Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

май 20, 2024, 22:31:36

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 6 7 [8] 9 10 ... 31   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Танците  (Прочетена 236908 пъти)
 
renka_87
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 486


Най-чакания месец Април


Моят сватбен албум

« Отговор #105 -: януари 12, 2008, 08:04:07 »

О мила!Много,много,много благодаря blushЗа мен тази информация е абсолютно достатъчна @}->--Като кача снимки след сватбата,ще видиш колко много си ми помогмала tease
Активен
magica1983
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 182



Моят сватбен албум

« Отговор #106 -: януари 12, 2008, 13:41:29 »

Хайде дано да съм помогнала,renka_87  girl_wink !!!Ама честно казано не вярвам да има човек,който да танцува хора по-зле от мен blush pardon
Активен
Капризче
Наблюдаващ
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 3244


Baby Time


Моят сватбен албум

« Отговор #107 -: януари 12, 2008, 18:59:51 »

magica1983 ти си истинско съкровище. Такава пълна информация... Благодаря  give_rose Bravo
Активен
mirmar
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1128



« Отговор #108 -: януари 15, 2008, 12:17:21 »

Ани, ти сигурна ли си, че дори да научиш това-онова, ще има с кого да ги играеш на сватбата?! Защото общо взето се играят прави хора, Дунавско, Бяла роза и някое местно - при нас беше Чичовота /Видинско/ и Елено моме /Сливенско/.
Иначе има един сайт, от който можеш да научиш разни хора. Направени са филмчета точно за това - http://horo.bg/
Даниелкеее, я не приватизирай  tease tease blum Първо се казва "ЧичовАта", и второ, то е Северозападно хоро, не видинско tease Аз тъкмо онзи ден го показвах на милото и той не можеше да смогне да ми следи краката  laugh ROFL Задължително ще го има на нашата сватба, както и Дунавското  good А тракийските хорца са ми едни такива бавни...аз съм свикнала на по-живичко.  smile
Активен
mishlence
Сватбар
***
Публикации: 165


Госпожа


Моят сватбен албум

« Отговор #109 -: януари 15, 2008, 14:47:53 »

Я ми кажете нещо за ''булченското хоро'',което се води от булката.Това право хоро ли представляваше? blush И каква му е символиката на него?
Активен
Natalia Borisova
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2243



Моят сватбен албум

« Отговор #110 -: януари 15, 2008, 15:01:38 »

Право хоро е да. Булката повежда хорото и младоженеца е до нея. Който даде паричка се нарежда отпред пред булката и взима букета, след това следващият, който е пуснал паричка, а първия се нарежда отзад на хорото. По принцип се нареждат последователно хора от двата рода на булката и младоженеца. И в който остане букета накрая, зависи дали е мъж или жена такова ще е първото дете. Така е при нас! Не знам дали успях да обясня добре!   laugh
Активен
mishlence
Сватбар
***
Публикации: 165


Госпожа


Моят сватбен албум

« Отговор #111 -: януари 15, 2008, 15:09:11 »

Хаха,това малко сложно ми се вижда да стане в движение-първия да се пусне от хорото и да отиде отзад.А аз що си мислех ,че булчинското хоро се играе само от жени? :ohah:А това какво ще е първото дете,нас не ни вълнува вече,щото си имаме едно момиченце. girl_wink
Активен
prin4ipessa
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1790


Моят сватбен албум

« Отговор #112 -: януари 15, 2008, 17:35:35 »

Аз пък друго знам. Булчинското хоро се казва "булчинско", защото от самото начало до края се води от булката. В свободната си ръка тя държи кошничка (или някой друг държи кошничката ако нея я е срам) и всеки, който иска да се хване на хорото трябва да пусне пара в кошничката, за да се хване до булката , т.е. плаща си, за да има честта да се "докосне" до булката, тъй като се вярва, че да пипнеш булката е на късмет. Всеки следващ се хваща до булката (но не пред нея, а след нея) и накрая се броят банкнотите и в зависимост от това дали са четен или нечетен брой се гадае какво ще е първото дете. Така е поне в североизточна България, може в другите краища на България да е друго и оттам да идва различната традиция, която описва Наталия.  smile
Активен
mishlence
Сватбар
***
Публикации: 165


Госпожа


Моят сватбен албум

« Отговор #113 -: януари 15, 2008, 20:48:41 »

Принчипесса,благодаря и аз така съм виждала,с кошничка и се пускат пари.А и пиотах да знам дали е право хоро,че много,много не помня.Wink
Активен
aniiii8
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 584



« Отговор #114 -: януари 16, 2008, 22:56:46 »

На сватбата на сестра ми имаше танц на булката. Той се танцува на балада. Всеки, който танцува с булката и дава пари. Накрая младоженеца идва и прекратява танца като си взима булката ,като и подарява бяла роза.
Активен
plamik
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1835



Моят сватбен албум

« Отговор #115 -: януари 16, 2008, 23:12:29 »

Аз и двата варианта съм ги чувала. За хорото е същото, което Наталия описа. Ние обаче нямахме такова нещо. Просто когато дойде ред за кумовото хоро ( първото хоро на сватбата се води от кума) DJ-ят обяви, че булката имала огромното желание да поведе това хоро и така. pardon Но никой не даваше пари. Обаче преди да влезем в ресторанта ме предупредиха да не разрешавам да ни разделят на хоро - мен и мъжът ми! Не било на хубаво! Така, че имайте и това в предвид....  Wink
Активен
Natalia Borisova
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2243



Моят сватбен албум

« Отговор #116 -: януари 16, 2008, 23:39:41 »

Това не го знаех, че не трябва да се разделят младоженците на хорото!  huhhuh.gif Не си спомням нас дали са ни разделяли. И за танца на булката не знаех, но във всеки край на България традициите се различават.
Активен
magica1983
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 182



Моят сватбен албум

« Отговор #117 -: януари 19, 2008, 22:11:56 »

А има ли значение дали булчинското хоро е бързо или бавно?Аз съм влюбена в една песен,но тя е леко бавничка.Май "Бяла роза" е традиционна песен или греша?
Активен
Ivet
Ентусиаст
**
Публикации: 63


« Отговор #118 -: януари 19, 2008, 22:48:28 »

О мила!Много,много,много благодаря blushЗа мен тази информация е абсолютно достатъчна @}->--Като кача снимки след сватбата,ще видиш колко много си ми помогмала tease
Читалище Маяковски  ансамбъл родолюбие е само от такива като нас дето почват  от аб... от 16 год до 60 год и се плаща  по 2 лева на репетиция преди 5 месеца репетициите бяха от 18,00 в понеделник и сряда ходих само 1 месец но нямам време  да ходя много ми   допадна даже повече от фитнеса ама......... sad
Активен
ani4ka1710
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 871


Никога не е късно да постъпиш правилно!!!


Моят сватбен албум

« Отговор #119 -: януари 29, 2008, 14:29:21 »

О и ние не сме в пълен синхрон с моя човек, даже той май много не обича да танцува , но на сватбата ще се наложи. Хората ги знаем основните, право, криво, дунавско, но има и други които сигурно ще трябва да научим, нашите приятели от компания са се заели със задачата да ни научат, аз ги бъзикам трябва да ме научите че докато не се науча няма да се оженя smile.Шегувам се разбира се, но ще е готино ако научим повече неща за да може да играем повечееее
Активен
Страници: 1 ... 6 7 [8] 9 10 ... 31   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines