Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

май 07, 2024, 17:55:15

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 8 9 [10] 11 12   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: ТРАДИЦИЯТА НА ГОДЕЖА  (Прочетена 166497 пъти)
 
InLove_Girl
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1209



Моят сватбен албум

« Отговор #135 -: февруари 05, 2012, 21:47:21 »

Моят годеж беше на 25.12. Родителите се познават, всички се събрахме в дома на нашите. Милото ме поиска от баща ми, след което бъдещата свекърва ми подари подаръци, свекъра букет, а майка и татко подариха на милото подаръка. Единственото, което направихме като ритуал  някакъв е накрая на вечерта да разрежем тортата с милото. heart
Активен
Victoria90
Регистриран

Публикации: 3


« Отговор #136 -: февруари 15, 2012, 23:29:55 »

Здравейте на всички!
Милото тази вечер ме попита дали нещо съм мислила за годеж - кога, какво и що, и попаднах вегнага на този форум. И след като прочетох за какво става дума се притесних... Моите родители са разделени от 7 години и двамата си намериха други приятели, не са женени за тях (майка ми в началото, баща ми - преди 2 години). И проблемът е, че почти е невъзможно да събера баща ми и майка ми заедно на вечеря, не защото те се мразят, а защото ще бъдат ревнувани от новите им дружки (най-вече майка ми). От друга страна аз нямам проблеми с приятеля на майка ми, но съм много смъртно (така го чувствам) скарана с приятелката на баща ми. И мислех да правим 2 вечери навън с двамата ми родителя по отделно, ама няма как да стане, тука да спят на хотел, пък и неговото семейство нямат кола. И ми е много кофти, че не мога да спазя и най-простите традиции за милото ми cray Аз му обясних в общи линии процедурата и той каза да не се притеснявам, че ще измислим нещо. Забравих да спомена и че сме от различни градове, на 4 часа път в едната посока. Някой сблъквал ли се е с подобна ситуация и може ли някакъв съвет да ми дадете, моля?
Активен
svekarva
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 4023



« Отговор #137 -: февруари 16, 2012, 09:48:35 »

Victoria90, не ти е леко положението  sad. Назад в темата имаше подобни проблеми, май има и тема за разведени родители. Помислете дали може да стане така: събирането го направете у майка ти /да не ревнува половинката/, като поканиш само баща си. Лошите отношения с новата му приятелка все трябва някога да се изяснят, защото след годеж идва сватба и трябва да знаеш какво ще правиш тогава. Направете годежа в много тесен кръг, само с родители, колкото да спазите обичая, щом и ти го искаш. Събирането в ресторант наистина може да е причина за ревност от половинките. Не се притеснявай, ако ще правиш нещата със "свито сърце" и "топка в стомаха", само за да спазиш някаква традиция, помисли, дали си струва......Колко хора не правят годеж, макар всичко в семействата им да е без допълнителни усложнения.....По принцип целите на годежа /като традиция сега/ са да се запознаят семействата на младоженците и да се загатне за вижданията около сватбата. Всички тези неща могат да се случат и по друго врме и без да се събират всички - има нови методи за комуникация  Wink. Радвай се, че ще създаваш семейство, че ще имаш близък човек до теб, забрави традициите!
Активен
cveta_d86
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1290



Моят сватбен албум

« Отговор #138 -: февруари 16, 2012, 09:54:43 »

Victoria90 не се притеснявай....с моя годеник първо казахме на неговите родители, че ще се женим и ги почерпихме и после ходихме при мойте, тъй като те са в друг град не в  София и нямаше как да идем първо там или да ги съберем... така че традицията не е задължително да я спазиш... както казва и svekarva направи го така, че ти да се чустваш добре, защото това все пак преди всичко е твоят щастлив ден  give_rose
Активен
emmmmmy
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 4265



Моят сватбен албум

« Отговор #139 -: февруари 16, 2012, 10:00:30 »

Виктория, съвсем спокойно може да почерпите двете новосъздали се родителски двойки поотделно ( майка ти с приятеля ѝ и отделно татко ти ). После бъдещите ти свекъри. така и веселбата ще бъде двойна, а и не съжалявай толкова че ще изпуснеш традиционния годеж. По-добре нещо модерно измислено, но да мине по вода и без ревности и скандали, отколкото да се съберат всички и да ти скапят настроението. bad
ето пример с мен, за да се утешиш съвсем - мойто беше традиционно събиране и се намери кой накрая да ми скапе настроението от родата, така че няма смисъл в твоя случай особено.
Успех и си го направете както на вас ви е най -спокойно. smile
Активен
Kiwi
Сватбен ШАМАН
*
Публикации: 1003



« Отговор #140 -: февруари 16, 2012, 10:13:14 »

Ние пък използвахме събирането с родителите по повод рождения ми ден да съобщим на всички. Беше си рожден ден, не годеж smile Беше много мило, всички се зарадваха и толкоз, без излишни суетни. А и да ви кажа никак не съжалявам, за мен всичките традиции свързани с годежа са отживелица, за която нямам време и желание в забързаното ни ежедневие.

Времената са други, ние живеем заедно от години. Как и каъв е смисъла да ме поискат от баща ми при положение, че аз на практика вече съм част от новото семейство?
Активен
Victoria90
Регистриран

Публикации: 3


« Отговор #141 -: февруари 16, 2012, 12:17:11 »

Ами ние не смятаме да правим скоро сватба, защото нямаме финансова възможност (аз само уча). И родителите ни не се познават. Пък и баща ми не е общувал много с приятеля ми, защото само веднъж ми е бил на гости у баща ми. И друг е проблема, че баща ми няма да му хареса от какъв произход е бащата на приятеля ми... и може всичко да се превърне в 1 кошмар... За мен важното е, че приятелят ми е православен христянин, майка му също (тя е рускиня), а баща му вярва, че има някаква висша сила (природа) и няма конкретна вяра (той има българо-мохамедански произход) и това сигурно ще е проблем за моя баща...  Била съм 2 пъти на госи у роднините на бащата на моя приятел, много добри хора са, посрещнаха ме добре, без да ме разпитват ти каква си и що си, докато ние българите сме едни... Мен не ме интересува, ако ще и арабин да беше, пак щях да съм с него, защото е ЧОВЕК. Неговите родители са ме приели вече и майка го харесва също, но се опасявам много за баща ми, от когото съм зависима все още... cray
« Последна редакция: февруари 16, 2012, 12:38:50 от Victoria90 » Активен
emmmmmy
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 4265



Моят сватбен албум

« Отговор #142 -: февруари 16, 2012, 12:34:14 »

еми тогава ако държите да се жените преди да си завършила- само граждански брак , в делничен ден. така не си зависима финансово за сватбата.
ще свикнат с вас- ако вие сте хубава двойка и се задържите- няма къде да идат good. в този случай сте много далеч от официално събиране -годеж, даже може би за момента е дипломатически недалновидно и излишно.
Активен
svekarva
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 4023



« Отговор #143 -: февруари 16, 2012, 13:34:12 »

Victoria90, както казват професионалистите, много филми гледаш!  Wink. Че кои сватове си харесват и кой баща смята зет си за достоен? Моят баща ми каза "и принц да е, пак няма да ми хареса!" Виж майките на момичетата са по толерантни към зетовете...за компенсация на свекървите към снахите  diablo. Нашите родители /моите и на съпруга ми/ се запознаха чак 4 месеца след подписването ни, а ние се запознахме със сватовете, когато децата ни бяха живяли 5 години заедно. Не си мисли предварително лоши работи, но задължително опипай почвата, като кажеш на баща си какъв е сватът. Чак след това решавй какво да правиш....
Активен
kitaicheto
Регистриран

Публикации: 1


« Отговор #144 -: февруари 17, 2012, 05:36:12 »

Някой само ако може да ми помогне.. не мога да разбера как така ще ме посрещат примерно в тяхната къща при положение че сме в нас... ohah boredom
Активен
emmmmmy
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 4265



Моят сватбен албум

« Отговор #145 -: февруари 17, 2012, 09:31:20 »

нещо не схванах, разясни ?
Активен
InLove_Girl
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1209



Моят сватбен албум

« Отговор #146 -: февруари 17, 2012, 10:00:23 »

По принцип след годежа във вашите по традиция ти трябва да си тръгнеш с бъдешите свекъри, в тях бъдещата свекърва те посреща с бяло платно покрито със здравец и монети, питка с мед. Ако имаш брат или сестра той/тя също трябва да дойде и да види как те посреща новото семейство, след което трябва да се върне и да разкаже на родителите ти. Това ли имаш предвид??
Активен
svekarva
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 4023



« Отговор #147 -: февруари 17, 2012, 10:17:47 »

Това за посрещането след годежа го чувам за първи път като традиция, сигурно е нещо ново girl_wink. Така свекървата посреща след сватбата, от там е взето и символичното посрещане в ресторанта в "дома на свекърите", но няма лошо - нека се развиват обичаите.
Активен
InLove_Girl
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1209



Моят сватбен албум

« Отговор #148 -: февруари 17, 2012, 10:19:12 »

Ами не знам колко е ново, при условие, че майка така са я взимали  pardon Може би си е традиция по нашия край
Активен
peps_01
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 54



« Отговор #149 -: февруари 17, 2012, 23:17:27 »

Здравейте!  smile

Ние направихме нашия годеж в началото на юни 2011г. Първоначално беше замислено просто като вечеря, на която да се запознаят родителите, тъй като не се познаваха. В последствие организацията се разрасна и стана истински годеж, точно, както е описан в началото на темата. Със идването на приятеля ми и родителите му в нас, с букет за майка ми, но и за мен  blum. Имаше даряване, но не само за мен, а и за него. Родителите ни дадоха еднаква сума пари и на двамата и всеки си избра, каквото му беше нужно. Спазихме и традицията за напускане до 24,00ч., макар, че имахме преход от 45км. Годежът стана с доста хора, тъй като родът ми е голям, но все пак имаше място за всички. Не съжалявам изобщо за това, че спазихме тази традиция, това беше и уважение към майка ми, от която ме иска годеникът ми. И неговите, и моите родители се бях подготвили със страхотни изненади, които няма да забравим.
Само да кажа, че ми предложи с пръстен 1 месец преди това в Констанца, Румъния, беше страхотно  danceg
Активен
Страници: 1 ... 8 9 [10] 11 12   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines