Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

май 15, 2024, 05:46:37

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 30   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Подаръци или пари ?  (Прочетена 139733 пъти)
 
kopche
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 555



« Отговор #60 -: май 03, 2008, 18:16:27 »

Ели-бели, за мен по-цивилизован начин да получиш пари на сватбата е в банковата ти сметка. Отново ще дам пример Норвегия, където макар и не особено често срещано, се случва младата двойка да открие обща банкова сметка, в която гостите или част от тях внасят кой каквато сума прецени, и после двойката ги харчи, както намери за добре. Разбирам хората, на които даването на пари изглежда грозно независимо от начина, наистина ги разбирам, но аз харесвам норвежката практичност и чувство за такт. Идеята за картите в магазините е много хубава (макар че може би картите се дават в плик наистина или опаковани по друг начин). Да, ограничението е, че тя може да се ползва само в магазина, от който е издадена, но ако е от някой МОЛ с много и най-различни магазини, двойката все ще си хареса нещо. Картите могат да бъдат заменени с ваучери например с печат на магазина и някакви защитни знаци, идеята е същата. В твоя случай щом няма да пазаруваш в България, такъв вариант не те устройва наистина, пък и мен не ме устройва, защото и ние живеем в чужбина. Затова решихме, че най-удобното в нашия случай за сватбеното тържество в България ще е точно пари, а не предметни подаръци. След това с парите ще си купим необходимите неща в Норвегия и ще знаем, че тези подаръци са от тези хора. Едно решение на проблема със скъпите подаръци в Норвегия е 2 или повече семейства да се комбинират и да си разделят парите, ако двойката има нужда от нещо скъпо (например холна гарнитура, обзавеждане за баня, спално обзавеждане, обзавеждане за детска стая и др.) Тук не робуват на принципа "Тоя стенен часовник е от баба, а ония стъклени чаши от вуйна, а пък онзи порцеланов сервиз е от чичо, а другия порцеланов сервиз е от свекървата". Като че ли се набляга на това, което младите искат и от което имат нужда. В крайна сметка не искам да съдя никой, нито тези, които одобряват този вид "подарък", нито върлите му противници. Поднесено по един културен начин няма да звучи и изглежда просташки, но може би е и въпрос на нагласа на самите гости. Тези неща се уреждат за всяка конкретна сватба и разликите могат да са съществени, затова нека сам преценява за себе си smile
Активен
ellie_bellie
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1738

мрън-мрън, мяу-мяу


Моят сватбен албум

« Отговор #61 -: май 03, 2008, 18:50:11 »

Мила kopche, винаги има начин нещата да бъдат направени тактично. Не смятам, че това зависи в коя държава е правена сватбата. Не е задължително парите да ти бъдат давани на ръка на българската сватба, могат да бъдат оставяни в кутия на отделна маса за тази цел и по този повод аз не намирам разлика в това дали ще ти дадат плик с картичка, плик с чек, или плик с пари в брой. Нали никой не вижда какво има вътре. Това с банковата сметка пак работи само ако правиш сватба в съответната държава. Аз няма да тръгна да си откривам банкова сметка в България и след това да обменям валута... Просто не съм съгласна с тебе за тактичността. Степента на тактичност изцяло се определя от младоженците, а не дали сватбата е правена в Норвегия или някъде другаде. Сама виждаш, че дори в България момичетата имат различни възгледи на това как искат да си получат подаръците.  give_rose
Извинявам се за  Offtopic и ако администраторите желаят, да ми преместят мнението в друга тема.
Активен
kopche
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 555



« Отговор #62 -: май 03, 2008, 19:08:52 »

О, не, не съм казала, че в България хората не са тактични, просто казах, че норвежците ги намирам за тактични в това отношение и давам идеи за хора, които предпочитат пари, но не искат да им се дават на ръка или в пликове. Все пак някоя от четящите форума може да приложи някоя "чуждестранна" традиция smile А че хората се различават, спор няма  give_rose Лично на мен размятането на пликове с пари ми се струва грозно, затова споделям с вас други начини да не купувате подарък, а да дадете пари  blush
Активен
Alucinado
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 647



Моят сватбен албум

« Отговор #63 -: май 12, 2008, 14:15:20 »

копче, да разгледаме един хипотетичен случай: Да приемем, че всички гости решат да ви подпомогнат финансово, като вложат определена сума в подадена от вас банкова сметка. В такъв случай (според теб) на сватбата ще ви подарят ли поне картичка - за да имате все пак някакъв спомен, че тези хора са ви уважили в този важен ден? И ако ви подарят картичка, как си представяш че ще ви я поднесат?
Активен
cremcaramel
Ентусиаст
**
Публикации: 62


« Отговор #64 -: май 12, 2008, 15:09:36 »

Да ви кажа честно, аз пък не искам нито подаръци, нито пари. Даже ще ми е много неудобно да получавам каквото и да е, различно от цветя и нещо за спомен (ама не прахосмукачка, примерно). Ние сме си самостоятелни хора, имаме си всичко и не се женим, за да се обзавеждаме, а защото се обичаме и за да си направим купона... Освен това аз съм много капризна и не искам хората да се охарчват за нещо, което няма да ми хареса.
Активен
kopche
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 555



« Отговор #65 -: май 12, 2008, 20:28:37 »

Алусинадо, там е работата, че не съм ходила на норвежка сватба досега и не знам кое точно е нормално за тях и кое не. Все пак над 90% от гостите ще са норвежци и малко или много ще имат някакви определени очаквания как ще протече сватбата. Но това, което съм чувала поне, е че веднъж като купят подарък от списъка например (от магазина го опаковат и доставят на адрес), не носят нищо повече на самата сватба. В тези магазини си има картички специално за подаръци на младоженци и предполагам картичката се слага при самия подарък. Бъдещите ми роднини казват да си направим сватбата така, както на нас ни харесва, независимо от традиции и какво е обичайно или не, но не мисля да я правя прекалено шокираща за тях. Според милото някои от гостите може би няма да погледнат на тази идея от нейната практична страна, така че май ще я изоставим или поне ще я оставим като опция наред със списъка подаръци. И ето тук е проблема, че си имаме всичко, от което се нуждаем в момента, жилището ни е обзаведено и не се очертава да се местим в по-голямо поне в близките две години. И аз просто не знам какво да сложа в този списък  pardon Определено не искам просто да отбиваме номера и да получим куп неща, които не ни трябват, а хората да си дадат парите ... И в същото време на Коледа е обичайно да се дават пари именно в тези карти за подаръци, които повечето големи магазини предлагат. Абе не знам  pardon
Активен
dorina79
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1476



Моят сватбен албум

« Отговор #66 -: май 12, 2008, 22:57:12 »

Искам да попитам нахално ли ви се струва, ако направим списък с желаните от нас подаръци те да са конкретни. Тоест да не пише примерно пасатор, а да пише пасатор на Браун с минимум някаква мощност. Милото казва, че според него звучи нахално. Според мен пък не е, защото ако имам ясна представа какво искам, значи ако ми подарят друго, вероятно няма да го ползвам и ще си купя каквото съм искала, което значи, че няма смисъл от списъка с подаръци.

Изобщо не е нахално, а е много практично. Преди 4 години бях на сватба, на която имаше такъв списък и ние си избрахме и купихме кухненски робот на Мулинекс. Така и ние  и младоженците бяхме доволни. Щом преди 4 години е имало такова нещо, хората вече трябва да са свикнали с това, да го приемат нормално. А и вече много двойки живеят заедно доста време преди сватбата и си имат почти всичко. Така, че предполагам, че и вашите гости са наясно с това. Ако искате и подаръци за спомен вие трябва да ги улесните като направите такъв списък.
Активен
kopche
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 555



« Отговор #67 -: май 12, 2008, 23:00:13 »

И аз мисля, че е добра идея да се уточни  good
Активен
dorina79
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1476



Моят сватбен албум

« Отговор #68 -: май 12, 2008, 23:18:32 »

Ние също живеем от близо 5 години заедно и са малко нещата, които все още нямаме и са ни нужни. Освен това на сватбата си сме поканили основно приятели и близки хора, което предполага че и те са наясно с нашите предпочитания. Както някои пишат, че им предстои ремонт или пък изплащане на ново жилище, съвсем нормално е в такъв случай приятелите им да са наясно, че им трябват пари. Повечето хора, включително и аз като получат покана за сватба питат какъв подарък желаят младоженците. Не е нужно според мен да е записано в поканата, макар и под шеговит тон. Но точно този тон може да се използва когато те питат очи в очи!
Активен
silviq-tamara
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 280



Моят сватбен албум

« Отговор #69 -: май 13, 2008, 21:26:35 »

аз също съм на мнение,че е по добре на сватба да дават пари,защото както установих всеки иска да ми подари нещо за кухнята:)а никой не се замисля,че ако имам нужда от тиган ще отида до магазина и ще си купя..но как да им кажа на гостите ми..моля искам пари не тенджери:)а и другото мисля си,че за кухнята няма кой знае какъв избор и от гостите ми 60-70 човека все ще имам дублирани подаръци
Активен
kopche
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 555



« Отговор #70 -: май 13, 2008, 21:45:16 »

Силвия, просто им кажи от какво имате нужда тогава, за да не се дублират подаръците  good
Активен
juji
Сватбен ШАМАН
*
Публикации: 1425


« Отговор #71 -: май 13, 2008, 22:07:02 »

На нашата сватба гостите ни се бяха съобразили с факта ,че живеем в чужбина и имахме около 7-10 подаръка всички други дадоха пари,по практично е според мен
Активен
tsvetiiva
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 52



« Отговор #72 -: май 13, 2008, 22:58:53 »

Аз съм абсолютно съгласна с dorina. Освен това не само младоженците, но и най-близките им се вълнуват за събитието и това се усеща не само по време на празника. Пари или предмети, беше толкова хубаво да виждам как всеки се е постарал да украси плика или да персонализира някакси подаръка. Освен това има и резервен вариант, сигурно сте го обсъдили вечe, но аз не открих мнения - така наречените сватбени листи, които явно са навлезли и в България pleasantry. Ето и един сайт:
http://www.nera-bg.com/home.html
Активен
moiatasvatba
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 100



« Отговор #73 -: май 15, 2008, 07:22:15 »

И аз се включвам по темата.истината е, че повечето младоженци днес вече имат доста дълъг стаж като съжителство и подаръци от сорта на микровълнови печки, чаши, прибори за хранене, сервизи, вази и прочее посуда идват не само малко излишни, но и затормозяващи дори.Друг факт е също обаче, че за съжаление така наречените сватбени листи навлизат много бавно у нас и не са много хората, които се възползват от тях-за съжаление.Иначе, ако считате, че гостите ви са достатъчно "цивилизовани", за да се съобразят с тях е много добре.Иначе съм на мнение,че най-доброто като вариант си остават парите в брой и не виждам нищо срамно в това.Холата сами да си преценят как да ги оползотворят и в какво да ги вложат.Даже вече доста младоженци си го пишат по поканите това, защото не всеки поканен ще ви попита какво искате.Така че....дерзайте!
Активен
KlaraFina
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1620



« Отговор #74 -: май 15, 2008, 23:11:36 »

kopche, разбирам какво имаш предвид като казваш, че не знаеш какво да сложиш в сватбената листа, защото си имате всичко. Алтернативата пари в тези ситуации е най-подходяща, но ако все пак нямах такава, аз бих си пожелала скъпи сервизи, чаши, предмети за дома или там каквото харесвам. Бих поставила в листата не чинии, които са практични и които мога сама да си купя, а точно такива, за които знам, че не бих си купила сама (по една или друга причина). Аз много искам да имам нещо специално за специални поводи, та дори ако ще да е сервиз от чинии, който ще се използва рядко.

Бих те посъветвала да се поразходиш из стъкларските магазини в Норвегия и да обърнеш внимание на красивите кристални чаши, фигурки от цветно стъкло или пък приборите за хранене.
Аз съм голяма почитателка на Orrefors и Kosta Boda, със сигурност ги има в Норвегия.
Активен
Страници: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 30   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines