Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

май 05, 2024, 17:44:19

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 24 25 [26] 27   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Суеверия, поверия, обичаи  (Прочетена 167222 пъти)
 
maslinka
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 3663



Моят сватбен албум

« Отговор #375 -: ноември 27, 2007, 17:56:54 »

Точно така Ели.сега четох една такава статия според която булката трябвало да е с червен кант по булото,е колко много булки не са били с такъв воал,голяма работа.
Активен
ivaiva
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1750



Моят сватбен албум

« Отговор #376 -: ноември 28, 2007, 18:42:32 »

да, суеверия всякакви
човек трябва да си живее живота и да прави нещата както му харесват give_rose
Активен
nori
Ентусиаст
**
Публикации: 67



« Отговор #377 -: ноември 29, 2007, 23:35:14 »

http://synpress-classic.dveri.bg/12-2004/12-sueverieto.htm
само да уточня, не знам до колко този сайт е достоверен но  знанията които имам потвърждават горе посоченото затова се осмелявам да ви го пратя, и не съм нито християнка нито суеверна затова не коментирам но смятам че трябва да сме по внимателни на тези тези теми и да проучваме всичко преди да вярваме на каквото и да е, все пак живеем във времена в които се спекулира с всичко включително религия give_rose
Активен
nat4b
Новак
*
Пол: Жена
Публикации: 15



Моят сватбен албум

« Отговор #378 -: януари 16, 2008, 11:02:29 »

кажете какъв е обичая да се отпразнува 1г. от сватбата cray yahoo


* 7593726[1] (500 x 113).jpg (14.97 KB, 500x113 - видяно 417 пъти.)
Активен
plamik
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1835



Моят сватбен албум

« Отговор #379 -: януари 16, 2008, 19:42:40 »

кажете какъв е обичая да се отпразнува 1г. от сватбата cray yahoo
За конкретен обичай не знам, знам само, че 1та годишнина е памучната годишнина. Тогава се подаряват неща от памук - дрехи и каквото се сетиш.  smile
Активен
Picolina
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2748



Моят сватбен албум

« Отговор #380 -: януари 26, 2008, 02:35:27 »

Момичета, а какви са суеверията и поверията около бебчетата? Някой знае ли нещо?
 
Аз знам ,че не трябва бременната жена да си реже косата,докато роди.
Не трябва да убивате(родителите на бебето) никакво животно и нищо(дори и мравка).
Не трябва да прескача нищо бременната по пътя си,дори и кабел или праг,по-добре стъпи отгоре му.
Ако бременнатсе стресне или уплаше,не трябва да се пипа никъде по тялото или да се хваща.
Като се роди бебчето,родилката не трябва да замръква на вън до 40 дни.
Неразположена жена не трябва да влиза при бебчо.
На 40 дена се прави пита за ббето и се канят гости,като при бебето влизат само жените.
Когато бебчо проходи,майката прави питка и я разнася до комшиите си,като бяга и гледа да не се спъне.



Моля модераторите,ако този пост не  е за тук,да напрви нова тема ако е възможно,благодаря предварително give_rose!!!
Активен
verdad
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 151


But baby...you're the right kind of wrong


Моят сватбен албум

« Отговор #381 -: януари 26, 2008, 12:11:21 »

Момичета, а какви са суеверията и поверията около бебчетата? Някой знае ли нещо?
 
Аз знам ,че не трябва бременната жена да си реже косата,докато роди.
Не трябва да убивате(родителите на бебето) никакво животно и нищо(дори и мравка).
Не трябва да прескача нищо бременната по пътя си,дори и кабел или праг,по-добре стъпи отгоре му.
Ако бременнатсе стресне или уплаше,не трябва да се пипа никъде по тялото или да се хваща.
Като се роди бебчето,родилката не трябва да замръква на вън до 40 дни.
Неразположена жена не трябва да влиза при бебчо.
На 40 дена се прави пита за ббето и се канят гости,като при бебето влизат само жените.
Когато бебчо проходи,майката прави питка и я разнася до комшиите си,като бяга и гледа да не се спъне.




Това за косата и аз го знам, ама не мисля че е редно.
Ако се уплаши не трябва да се пипа никъде, защото бебето се ражда с белег на това място, а също така и ако открадне примерно...ягода, бебето има такъв белег.
Неразположена не се ходи при бебе до 40 дни.
Погачата знам, че се прави преди 40 дни и е само за жени, погачата се чупи над главите на майката и бебето от хора с двама живи родители. Върху бяла кърпа над погачата се слагат пари като първата трябва да е метална и се нарежда нали да е здраво, да е силно, да е пъргаво е такива неща. После кърпата се връзва не много стегнато и не много хлабаво, за да не е детето нито прекалено стиснато, нито прекалено ...редкопръсто =]и се хвърля на много високо място в дома , примерно върху секцията, за да порасне малкия мъж или малката дама.
На 40 дни се ходи на църква и се чете чиста молитва, след което се отива на гости, може да е на кафе в приятелка, но не се прибира направо в къщата, в която живее бебчо.
А за прощъпулника е навсякъде различно. По принцип се търкулва погачата пред детето и то трябва да се затича след нея и от една маса си избира там нещо да се види какъв ще стане, трябва да са много нещата и да са му непознати. А бях на прощъпулник в Благоевград. Там след тоя ритуал слагат детето на столче и му връзват крачетата(не стегнато разбира се, само за адет, дето се вика) с червена и бяла вълна. Майката почва да дава парче питка, парче халва и парче сирене на всеки и като си вземеш питка, халва и сирене, почваш да тичаш примерно до коридора и казваш да е здрав, да е силен, така да тича като го гонят момите е такива работи. И като претичате всички най-наскоро проходилия отвързва крачетата на детето.

Горе-долу това е, което знам от майка и баба и, което видях в Благоевград.
Активен
Picolina
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2748



Моят сватбен албум

« Отговор #382 -: януари 26, 2008, 12:59:32 »

verdad ,много интересен обичай за прощъпулника на детето ,явно в различните крайща на Бг е различно,както и при сватбата girl_wink.Това ми хареса за бебчо в ресторанта.
Активен
verdad
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 151


But baby...you're the right kind of wrong


Моят сватбен албум

« Отговор #383 -: януари 26, 2008, 13:08:43 »

verdad ,много интересен обичай за прощъпулника на детето ,явно в различните крайща на Бг е различно,както и при сватбата girl_wink.Това ми хареса за бебчо в ресторанта.

Да, навсякъде е различно. Уж една страна, един език, пък обичай...всякакви и толкова различни, ама важното е да е забавно и да се спазват традициите, макар и малко осъвременени.
Активен
kalei
Новак
*
Пол: Жена
Публикации: 16



Моят сватбен албум

« Отговор #384 -: януари 30, 2008, 16:41:50 »

Цитат
Ако бременнатсе стресне или уплаше,не трябва да се пипа никъде по тялото или да се хваща.

Ами аз повечето обичай съм ги чувала и знам, че е хубаво да се спазват, но за този съм абсолютно убедена,че е истина - и майка ми и аз имаме по един такъв белег.......  crazy olele
Активен
ROSI KRASTEVA
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 3674


ЩАСТЛИВИ ЗАЕДНО


Моят сватбен албум

« Отговор #385 -: януари 30, 2008, 16:45:58 »

кажете какъв е обичая да се отпразнува 1г. от сватбата cray yahoo
хмм за обичай аз не съм чувала за 1г от сватбата, но за точно тази цел ние си направихме специални бутилки шампанско за 1г, 25г,50г следователно на всяка годишнина си отваряте бутилката
Активен
ivana
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 284



Моят сватбен албум

« Отговор #386 -: януари 31, 2008, 11:11:05 »

Какво мислите по въпроса??Аз съм против,доста глупав обичай според мен!Още повече ако не си в добри отношения с въпросната личност!Моята....немога да я понасям,абсолютна селянка!Расла и пасла на полето-в буквалния смисъл!Преди 3 дена ходих с нея да си избира тоалет за сватбата...ми то няма грам държание на обществени места.Умрях от срам с нея по магазините!А да неговорим в къщи за какво иде реч!Ако почна да разказвам ще изпиша цяла книга!Та...аз немога да я понасям,Мъжът ми...той се обръща и казва "Аз майка нямам!".Доста се замислих дали в ресторанта да има захранване,и само за да не се излагам пред хората решихме да има,но ще ми е доста неприятно!!!Вие какво мислите по въпроса??
Активен
goldi
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1871



Моят сватбен албум

« Отговор #387 -: януари 31, 2008, 11:16:04 »

Моята свекърва е същата и с милото много се притеснявахме да не ни изложи нещо не само на захранването, но и изобщо на цялата сватба. Да ти кажа неочаквано и за двамата всичко мина по мед и масло. Само, че бяхме сложели родителита на отделна официална маса само четиримата и по в дъното на ресторанта. Много е важно водещата или водещият ви да може да излиза от ситуация, ако почне да приказва глупости да и дръпне микрофона. Нашата водеща беше изрично предупредена за възможни простоии и като ни захранваше само и подаде микрофона веднъж и тя ни пожела да сме живи и здрави и много деца. И после водещата продължи с чашите със вино, които ни ги дадоха /тя ни захрани само с питка/ и тя остана на заден план. Така, че се разберете най-добре с този който ще ви води сватабата за да няма издънки
Активен
plamik
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1835



Моят сватбен албум

« Отговор #388 -: януари 31, 2008, 11:17:26 »

ivana, ситуацията, в която сте изпаднали е много неприятна. Не бих могла да ти дам съвет. Може би е добре да поговорите с момчето ти. И евентуално тя да държи таблата с питката, а твоята майка да ви захрани. Но за това се разберете и предварително с DJ, за да няма кофти и неловки моменти. Стискам палци да вземете най-вярното за вас решение и да имате една невероятна сватба.  give_rose
Активен
Selvet
Global Moderator
Сватбен ГУРУ
*
Пол: Жена
Публикации: 855



Моят сватбен албум

« Отговор #389 -: януари 31, 2008, 11:24:06 »

Здравей Ивана - това си е обичай smile ..но аз искам да ти разкажа нещо друго - ние бяхме на сватбата на наши приятели и видях нещо което на мен ми направи  впечатление.
След като свекървата захрани булката-  тя от своя страна захрани свекървата - и думите на водещата бяха нещо от сорта - "Да е винаги пълна устата и за да не говори много , за да не буди снахата докато е нагости ...... и т.н " и нещо от сорта,  но определено подтекста който аз долових беше - "Да знае свеки да си мълчи и да се съобразява " ..Ще се опитам да намеря точните думи на водещата и да ги пусна тук ..
Активен
Страници: 1 ... 24 25 [26] 27   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines