Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

май 08, 2024, 15:29:27

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 27 28 [29] 30 31 ... 33   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: "Бременност,майчинство и закони - 4"  (Прочетена 215527 пъти)
 
irkaaa
Сватбар
***
Публикации: 214



« Отговор #420 -: декември 16, 2011, 17:40:07 »

Здравейте момичета! Искам да ви попитам, разбрахте ли дали - удължават срока от 18 на 24 месеца за изчисляване на обезщетенията. Почти никъде няма информация, единствено по новините на Бтв казаха нещо, но съвсем накратко:
 
http://www.btv.bg/video/373024913-bTV_Novinite__Kasna_emisiya__08122011_g.html

Ако е прието, то аз ще съм една от първите "късметлийки", тъй  като 45-дневния болничен ми е през януари  :'( Едно, че нямам 12 месеца стаж, второ, че ме връщат към студентските ми години, през които нямам никакви доходи. Сега се водя на работа, за да ми върви стажа, и да имам някакви доходи за майчински, но с това изменение всичко рухва  Cray
И още нещо искам да попитам, (живи и здрави)  12 месеца стаж ще имам май/юни месец, а термина ми е за март, откога ще започнат да ми изплащат обезщетението, или по скоро въпроса ми е колко време ще го изплащат, една година(от май/юни) или до навършване 1 годинка на детенцето. Ако успяхте да ми разберете въпроса, че изобщо не съм навътре с тези неща  blush Благодаря предварително, ако някой знае нещо  give_rose
Активен
svekarva
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 4023



« Отговор #421 -: декември 16, 2011, 18:53:03 »

Когато направиш 12м осигурителен стаж /май - юни/, тогава започва изплащането на майчинството. До 410 дни /около годинката на детето/, ще ти изплащат обезщетение, изчислено върху доход за 18 или 24 месеца /ще разберем скоро, защото все още има надежда/. След това, до навършване на 2 години на детето, ще получаваш определена сума /сега е 240лв./, ако продължаваш да го гледаш. След навършване на 6 месечна възраст можеш да прехвърлиш гледането на таткото, а след 410 дни и на бабите. Ако тръгнеш на работа, плюс заплатата получаваш 1/2 от сумата. При безработни, регистрирани на бюрото по труда баби, пак след 410 дни, можеш да се бориш за програмата "В подкрепа на майчинството". Дано и аз съм обяснила правилно. Wink. С две думи, няма да ти стигат.....
Активен
svetli
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1959



Моят сватбен албум

« Отговор #422 -: декември 16, 2011, 23:17:11 »

Само да допълня нещо, което не си попитала, но може да не знаеш. Въпреки че нямаш право на обезщетение, трябва да си взимаш болничните, които ти се полагат и да ги даваш на работодателя. Просто от НОИ ще ти изпращат писмо, че ти отказват обезщетение, защото нямаш изискуемия осигурителен стаж. Трябва да се изчисли точно кога го придобиваш, защото тази дата се посочва в бланката към болничния и от нея започва плащането. Ще взимаш 90% до 410 дни, които на практика изтичат до деня преди термина ти, но на следващата година. Няма значение датата на раждане на детето.
Така като гледам няма шанс да се откажат от 24 месеца, макар и аз да съм много против тях  diablo
За периода, през който няма да получаваш обезщетение мисля, че ти се полага помощ от социалните. Това го попитай със сигурност в Дирекция Социално подпомагане. Все пак няма да са ти излишни 100 лв на месец.
Активен
irkaaa
Сватбар
***
Публикации: 214



« Отговор #423 -: декември 17, 2011, 11:33:28 »

Благодаря Ви много за отговорите.  Wink Общо взето всичко се препокрива с това, което си мислех.
Svetli, отначало си бях вземала болнични, че работата ми беше мн натоварена и получих писмата от НОИ.
А ви попитах докога ще вземам обезщетението за 410 дни, защото една счетоводителка ми каза, че ще е една година от като придобия правото (май/юни), което ми се стори нелогично  nea
Активен
zlatomira__
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 457


Обичаме те малко Мишленце


Моят сватбен албум

« Отговор #424 -: декември 24, 2011, 08:30:55 »

Добро утро! Искам да ви попитам нещичко!
Казаха ми, че бременните, осигурените имали право на 150лв еднократна помощ за бременност, която получаваш, когато излезеш в 45дневен болничен от социалните, искам да ви попитам дали е вярно?
Активен
Рени
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1994


Аз дочаках своето малко чудо*2!


Моят сватбен албум

« Отговор #425 -: декември 25, 2011, 00:39:38 »

Тази помощ от 150лв. я получават бременните жени, чийто доход на член от семейството е по-нисък от 350 лв., но това е в случаите когато нямат право на обезщетение за бременност и раждане по реда на Кодекса за социално осигуряване. Когато бременната жена е осигурена за общо заболяване и майчинство, но не получава обезщетение за бременност и раждане, поради това че няма необходимия осигурителен стаж, еднократната помощ се изплаща в размер, определен пропорционално на броя на дните от началото на отпуска за бременност и раждане до придобиването на необходимия осигурителен стаж по чл. 48а от Кодекса за социално осигуряване, но за не повече от 45 дни.
Помощта се изплаща за периода от 45 дни преди определения термин за раждане.
Молба декларация заедно с необходимите документи се подава в Дирекция "Социално подпомагане" по постоянен адрес на майката, а помощта се изплаща през следващия месец.
Тук пише всичко за помощите при бременност и раждане
Активен
zlatomira__
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 457


Обичаме те малко Мишленце


Моят сватбен албум

« Отговор #426 -: декември 25, 2011, 03:47:41 »

аа Рени много ти благодаря, миличка беше ми мн.полезна  good
Активен
svekarva
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 4023



« Отговор #427 -: декември 25, 2011, 09:18:28 »

Рени, благодарности за сайта и от мен! Бях го забравила, а има важна информация.
Активен
irena_popova
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 458



Моят сватбен албум

« Отговор #428 -: януари 03, 2012, 14:26:17 »

Здравейте момичета пиша в темата, защото току що прочетох, че от 01.2012 г. вече ще се изчислява майчинството 24 месеца назад   Tc ето малко от статията : "Вече  сила са и по-тежки условия за отпускане и изплащане на обезщетения за безработица, майчинство и болест, припомня в. "Сега". Увеличава се с 6 месеца периодът, за който се взема доходът при изчисляване на сумите. Така за безработица и майчинство обезщетението вече ще се изчислява върху 24 месеца назад, а не върху 18 както досега. " Просто нямам думи.... sad Ние не сме от активните бебеправещи, но все пак  определено съм намислила да се пробвам да ми вдигнат осигуровките и разбира се аз да си ги плащам, че това са си две години ......... NO
Активен
irkaaa
Сватбар
***
Публикации: 214



« Отговор #429 -: януари 03, 2012, 19:29:26 »

Имам въпрос: както Ирена писа са увеличили срока за изчисляване на майчинството. Моя въпрос е: в този случай ми се включват и 6 месеца като студентка, редовно обучение и следователно тогава нямам доходи. Това обстоятелство касае ли изчисляването на обезщетението ми, ще помогне ли с нещо?  blush
Активен
irena_popova
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 458



Моят сватбен албум

« Отговор #430 -: януари 03, 2012, 19:42:02 »

irkaaa аз не съм много компетентна - тепърва навлизам в тези емоции, но ти не си ли в заварено положение ? А и това, че не си имала доходи, мисля че няма значение, от значение е осигуровката - както са те осигурявали в университета. Там мисля че осигурявам на минималното ...
ето това намерих :"315 дни, в които държавата плаща обезщетение от 90% от осигурителния доход. Колкото по-високи осигуровки, толкова повече пари."
Активен
m_eleva19
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 813


Моят сватбен албум

« Отговор #431 -: януари 03, 2012, 23:14:04 »

Може и да греша относно студентството но за това време се начислява минимална заплата Пак минимална заплата се начислява и ако за някакъв период от време останеш без работа Сега не съм си правила сметка защото минах по този път но  не съм убедена че ще е рентабилно да се довнасят но пак казвам че не съм смятала
Активен
van4ii
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 409



Моят сватбен албум

« Отговор #432 -: януари 04, 2012, 15:43:56 »

Някой запознат ли е с прехвърлянето на майчинството на друг, примерно на бащата?
Какви са процедурите?
Имало някаква декларация за промяна на обстоятелствата, каква е точно...?
Активен
svekarva
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 4023



« Отговор #433 -: януари 04, 2012, 16:41:51 »

http://www.noi.bg/content/laws/07/Nar_pms_364.htm
от този линк може да се изтеглят формулярите /в син пълнеж/. Искаш да прехвърлиш майчинство на баща след навърщване на 6- месечна възраст на детето ли?
Активен
Monikamaria
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1505



Моят сватбен албум

« Отговор #434 -: януари 04, 2012, 16:43:04 »

Може и да греша относно студентството но за това време се начислява минимална заплата
Правилно ли разбирам? Кой начислява тази минимална заплата? Студентките не се водят осигурени никъде, освен ако говорим за здравни осигуровки (които се дават до 26 год- възраст). Лично съм звъняла в НОИ. Студентките, които не са работили имат право само на студентска стипендия (ако университета им я осигурява и имат успеха) и на евентуално социално майчинство - 100лв. (ако изпълняват условията). Това е като говорим за месечните помощи, без еднократните.
Ако някой има друго инфо - нека сподели!  smile
Активен
Страници: 1 ... 27 28 [29] 30 31 ... 33   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines