Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

май 08, 2024, 12:10:50

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 21 22 [23] 24 25 ... 33   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: "Бременност,майчинство и закони - 4"  (Прочетена 215523 пъти)
 
Рени
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1994


Аз дочаках своето малко чудо*2!


Моят сватбен албум

« Отговор #330 -: май 13, 2011, 16:58:27 »

Момичета исках да попитам дали майчинството е твърда сума пари crazy Аз през март имах още около 2 дни болнични и от тогава е майчинство и на 2 пъти получих пари като сборно се получи колкото ми беше заплатата приблизително. През април получих по- голяма сума с разлика над 100 лв. и разбира се много се зарадвах, но сега през май получих по - малка сума sad Вече съвсем не знам колко пари да очаквам. Къде мога да отида и сложно ли е да си направя някакъв код, за който съм чувала да споменават тук, с който да си следя нещата?

Светле, ПИК код можеш да си направиш в НОИ. Подава се една молба и след няколко дни ти дават код-а. След това си проверяваш в страницата на НОИ.
Активен
BASTET
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 699


пак съм се размечтала..


Моят сватбен албум

« Отговор #331 -: май 13, 2011, 17:19:30 »

Точно и аз това щях да пиша за кода, само да добавя, че майчинството НЕ е твърда сума, то си е съвсем като болничните и зависи от работните дни в месеца. А и не знам защо, но и от някакви неща, които се случват при подаването на документите - аз имам месеци, за които са подавани на 2 пъти и НОИ също са ми плащали на два пъти, без да ми се е случвало нещо специално през тези периоди.
Активен
Дидка
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 450



Моят сватбен албум

« Отговор #332 -: май 14, 2011, 00:41:17 »

Здравейте и от мен.Аз също имам един въпрос към по-опитните.Майчинство не бях получавала близо 2 месеца като включим и този стават 3. Рая февруари навърши годинка и от март не бях получавала нищо.Звънях на няколко пъти в НОИ, разговарях и с моята счетоводителка тя си ми е пускала документите редовно на 1-во число, но не получавах пари - до вчера когато ми преведоха минималното което е 240 лв.Не трябва ли да ми изплатят сега и за април или следващия месец - смисъл юни ще ми изплатят за април, юли за май и така?Излиза, че ще вървя с два месеца назад.Малко объркано го написах, дано да ми разберете мисълта.
Активен
svetla_ety
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 674



Моят сватбен албум

« Отговор #333 -: май 14, 2011, 11:09:58 »

Рени, BASTET, благодаря ви за отговора  give_rose Сега ми се изясни smile
Активен
panteryx
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 518



Моят сватбен албум

« Отговор #334 -: май 14, 2011, 12:20:40 »

Здравейте и от мен.Аз също имам един въпрос към по-опитните.Майчинство не бях получавала близо 2 месеца като включим и този стават 3. Рая февруари навърши годинка и от март не бях получавала нищо.Звънях на няколко пъти в НОИ, разговарях и с моята счетоводителка тя си ми е пускала документите редовно на 1-во число, но не получавах пари - до вчера когато ми преведоха минималното което е 240 лв.Не трябва ли да ми изплатят сега и за април или следващия месец - смисъл юни ще ми изплатят за април, юли за май и така?Излиза, че ще вървя с два месеца назад.Малко объркано го написах, дано да ми разберете мисълта.


По принцип ,когато ти забавят документите от (работодателя или счетоводителката)така се получава.
Парите се изплащат накуп за задните месеци ,само ако са ти подадени всички  декларации  по-месеци,че си в отпуск по-майчинство.На мен доста често ми се налага да чакам,защото и аз го имам този проблем.
Другото ,което също е важно втората година не ти е осигурина от държавата ,както първата и затова ,когато получаваш пари ги получаваш въз основа на това ,което са ти подали като документи.
Активен
Дидка
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 450



Моят сватбен албум

« Отговор #335 -: май 14, 2011, 17:44:17 »

panteryx благодаря ти за отговоря.До колкото разбрах от моята счетоводителка, документите ми ги подават на всяко 1-во число от месеца.За месец април ми ги е пуснала на 1 или 2 май.Така като фирмата е наша, имахме магазин който миналата година затворихме но оставихме фирмата заради моето майчинство.След като говорих с тях за това забавяне, ми казаха че НОИ не изплащали на куп, а сега ми изплатиха за месец март и юни ще ми изплатят пък за април.По твоите думи ако правилно съм разбрала би следвало да ми пуснат и за април, нали така?Не ги разбирам много счетоводните дейности, но мисля в понеделник да отида в НОИ и да попитам, макар че те справка не дават кой знае каква.
Активен
panteryx
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 518



Моят сватбен албум

« Отговор #336 -: май 14, 2011, 19:18:07 »

Значи след ,като ги подават документите на всяко първо число ,значи ще си взимаш парите за задният месец .Ако са подадени на 1 март ,би трябвало да ти преведат април месец- за март.Но ако ти забавят подаването на въпросните декларации с няколко месеца ще ти изплатят няколко месеца назад накуп.Това исках да кажа !
Да се надявам да не съм те объркала много!! smile
Активен
Дидка
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 450



Моят сватбен албум

« Отговор #337 -: май 14, 2011, 21:18:59 »

Аха, ясно smile не си ме объркала аз малко бавно ги схващам тия неща.Да се надявам че тоя месец ще ми пуснат и за април, а за май ще ги чакам чак юни smile
Активен
uliaulia
Сватбар
***
Публикации: 298



« Отговор #338 -: май 15, 2011, 18:55:37 »

Здравейте.Разбрах, че при бременност правото на болнични е 180 дни без 45-те преди раждане. Въпросът ми е дали не може да се излезе в един непрекъснат за цялата бременност, ако е рискова такава или условията на работа са вредни. Също ако в срочния договор има условие "Срокът на предизвестие се определя на 30 дни". Това значи ли например, че ако си бил на срочен договор от 01.01 до 01.04 е трябвало до 1 март да те предизвестят или могат да го направят по всяко време. Става въпрос за изпитателен срок в полза на работодателя.
Активен
Рени
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1994


Аз дочаках своето малко чудо*2!


Моят сватбен албум

« Отговор #339 -: май 15, 2011, 22:30:20 »

uliaulia, аз от втория месец на бременността до края бях в болничен, защото бременността ми беше рискова предвид предишните два аборта. Не съм имала проблеми, когато свършеше единия минавах на комисия или както в повечето случаи ставаше лекарката ми ме вземаше за два-три дни в болницата за наблюдение и ми издаваха от там болничен. Няма как да вземеш болничен от 15-ти май, примерно и той да продължи 180 дни. Ако така разбираш непрекъснат болничен. Що се отнася до другия ти въпрос немога да ти отговоря.
Активен
uliaulia
Сватбар
***
Публикации: 298



« Отговор #340 -: май 17, 2011, 18:01:28 »

Не знам вече, шефката ми знае, че съм бременна и съм на срочен договор и мълчи. Какво означава това? Само се притеснявам.
Активен
BASTET
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 699


пак съм се размечтала..


Моят сватбен албум

« Отговор #341 -: май 18, 2011, 06:09:30 »

Срочен договор и договор с изпитателен срок са две различни неща. В първия вариант не си под закрила заради това, че си бременна по време на целия договор. Във втория вариант не си под закрила докато си в изпитателен срок. Ако срокът е в полза на работодателя, ТИ трябва да го предизвестиш, ако решиш да напускаш, а ако той реши да те съкращава - той теб не. Но това от 01.01 до 01.04 не е ли три месеца изпитателен срок, които така и така вече са изтекли? Ако е така, ти си си на редовен трудов договор вече и няма от какво да се притесняваш. Ако ти връчат сега предизвестие не го подписваш и на следващия ден се връщаш с болничен от ЖК-то ти. Може еднодневен да е примерно и направо да попиташ предпочитат ли да си пуснеш болнични до края или да поработиш колкото можеш. Това е.
Активен
uliaulia
Сватбар
***
Публикации: 298



« Отговор #342 -: май 19, 2011, 06:35:10 »

Времето за болнични и отпуски не се включват в срока и дори да си пускам болнични няма да взимам обезщетение от НОИ, тъй като нямам 6 месеца осигурителен стаж.
Активен
BASTET
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 699


пак съм се размечтала..


Моят сватбен албум

« Отговор #343 -: май 19, 2011, 08:00:34 »

Времето за болнични и отпуски не се включват в срока и дори да си пускам болнични няма да взимам обезщетение от НОИ, тъй като нямам 6 месеца осигурителен стаж.

Здравето ти е най-важно, затова има ли опасност за бременността ти, излизай си в болнични и толкоз. Това време ще мине и ще замине, а ти ще се радваш дълги години на здраво и щастливо детенце. Мисли за това.
Активен
rosit@
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2042



Моят сватбен албум

« Отговор #344 -: май 19, 2011, 09:21:03 »

Момичета искам да ви попитам как стои въпроса със заболекарите по време на бременност?
Някои ми казват,че ще ползвам намаление,а други че би трябвало да ми е безплатно,а определено трябва да посетя зъболекар. nea
Активен
Страници: 1 ... 21 22 [23] 24 25 ... 33   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines