Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

май 08, 2024, 07:17:41

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 5 6 [7] 8 9 ... 13   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Какво трябва да знаем когато купуваме апартамент!  (Прочетена 173006 пъти)
 
buba_katinka
Любопитен
*
Пол: Жена
Публикации: 33



Моят сватбен албум

« Отговор #90 -: май 16, 2009, 12:22:50 »

Гучи, според мен по-голям апартаменте е по-добре. Това, че сега е природа също е добре за мен. Ние сега живеем в гарсониера. Сега чакам второ дете. Продавам нея и купувам 70кв. Но хамалогията е голяма, нервите още по-големи. Но за децата - детските градини се избират по местоживеене, шанса да не вземат детето до работата ти е голям. Трябват си дебели връзки.
Ще споделиш ли къде се намира комплекса.
« Последна редакция: май 16, 2009, 12:45:31 от buba_katinka » Активен
merilen
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 745



Моят сватбен албум

« Отговор #91 -: май 19, 2009, 08:57:22 »

Сега чак видях, че има такава темичка smile Да се изкажа и аз като вече минала по този път smile Ние с писето решихме, че нямаме излишни пари да даваме на агенции и тръгнахме да търсим сами от интернет и с обикаляне директно по строежите в кварталите, които ни интересуваха. След като вече харесахме (видяхме разпределението на 1 етаж), говорихме със строителката и платихме първоначалната вноска, тръгнахме да уреждаме кредита, дори още преди блокчето да има А14.
Мога да споделя опита си за ДСК - за 1 година ни дигнаха лихвата само веднъж с 1%, но пък ползваме програма "Уют", която пък е с 0.5% по-ниска лихва и плащане на 2 комунални услуги. Задължително към ипотеката се прави всяка година застраховка на имота - най-скъпата беше към 500 лв миналата година. От подаването на документите (май беше миналата година точно на тази дата на РД на писето) до одобрението не мина и месец. Дори ако изтеглите сума в 7-дневен срок след крайното одобрение и подписването на всички формалности, нямате такса теглене.
Много се радвам, че строителката ни беше печена и ни беше подготвила всички документи. В момента, в който  сградата има А14, може да извадите Удостоверение за тежести!!!! - в него пише дали има вече ипотеки и т.н. върху апартамента. Става за 3 дни с/у 20 лв на Попа в Агенцията по вписванията, ако не се лъжа, ходете сутрин рано, защото са определени бройки и спират да приемат заявления. Това е единственото, за което съм ходила, иначе всичката друга документация ни я даде строителката, прилежно подготвена в папки за всички собственици.
ДСК поне миналата година по това време искаха доходи за 3 месеца назад от работата, ако желаете могат да ви вземат предвид и гражданските договори, но трябва да си изкарате заверена данъчна декларация.
ДСК имат и фирми и учреждения, които ползват преференции, така че ако се насочите към тях, разпитайте ги за тези неща - дават преференции за таксата за годишно обслужване и предсрочно погасяване.
ДСК работят с техен нотариус - направо ни се обадиха кога и къде да отидем, всичко беше подговено. Т.к. изповядвахме на данъчна оценка, таксите излязоха малко повече, но общо 2500 лв платихме.
Засега съм доволна, строителството излезе качествено, специалистите казаха, че шпалковката е добре smile вече имам лилава спалня, красива баня, а февруари миналата година дори нямахме стени smile

Момичета, наистина ако имате възможност, гледайте за тристаен, повечето двустайни ново строителство са много мънички и ще е трудно с детенце:)дори няма как да се преустроят на 3-стаен.  Кумицата ми ще са с близнаци в двустаен и много съжалява, че са можели да вземат тристаен.

Препоръчвам да търсите и апартаменти в по-малки кооперации, а не огромни комплекси, защото при по-малките инвеститорите са склонни да ви пуснат да ремонтирате по-рано и да се нанесете преди А16, пък и по-бързо се строят. За пример нашите кумци трябваше в огромен комплекс да имат А16 февруари, а още нямат А15 и дори не им дават ключове да почнат да си оправят

Съжалявам, че постът стана дълъг, но дано съм била полезна и най-важното да попаднете на свестен строител.
Успех на всички и дано в най-скоро преживявате приятни емоции около нов дом smile
Активен
StAsSi
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1458


Аз истински вярвам, че стават чудеса!


Моят сватбен албум

« Отговор #92 -: май 19, 2009, 12:27:04 »

Момичетаааааа, аз да ви се похваля - капарирахме си апартамент вече  tease yahoo tease yahoo tease yahoo.
Много съм щастлива. Апартаментът е точно това, което искахме с мъжа ми. Тристаен, с южно изложение, на втори жилищен етаж, много светъл и слънчев, заобиколен от дървета и градинки изцяло, с големи спални и широк дневен тракт. И един голяяммм коридор. Сградата е получила скоро акт 14. В момента довършват външната изолация и им остават боядисване на цялата сграда и дооправяне на общите части. Иначе апартаментите са напълно готови вече. Предстои им слагане на врати последно и довършване на дребни нещица. Надявам се, че до края на годината всичко ще е готово, ще има акт 16 и ще можем да се нанасяме вече smilesmilesmile.
И аз като merilen ще кажа, че е най-добре да се вземе тристаен и отсега да се мисли за потомството (естествено ако финансите го позволяват). Ние отначало имахме идеята да вземем някой по-голям двустаен, а като му дойде времето да се разширяваме. Но в крайна сметка решихме, че след като вземем нещо и вложим сума ти средства и любов в направата му, то после ще е ужасно трудно да се местим, пък и не се знае какви времена ще дойдат, така че решихме и капарирахме тристаен. Е, да, няма да имаме отделна кухня както аз исках, защото трябва да я направим вътре в дневния тракт, но това да му е проблема smilesmilesmile
Активен
gucci
Leader
****
Пол: Жена
Публикации: 6319


Обичаме се!


Моят сватбен албум

« Отговор #93 -: май 19, 2009, 13:17:39 »

Стаси ако ти потрябва Нотариус обади се -имам позната нотариуска която още не е регистрирана по ДДС и при нея има по голяма изгода да минете сделка.Честито за апартамента.И скоро ще чакаме да ни поканиш на гости.
Активен
StAsSi
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1458


Аз истински вярвам, че стават чудеса!


Моят сватбен албум

« Отговор #94 -: май 19, 2009, 13:28:30 »

Благодаря за предложението. И ние имаме един нотариус в предвид, но ако се наложи винаги е добре да има и резервен вариант.

п.с. За гостито - няма никакви проблеми, с голямо удоволствие, казвам го твърдо и сериозно Wink. Само стискайте палци  pleasantry всичко да е наред и да си завършат сградата благополучно в срок...
Активен
echy_
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1009



Моят сватбен албум

« Отговор #95 -: май 19, 2009, 15:18:48 »

Stassi , честито. дано бързо и качествено да приключат строителите и скоро да получите ключовете.
Активен
Слънце
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2771


Усмихни се!


« Отговор #96 -: май 19, 2009, 16:05:46 »

Стаси, много добре, че се е получило толкова добре и лесно при вас.  give_rose
Ще споделиш ли (може и на лични) в кой квартал и на каква цена?
Активен
merilen
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 745



Моят сватбен албум

« Отговор #97 -: май 19, 2009, 18:32:38 »

Честито Стаси smile знам какво изпитваш в момента и ти пожелавам много приятни емоции около стягането на дома ви smile  и разбира се много щастие и любов да царят в него smile
Активен
StAsSi
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1458


Аз истински вярвам, че стават чудеса!


Моят сватбен албум

« Отговор #98 -: май 19, 2009, 18:36:15 »

Благодаря ви много момичета  yahoo tease yahoo
Наистина и ние само това се надяваме - да е качествено и да стане скоро, че вече нямаме търпение да си бъдем самички  smile smile smile ... А относно емоциите около стягането на дома - оххх, това е май май-хубавата част от цялата дандания.

А и забравих още нещо - когато купувате апартамент, гледайте да не е на горния етаж angry над свекървата или тъщата angry, че тогава няма спокойствие - по-далеко, по-добре  smile blum Wink
« Последна редакция: май 19, 2009, 18:39:34 от Stassi » Активен
Gergancheto
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2366



Моят сватбен албум

« Отговор #99 -: май 23, 2009, 15:32:11 »

Стаси представям си емоцийте ти. Искрено ти се радвам, хубаво е че е по голям та да можем и ние Врачаните да ти идваме на гости по морето и да има къде да спим  bouncinggirl Брво мила много се радвам за теб!
Аз също съм с две ръце за тристайните, по -добре да посъбере човек още някоя лев отгоре, но една стая в повече вярвайте това е много, страшно много  good
Ние в момента сме си в две стайчки -кухня и една по голяма с диван-спалня, ТВ. холна маса и компютър. Но все се надяваме че ще ни паднат пари от небето и ще се преместим в просторно жилище  blum  Особенно сега в хубавото време много ме задушава това малко пространство и липсата на тераси  cray
Активен
echy_
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1009



Моят сватбен албум

« Отговор #100 -: май 26, 2009, 19:54:48 »

момичета имам няколко въпроса. харесали сме си апартамент, на схемата която ни представят пише че е 55 кв.м а всъщност ние ще трябва да платим 70 кв.м. в разликата влизали общите части и мазе. не е ли много голяма квадратурата на общите части, и нормално ли е мазето да се плаща на същата като жилището цена. другата разлика която ме притеснява е че от дадените квадратури на стаите, баня,коридор, балкон аз събрах и излиза 49 кв.м., т.е.с 6 кв.м по малко от надписа над схемата. това да влиза в стени ми се вижда малко множко. аз ли издребнявам или навсякъде се получават тези разлики?
Активен
plamik
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1835



Моят сватбен албум

« Отговор #101 -: май 26, 2009, 20:07:40 »

момичета имам няколко въпроса. харесали сме си апартамент, на схемата която ни представят пише че е 55 кв.м а всъщност ние ще трябва да платим 70 кв.м. в разликата влизали общите части и мазе. не е ли много голяма квадратурата на общите части, и нормално ли е мазето да се плаща на същата като жилището цена. другата разлика която ме притеснява е че от дадените квадратури на стаите, баня,коридор, балкон аз събрах и излиза 49 кв.м., т.е.с 6 кв.м по малко от надписа над схемата. това да влиза в стени ми се вижда малко множко. аз ли издребнявам или навсякъде се получават тези разлики?
Не се притеснявай, че издребняваш. На тези цени на квадратен метър си е нормално. За тези 6 квадрата разлика по чертежа и това което ви казват...мда възможно е да влизат в стените. Другото което е, това на картинката не е на 100 % реалния размер. При нас дава разлики до 10-15 сантиметра в дължините на стените. На пръв поглед нищо, но като започне обзавеждането...са си много. За цената на мазето, да на същата цена е като апартамента, нали ти влиза в квадратурата заедно с общите части. А колко квадрата е мазето и колко точно общите части?
Активен
Gergancheto
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2366



Моят сватбен албум

« Отговор #102 -: май 27, 2009, 07:36:03 »

Пламик според мен размерите не са от значение, имам предвид че на проекта би трябвало директно в средата на всяка стая да пише колко квадрата е, а не метри или сантиметри. Поне ние като гледахме проекта на едно блокче така беше, пишеше обща квадратура която трябва да платиш, пишеше си във всяка "стая" колко кв. е. Ечи а защо не попита къде са кв.м. които ти се губят  blush
Активен
КатиНка
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2469



« Отговор #103 -: май 27, 2009, 07:51:33 »

Ечи, за тази квадратура общите части са много! По "правило", квадратурата на общите части на входа се разпределят като съотношение спрямо квадратурите на всяка отделна жилищна единица. Продажната цена на мазето е въпрос на избор при различните строители /при нас мазето беше на 450 евро, а жилището на 720/. Предлагам ти да попитате строителя за тези неща. На нас ни дадоха таблица с общите части и се вижда ясно колко са и какво ти е съотношението за теб. Ако ви откажат, значи шикалкавят.   
Активен
bubka
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2079


Загубил всичко, не загубвай себе си ...


Моят сватбен албум

« Отговор #104 -: май 27, 2009, 08:18:12 »

Ечи, и аз мисля като Катето - по мои наблюдения обикновено общите части са около 15% от чистата площ, което при вас прави около 63кв, освен ако мазето не е по-голямо. Нашият апартамент например е към 57кв, мазе 4-5кв и общо към 70кв сме платили.
Цената на мазето при нас е същата, на гаража вече е друга, но той е взет отделно.
Относно стените - вижте дали на чертежа пише колко са дебели и ги сметнете. При нас вътрешните, неносещи са по 12см, външните и половин вътрешна носеща са по 25см, което като го събереш не идва никак малко. Вече незнам как се делят между съседните апартаменти - може би наполовина  huhhuh.gif
Активен
Страници: 1 ... 5 6 [7] 8 9 ... 13   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines