Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

май 14, 2024, 01:35:07

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: [1]   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Текст за ритуал  (Прочетена 41842 пъти)
 
vivi
Новак
*
Публикации: 11


« -: септември 22, 2009, 14:15:00 »

Здравейте!Моя приятелка скоро се омъжва.Нейн приятел ще е DJ на сватбата и помоли мен аз да им водя ритуала по посрещането в ресторанта.Заех се със задачата въпреки,че е доста отговорна.Ще ви помоля ако имате някакви текстове за посрещането в ресторанта,някакви ритуали да ми помогнете и да ги публикувате тук.Много искам да се представя добре и да успея да зарадвам младото семейство.
Друго,което искам да попитам е знаете ли от кой танцов състав са танцьорите,които правят шоу във ресторант Веселото село?
Благодаря ви предварително за оказаната помощ  give_rose
Активен
Нев
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 83



Моят сватбен албум

« Отговор #1 -: септември 23, 2009, 07:29:09 »

  Здравей Виви, това е един текст, който бях намерила на моята сватба, но за съжаление, не използвахме него, в дънданията забравихме да го дадем, на ди джея, надфявам се да ти свърши работа
Стани, стани, момина мале,
да си посрещнеш весела радост,
да си поемеш сребърна чаша,
и си погледни позлатен венец,
че си хранила хубаво чедо,
че го е похвалило цялото село.
Отваряй порти, момина мале!
Че слънце изтече низ момкови двори,
та захожда у момини двори.
На момковите порти слънце грее,
на момините порти слънце захожда,
слънце захожда и слана пада.
Постой, почакай, ясно слънце,
Да погледаш, та да видиш,
как се чедо разделя
от майчица, от бащица,
от сестра и от мила си рода;
та ще иде в чузди хора,
в чузди хора-незнайни.
Както се дели жито от слама,
тъй ми са дели чедо от мама.
Стъпяй, пристъпяй булчице млада,
стъпяй, пристъпяй - назад не поглеждай,
да не разплачеш майка и баща,
майка и баща, и сестра.
Сбогом, моя мила майко!
Сбогом, мой мили тате!
Прощавай, родо голема
че аз ще ида далеко,
през девет села в десето.
Ела се вие, превива,
мома се с рода прощава:
- Прощавай, роду голяма,
и ти, рождена майчице,
Прощавай, мила майчинко,
дето си ма, майчо, гледала.
Тебе си, майчо, оставям,
при друга майка ще ида.
На тебе, майко, оставям,
в градинка ранен босилек:
недей го, майко, оставя,
ами го често поливай -
с росица сутрин и вечер,
с дребни сълзици по обед.
- Прощавай и ти татко, прощавай,
теб съм досега слушала,
сега свекър ще слушам.
Я излез, момина майко,
да си погледнеш момкови двори:
в момкови двори две слънца греят,
две слънца греят и два месеца;
в момини двори два дъжда леят,
два дъжда леят, две мъгли лежат.
Я излезни, юнакова мале,
да си видиш какво добро иде
сокол иде, яребица води,
син ти иде, мома води.
Излез, излез, момкова мале,
да си посрешнеш весела радост,
да си поемеш сребърна чеша,
и си погледни позлатен венец,
че си ранила хубаво чедо,
че го е похвалило цялото село.
Я стани, момкова мале,
да си посрещнеш радост голяма,
син иде, снаха ти води,
месец изгрява, звезда "Зорница" огрява.
Юнакови двори слънце огреяло,
юнакова майка у двор, низ двор ходи
и се крехко смее, и на Бога вика:
- Боже, мили Боже,що си ме милувал,
тъй си ме дарувал: една мила сина,
една мила снаха!
Стъпяй, пристъпяй булчице млада,
стъпяй, пристъпяй - назад не поглеждай,
да не разплачеш майка и баща,
майка и баща, и сестра.

От хляба майчин отчупете и си чедата захранете, че хлябът е живота, а пчелният мед сладката дума.
Активен
gtgg
Ентусиаст
**
Публикации: 132


Моят сватбен албум

« Отговор #2 -: септември 25, 2009, 08:42:50 »

vivi, аз няма да ти предлагам текстове, само ще споделя какво мисля. На първо място, след като приятелката ви ви е поканила, значи разчита на това, че нейният ритуал ще е уникален - подготвен от приятели, специално за нея. Според мен трябва да си набележиш какво ще се случи от момента на влизането им в ресторанта и след това, на база събитията да си сътвориш и текст. Вярвам, че след като са те натоварили с тази отговорна, но приятна задача, никой няма съмнение, че ще се представиш както трябва.

Това, което мога да ти предложа е какво може да включите в ритуала по посрещането. Ще изброя няколко неща, които за някои може да се сторят много и натоварващи, но лично аз намирам, че именно ритуалите правят сватбата сватба, а не просто парти.
1. При посрещането се преминава по бяло платно - може да е осеяно с цветчета, здравец, житце и парички. Има варианти от цветчетата и здравеца предварително да е стилизирано сърчице например, или пък ако има шаферки, те да разхвърлят цветчетата точно преди минаването на младоженците, за да се получи един вид процесия.
- вариант е платното да се внесе и разстеле от кумовете, вместо да е предварително постлано. В този случай може да кажеш нещо от сорта, че кумовете са тези, които и в бъдеще ще водят и напътстват младото семейство и това постилане на платното символизира безоблачния път пред младоженците, който те им желаят.
- виждала съм и ритуал, при който след преминаване по платното и след разните други ритуали, преди младоженците да се запътят към масата, се приканват кумовете да съберат платното и да го поднесат като първи семеен подарък на младоженците.
2. Захранване - обикновено се извършва от свекървата. На повечето места се захранват младоженците със залък от питата, потопен в сол, а после с втори, потопен в мед. Символиката - че живота има и солени и сладки мигове. Въпрос на избор е дали водещия/щата ще обясни за двата залъка по отделно, като си поукраси речта, или пък свекървата ще каже няколко думи в момента на захранването. Захранват се и кумовете, но само със залък с мед.
Това са двете задължителни неща, без които не може едно посрещане, както и пиенето на шампанско, но за него след малко smile
« Последна редакция: септември 25, 2009, 08:49:07 от gtgg » Активен
gtgg
Ентусиаст
**
Публикации: 132


Моят сватбен албум

« Отговор #3 -: септември 25, 2009, 08:44:12 »

3. Семеен огън - интересен ритуал, при който майката на булката предава символично семейния огън на младото семейство. Това, което може да се каже в този момент е, че майката предава семейния огън, символ на разбирателството и топлината в семейството. Същият семеен огън, който преди много години тя е получила от своята майка и е съхранила през годините. Пожелава се на булката да съумее да съхрани този огън през годините и да го предаде на своите деца. Самият огън се поднася в някаква купичка и е обикновена газ за горене, която се пали. Като алтернатива, както се получи при нас, заради забрана от ресторанта, може да се поднесе в купичката някаква запалена свещичка, колкото да се вижда пламъче.
4. Даряване на китка здравец - символ на здраве и дълголетие, за да е здравето неизменен спътник на младоженците в годините, които им предстоят. Хубаво е да се направи от най-възрастния родител, например свекъра или бащата на булката (дори и някоя от майките да е най-възрастна, все пак те вече са имали своята роля в посрещането)
5. Отваряне на бутилка шампанско - това често се прави от персонала в ресторанта, но за да имат роля в посрещането и четиримата родители, може да бъде направено от бащата, който до момента не е взел участие в посрещането. Налива се в 4 чаши - за младоженците и кумовете, като се казва, че който от младоженците изпие първи своята чаша, той ще комендва вкъщи. По желание чашите може да се счупят, като символиката е колкото повече пърченца - толкова повече щастие (съвет - ако ще се чупят чаши, хубаво е да се ползват различни от тези, които са били в ритуална зала - все пак всеки си ги избира за там и обикновено иска да си му останат за спомен)
« Последна редакция: септември 25, 2009, 08:49:59 от gtgg » Активен
gtgg
Ентусиаст
**
Публикации: 132


Моят сватбен албум

« Отговор #4 -: септември 25, 2009, 08:45:42 »

6. Разчупване на питата - варианти много - често се прави точно в този момент, но по нашия край е преди играта с даровете на кумовете и преди вечерята. Младоженците вдигат питата над главите си и я разчупват - в който е по-голямото парче - той ще носи парите вкъщи. За да стане по-интересно обикновено се поканват кумовете да поднесат те питата и да следят дали някой от младоженците предварително не е "завзел" по-голямата част от нея. Кумата се произнася дали при чупенето да са обърнати лице в лице или с гръб, тя е също тази, която дава сигнал кога да започне самото разчупване. За още по-интересно може при обявяването на ритуала да се каже, че кумата специално е замесила тази питка - месила и премесвала три дни и три нощи, а кумът сън не спал и помагал. На края, след като разчупят питата, види се кой колко е успял да вземе, може да се поканят младоженците да направят опит да съберат питата, така че да изглежда цала. Тогава се казва, че както питата изглежда сякаш не е разчупвана, така и неразбирателствата в семейството да бъдат бързо заличавани и забравяни, за да е семейството винаги едно цяло.
7. Ритане на менче - обикновено в края на пътеката се слага менче пълно с малко водичка, бяло и червено цвете. От водещия се обяснява, че цветчетата символизират съответно момче (бяло) и момиче (червено) - при ритането, което цветче излезе по-напред такава ще е първата рожба в семейството.
Като споменах за менчето - виждала съм и ритуал, при който то стои в началото на мялото платно, а младоженците се приканват още при влизането да го вземат, държейки го само с малките си пръстчета и да го пренесат по цялата дължина на платното, без да го изпуснат и разлеят (то и без друго е почти невъзможо да се случи) - символиката - заедно да правят всичко в живота, да преодоляват трудностите, като се подкрепят.
« Последна редакция: септември 25, 2009, 08:50:38 от gtgg » Активен
gtgg
Ентусиаст
**
Публикации: 132


Моят сватбен албум

« Отговор #5 -: септември 25, 2009, 08:47:40 »

Всичко, което до момента изредих си върви в реда, в който го написах (като далеч не е задължително да бъде включено всичко). Има и друго, което може да се направи - ритуала с трите ленти:
при влизането се нареждат три двойки (до колкото зная трябва да са несемейни), които държат съответно бяла, червена и синя лента, под които младоженците преминават. Всяка лента има символика (не ги зная точно, но ще напиша по две думи) - бялата - както бялото е символ на чистотата, така живота им да е светъл, без перипети и нищо да не помрачава тяхното щастие; синя - като небето - както е необятно, така да няма край и любовта им; червена - като кръвта - така както тя не мени цвета си, така и любовта им да не се променя през годините. След преминаването под лентите е съответно захранване, ритане на менче и т.н.

Мисля, че това са всички ритуали, които съм виждала при посрещането. На теб остава да си избереш какво да включиш (ако искаш да е изненада), или пък да ги споделиш с младоженците и те да си изберат какво да има. Текста - след като си избрала какво ще става, мисля няма да ти е проблем. Постарах се да обясня горе-долу, а ти ще си го украсиш и си готова smile
Дано съм била полезна, че толкова изписах... lol

Успех! good
Активен
silikonka
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 142



Моят сватбен албум

« Отговор #6 -: април 21, 2011, 18:29:06 »

Нев... много хубав текст си написала...много ми хареса-разчувства ме,   насълзиха ми се очите   ncnvnk Много ми се иска на на моята сватба ,да ме посрещнат с тежки думи ... Твоя текст е префектен ,само че доста дълъг ми се струва...
Някои знае ли нещо по-кратичко ..но пак да е с тежки думи ...
Моля помогнете....
Активен
Monikamaria
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1505



Моят сватбен албум

« Отговор #7 -: април 21, 2011, 21:31:00 »

silikonka, този текст е от популярната песен "Ела се вие превива". smile Тя е традиционна песен за извеждане на булка. Можеш да го съкратиш малко или да прегледаш някакви клипчета от чужди сватби, за да чуеш водещия какво казва и да си харесаш нещо. Ако пък имате ДЖ или водещ няма да имаш нужда от текст. Те 100% си имат.
Активен
Страници: [1]   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines