Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

май 08, 2024, 10:05:27

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 15 16 [17] 18 19 ... 33   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: "Бременност,майчинство и закони - 4"  (Прочетена 215520 пъти)
 
wanting
Професор
****
Публикации: 314



Моят сватбен албум

« Отговор #240 -: февруари 01, 2011, 12:07:49 »

ако ти е загубен, трябва да отидеш в болницата, в която си раждала и да ти издадат дубликат  good
Активен
cvety_p
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 510


Няма неизпълнени мечти, Има изоставени желания!


Моят сватбен албум

« Отговор #241 -: февруари 01, 2011, 13:16:40 »

Мами днес ми преведоха пари, но този месец са с 30 лв по-малко от предните , а през бременността не съм излизала в болничен, все съм си била на една и съща заплата, според вас защо така?
Активен
maria_lakova
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 4170



Моят сватбен албум

« Отговор #242 -: февруари 01, 2011, 13:19:23 »

Мами днес ми преведоха пари, но този месец са с 30 лв по-малко от предните , а през бременността не съм излизала в болничен, все съм си била на една и съща заплата, според вас защо така?
Всеки месец се изчислява колко са били работните дни и затова се получава различна сума!  good
Активен
mimozka
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 750



Моят сватбен албум

« Отговор #243 -: февруари 01, 2011, 14:48:50 »

ако ти е загубен, трябва да отидеш в болницата, в която си раждала и да ти издадат дубликат  good

Силно се надявам да не са го изгубили и скоро да ми кажат какво става! Аз имам копие, но дали ще свърши работа е отделен въпрос. Също се притеснявам дали ще го приемат в НОИ предвид, че ноември месец отдавна мина  sad.
Активен
kali_gali
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2243



Моят сватбен албум

« Отговор #244 -: февруари 01, 2011, 14:55:24 »

Копие няма да свърши работа,трябва болницата да издаде дубликат.Няма значение ,че е късно,ако всички осигуровки са внесени и всички документи вярно подадени няма проблем.
Активен
svetli
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1959



Моят сватбен албум

« Отговор #245 -: февруари 01, 2011, 15:29:15 »

Както е казала Кали, копие не върши работа - само оригинал или дубликат издаден от болницата. Иначе няма значение, че се носи по-късно, пак ще ти преведат парите. Единствено е възможно /по закон би трябвало/ да глобят работодателя ти. По скоро управителя на формата лично. Глобата започва от 50лв. Това е, ако болничният не е занесен в НОИ до два дни след предоставянето на информация за осигуровките в НАП.
Активен
van4ii
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 409



Моят сватбен албум

« Отговор #246 -: февруари 09, 2011, 15:52:59 »

Здравейте, имам следният въпрос:
Ако заплатата ми по трудов договор е 240 лв., а осигуровката е 400 лв., на колко лв. ще бъде изчислено майчинството?
Благодаря предварително! give_rose
Активен
kali_gali
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2243



Моят сватбен албум

« Отговор #247 -: февруари 09, 2011, 18:50:23 »

на осигурителния доход,нои ги интересува на колко пари те осигуряват
Активен
Nastiq
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 147


Бъдещо мамче :)


« Отговор #248 -: февруари 18, 2011, 21:42:47 »

Момичета, имам едно въпросче и съм сигурна, че има много по запознати от мен по въпроса дами и ще съм ви благодарна ако ми отговорите  give_rose
На 15 февруари ми изтече срочният трудов договор (договорът е за изпитателен срок - 6 месеца), работодателите ми ми казаха, че няма да ми го подновят и искат да си пусна молба за напускане. Аз съм в болничен от няколко месеца, като болничния до сега ми е без прекъсване (заради трудна бременност - в 6 месец съм ). Мога да го продължа още, но не знам като ми е изтекъл трудовият договор дали ще ми го внесът в ной. Та въпроса ми е колко дни болничен мога да ползвам след изтичането на договора и защо аз трябва да си пускам молба за прекратяване, като те са тези които искат да ме махнат?
Незнам дали го обясних добре, ако не се разбира питайте  blush
Благодаря предварително  give_rose
Активен
kali_gali
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2243



Моят сватбен албум

« Отговор #249 -: февруари 19, 2011, 18:31:12 »

Докато си в болничен никой не може да те махне.Щом си на изпитателен срок каква молба,той изтича,те не го подновяват и ти просто вече не работиш там,но докато си в болничен нищо не може да стане.Само чакай да проверя нещо и пак ще пиша.
Активен
kali_gali
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2243



Моят сватбен албум

« Отговор #250 -: февруари 19, 2011, 18:50:00 »

Значи,не знам по кой член си била назначена,но щом си била в болничен,в момента в който е изтекъл договора и работодателя не ти е връчил заповед за освобождаване и не е предприел нищо,най-вероятно договора автоматично е станал постоянен.Ако това се е случило/а щом ти иска молба сигурно е така/ никой не може да те пипне до 3г. на детето.Но за целта трябва да занесеш бележка от доктор,че си бременна.Ако си подадеш молба за напускане,НОИ ще ти плаща още 75 дни болнични,но след това какво ще ес случи с бременноста ти не съм чела и не знам.Предполагам,че и безработните получават нещо от държавата,но какво не зная.Ако искаш можеш да продължиш да си носиш болнични до раждането и след това да си продължиш отпуск по бременност и раждане и майчинство и да го поставиш пред свършен факт,но това вече е личен избор ине зная ти как ще постъпиш.Ако нямаш алтернатива т.е. кой да те назначи колкото да получаваш майчинство ...,не виждам защо работодателите не искат да се занимават с бременни като те нищо не им дължат,всичко плаща нои,те плащат само 20,16лв на месец и ангажимента да носат документите в нои.
Активен
BASTET
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 699


пак съм се размечтала..


Моят сватбен албум

« Отговор #251 -: февруари 19, 2011, 19:34:36 »

Дано е права kali_gali , но аз знам друго - че като си в изпитателен срок могат да си направят с тебе абсолютно каквото искат, а времето, в което си в болничен или майчинство се взема като прекъсване на "изпитанието" и когато се завърнеш на работа (ако не са те уволнили междувременно), продължават да те изпитват колкото време ти е оставало преди да излезнеш в болнични.

Чл. 70. (1) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) Когато работата изисква да се провери годността на работника или служителя да я изпълнява, окончателното приемане на работа може да се предшествува от договор със срок за изпитване до 6 месеца. Такъв договор може да се сключи и когато работникът или служителят желае да провери дали работата е подходяща за него.

(4) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г., предишна ал. 3 - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г.) В срока за изпитването не се включва времето, през което работникът или служителят е бил в законоустановен отпуск или по други уважителни причини не е изпълнявал работата, за която е сключен договорът.

Чл. 71. (1) До изтичане на срока за изпитване страната, в чиято полза е уговорен, може да прекрати договора без предизвестие.

 Nastiq, нямам представа защо искат ти да си подаваш молба, ако не ти изнася, просто не дей. За да вземаш майчинство трябва да имаш трудов договор в началото на 45-дневния ти болничен преди раждането. Иначе трябва да се вмъкнеш в критериите за социални помощи. А дали ще ти внесат болничния лесно можеш да проследиш в сайта на НОИ.

Много ще се радвам, ако аз не тълкувам правилно закона .. обаче..  Mad girl
« Последна редакция: февруари 19, 2011, 19:36:58 от BASTET » Активен
kali_gali
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2243



Моят сватбен албум

« Отговор #252 -: февруари 19, 2011, 20:04:59 »

Ама аз останах с впечатление,че тя не е по чл.70 на изпитателен,защото по чл.70  не се фиксира период,а на временен с фиксиран период.но както и да е,ако те не са и връчили заповед за освобождаване,до 2 дни мисля че беше договора автоматично става постоянен.Най-вероятно поради тази причина и искат молба.Аз също знам,че когато човек е в болничене защитен от закона,но в този случай няма от какво да я защитават.Ако договора е станал постоянен,то тогава е както го написах.Това за прекратяване на изпитанието трябва да се провери,но пак казвам има значение по кой член е била назначена
Активен
Nastiq
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 147


Бъдещо мамче :)


« Отговор #253 -: февруари 19, 2011, 20:39:33 »

kali_gali , BASTET благодаря ви за отговорите  give_rose
На 24-ти съм на лекар за продължение на болничния и после ще го отнеса на счетоводителката. Ще видим и тя какво ще ми каже по въпроса  smile
Назначена съм по чл.67 ал.1 т.1 и във връзка с чл.70 ал.1 от КТ, като някъде накрая в договора ми пише: "Трудовият договор се сключва за срок от 6 месеца в полза на работодателя"  което според мен си противоречи с чл.67-ми. Ама не съм юрист или счетоводител и не мога да кажа със сигурност  smile
 kali_gali , BASTET пак ви благодаря smile
Активен
kali_gali
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2243



Моят сватбен албум

« Отговор #254 -: февруари 19, 2011, 21:32:38 »

Мличка,договора е изряден,този член и това изречение дават право на работодателя ти да те освободи от днес за утре в който момент си иска в рамките на 6 месеца,е по този член не се посочва срок,но това е незначително.Въпросът е,че след изтичане на 6те месеца работодателя или трябва да ти връчи заповед за освобождаване т.е. да не ти продължи договора или да ти връчи допълнително споразумение с което договора става постоянен или ако не предприеме нищо,договора автоматично става постоянен.Ако това се е случило значи няма как да напуснеш освен с молба за напускане,но това стаава само по твоя воля.Ако не го нправиш,той е длъжен да подава болничните в нои и да ти внася 4,8% в/у минималният осигорителен доход за самоосигуряващия се,но това тебе не те касае.Дали обаче периода на изпитание се прекъсва когато си в болничен,както е написала бастет не мога нито да потвърдя,нито да отрека,трябва да проверя.Виж какво ще ти кажат в счетоводството,но не прави нищо без да се консутираш с някой за да не те прекарат.Роботодателите често използват това,че работниците не са информирани и си правят каквото си искат.
Активен
Страници: 1 ... 15 16 [17] 18 19 ... 33   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines