
Не, че помогнах много , ама .....
Активен
urchin
Регистриран

Публикации: 2


« Отговор #149 -: ноември 09, 2010, 19:49:02 »

leni_beni_ Благодаря за отговора.  give_rose Прочитайки малко повече информация по темата, разбрах, че такова направление, когато те преглеждат в болница, се дава чак към края на третия месец и АГа е прав.

Надявам се утре да мога да се свържа с касата, за да съм абсолютно сигурна, за да мога да си търся правата и да докажа това на личния лекар.   battle
Активен
Страници: 1 ... 8 9 [10] 11 12 ... 33   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines