Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

юни 16, 2024, 06:33:56

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 27 28 [29] 30 31   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: А как се разбирате със свекървата? - част 2  (Прочетена 135135 пъти)
 
dgudge
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1007


Щастлива съпруга и майка


Моят сватбен албум

« Отговор #420 -: август 20, 2009, 15:52:29 »

Инче, и моята така казва, но мама ми сподели , че й е казала , че всеки път като й се обадя или се обърна към нея е в очакване как ще я нарека  sad
Активен
Gergancheto
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2366



Моят сватбен албум

« Отговор #421 -: август 20, 2009, 17:02:47 »

dgudge а ти как я наричаш?  blush
Активен
maya_bunny
Професор
****
Публикации: 456



Моят сватбен албум

« Отговор #422 -: август 20, 2009, 21:15:16 »

Абе майката си е една, защо ще се насилваме, това са отживелици ... Аз ги наричам по име и всички са доволни.
Активен
dgudge
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1007


Щастлива съпруга и майка


Моят сватбен албум

« Отговор #423 -: август 22, 2009, 21:42:43 »

Ами аз си й казвам лельо Кате  blush
Активен
Pachoran
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Мъж
Публикации: 1044


« Отговор #424 -: август 23, 2009, 00:11:42 »

 Нормално е "мамосването" в областите Враца, Монтана, Видин и "западен " Плевен. То не засяга пряко отношенията снаха-свекърва. Към младоженците - Вие сигурни ли сте, че познавате своите половинки и района от страната, в който са се родили и са израстнали. Не считате ли, че занимавате излишно другите младоженци от още 24 области, които нямат това "явление при себе си ". Обръщението "мамо" се отправя към абсолютно всички "симпатични" хора - близки и далечни в тези 4 области. Който не е доволен има възможност да промени традицията в обръщенията в една цяла Северозападна България. Просто късмет в избора на половинка и някои особености в отношенията между хората в района, от който сте си избрали спътника в живота! Свекървата в последните постове е жертва на една малка невежест от страна на своите снахи. Снахи променете се ! Прочетете насам-натам, посетете района и всички останали и тогава пишете. Най-лесно е да обвините свекървата !
 
Активен
Рени
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1994


Аз дочаках своето малко чудо*2!


Моят сватбен албум

« Отговор #425 -: август 23, 2009, 08:21:07 »

Pachoran, ти защо постоянно се заяждаш? Аз съм от Югоизточна България, но и тук е прието снахите да се обръщат към свекървите си с обръщението "мамо". Отделен е въпросът колко от тях го правят в днешно време. Немога да разбера ти защо си мислиш, че си вещ по всички въпроси? Като не ти харесва какво пишат момичетата, не чети и не пиши в този форум, ама постоянно да ти четем изблиците и нападките вече почва да ми писва.

 :offtopic:Предварително се извинявам на модераторите, че им създавам работа, но......много се дразня. Този потребител във всички теми се заяжда
Активен
Fenix
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 424


Идеееее пролет! :))))


Моят сватбен албум

« Отговор #426 -: август 23, 2009, 09:25:54 »

Pachoran, в голяма грешка си- аз съм от Северозападна България и не ми е минавало през ума да наричам свекър и свекърва "мамо" и "татко", майка ми изобщо не е настоявала милото да й вика "майко". Мъжът ми е от Стара Загора и ми пили откакто сме женени на главата да наричам родителите му с тези обръщения, те също чак се сърдят. И не, не смятам,че случаят ни е изключение.
Активен
магито
Global Moderator
Заслужил майстор на спорта
*
Пол: Жена
Публикации: 4922


яхнала метлата


Моят сватбен албум

« Отговор #427 -: август 24, 2009, 07:21:54 »

Ние сме поименно.Знам че аз не съм и набор, нито пък мъжът ми е набор на нащте, но и едните и другите така поискаха.Пачоран аз съм от Плевен, да прието, но според мен за цяла България да се казва на свекър и свекърва мамо и татко, а на тъща и тъст дядо и бабо  shok
Съжалявам съгласна съм с момичетата на мен майка ми е една, и на нея казвам майко.Свекърва ми го разбира това и проблем нямаме.
Активен
bubka
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2079


Загубил всичко, не загубвай себе си ...


Моят сватбен албум

« Отговор #428 -: август 24, 2009, 13:56:06 »

 Offtopic A дали Пачоран нямаше в предвид обръщението на свекървите към внуците с "мамо" ??
Аз поне така го разбирам - това, което се коментираше на предната страница.
Активен
katya_79
Професор
****
Публикации: 423


www.album.bg/kate_to


Моят сватбен албум

« Отговор #429 -: август 24, 2009, 14:09:00 »

Да се разпиша и аз по тази темичка.Ако има някакво значение от кой край на България съм -да кажа от Пловдив. За мен майката и бащата са само едни -и това са моите родители.Никога ама НИКОГА няма да кажа на свекър и свекърва ми "мамо и татко". Обръщам се към тях на имена и това е. Не сме в добри отношения с тях, но и да бяхме пак не бих се обърнала по този начин към тях. Знам, че някои държат да се кращават децата на тях, но и това не смятам да направя /макар,че няколко пъти в разговор са ми намеквали подобно нещо/. Живот и здраве да додйе време за бебето ще носи име което да харесва и на двамата с мъжа ми, без да се съобразяваме с имената на неговите или с на  моите родители.
Активен
kali_gali
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2243



Моят сватбен албум

« Отговор #430 -: август 24, 2009, 17:51:50 »

Аз съм споделяла мнението си но,пак да кажа-за мен майката и бащата са само едни единствени и не би следвало да се обръщаме с тези обръщения към друг.Що се отнася до кръщаването на децата на някого -толкова съм против това,че няма на къде.Слава Богу,че и мъжа ми е на това мнение,че ако не беше щеше да се стигне до бой сигурно.А още по-грозно и нескромно ми се струва,някой да има претенций да се кръщава нов човек на него.А да не говоря що за гадост е да се сърдиш или да правиш проблеми на някого,че не си е кръстил детето на теб.Да това са традиций,които обаче вече не отговарят на начина ни на живот.Те според мен са си отишли с времето,когато младите са жвеели със старите и са били зависими от тях.Сега младите хора живеят съвсем друг жинот и тези традиций не вървят.Това е моето мнение.
Активен
Pachoran
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Мъж
Публикации: 1044


« Отговор #431 -: август 25, 2009, 14:14:37 »

 Рени! Мисля, че ти се заяждаш. А отгоре на всичко дори не си разбрала какво съм написал и какво съм искал да кажа и то в резултат на само лични наблюдения и то на сватби през изминалата седмица в населени места на Северозападна България. А от горе на всичко половината ми род е от този край. Чудя се на моите уши и очи ли да вярвам или на теб. Айде стига с тези постове със заяждане. Като не можете да докажете нещо с доводи, най-лесно е да кажете, че някой се заяжда. И какво печеля като се заяждам според теб, ако смея да попитам - пари, слава, работа ....Ако си изнервена от нещо и някого, моля те не пренасяй проблемите си върху моята личност.
 Fenix явно и ти не можеш да четеш. Много добре съм казал и написал "То не засяга пряко отношенията снаха-свекърва". В интерес на истината "Bubka може да чете". Явно само тя наистина е прочела моя пост. Направете малко усилия поне, за да разберете смисъла на това, което всеки пише. Не е достатъчно само да пишеш, а и да разбереш написаното от всеки.
 Мисля, че много добре съм написал "Обръщението "мамо" се отправя към абсолютно всички "симпатични" хора - близки и далечни в тези 4 области". Под симпатични изобщо нямам в предвид свекър, свекърва, тъст и тъща и всякакви други роднини. Съжалявам, но явно наистина не живеете в тази област - за тези, които претендират, че са оттам и там. Всяка една възрастна жена ще назове всеки малчуган с това обръщение. Имам чувството, че не живеете там.
Да ! Има и други райони в страната с подобно обръщение - примерно селата около град Хасково . Мисля, че все пак не пишем научен труд на тази тема, за да сме абсолютно точни.
 Между другото в момента се намирам в Югоизточна България /другата половина от рода ми е тук/, но подобно обръщение не срещам.
« Последна редакция: август 25, 2009, 14:18:33 от Pachoran » Активен
Fenix
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 424


Идеееее пролет! :))))


Моят сватбен албум

« Отговор #432 -: август 25, 2009, 14:45:39 »

Много добре мога да чета аз, все пак съм филолог  blum
И не е вярно, че в Северозападна България се мамосва наред, нямам нито един спомен някоя баба около моите връстници да си е мамосвала внуците или по-близки хора. И да, не живея в моя край вече /любов, любовввв  Girl_hide/, но все пак за 18 години все щях да чуя някой да мамосва, нали  girl_wink Даже в селото на баба ми и дядо ми не съм чувала такова нещо. Може би в твоя край или конкретно място в Северозападна България е било така, исках да кажа, че не е общовалидно  good

И естествено, че са криви свекървите в това отношение- какво се натискат да ги мамосва този и онзи или те от своя страна да мамосват.  pardon Аз да искам някой да ми вика "дъще" ????
Активен
kali_gali
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2243



Моят сватбен албум

« Отговор #433 -: август 25, 2009, 14:59:56 »

Пачоран,ти като снаха или като свекърва се произнасяш в тази тема-само питам.
Поредната тема в която си силно компетентен.
Извинявам се на модераторите,ама взе да ми писва от едни и същи хора.
Активен
Gergancheto
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2366



Моят сватбен албум

« Отговор #434 -: август 25, 2009, 16:40:28 »

Aз без да защитавам никой съм пряк свидетел на мамосването в нашия край. Даже комшийката пред блока се обръща към мен с "Мамо а иди да ми купиш един лебец"  blum Тъй че не знам колко е прав в случая и колко не, но аз поне за Враца и една дузина села около Враца мога да кажа на 100% че мамосването е често срещано явление сред по възрастните хора   good
Активен
Страници: 1 ... 27 28 [29] 30 31   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines