Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

септември 22, 2024, 15:23:36

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 10 11 [12] 13 14 ... 29   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Църковен брак  (Прочетена 163483 пъти)
 
ROSI KRASTEVA
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 3674


ЩАСТЛИВИ ЗАЕДНО


Моят сватбен албум

« Отговор #165 -: април 04, 2007, 22:59:04 »

аха така зна4и за разли4ни църкви разли4но пови6ение

Little_Sweet_Didka  в коя църква 6те бъдите?

а при положение 4е капарото е дадено при други условия не ги ли пита да ли 6те ти го върнат?
Активен
fiibi_bg
Global Moderator
Leader
***
Пол: Жена
Публикации: 6458



Моят сватбен албум

« Отговор #166 -: април 04, 2007, 23:01:59 »

Момичета забравих да ви кажа ,че сигурно след церемонията ще ви искат пари и за свещите! bad
Активен
ROSI KRASTEVA
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 3674


ЩАСТЛИВИ ЗАЕДНО


Моят сватбен албум

« Отговор #167 -: април 04, 2007, 23:03:05 »

Момичета забравих да ви кажа ,че сигурно след церемонията ще ви искат пари и за свещите! bad
за кави све6ти пък сега 6те искат пари?
Активен
fiibi_bg
Global Moderator
Leader
***
Пол: Жена
Публикации: 6458



Моят сватбен албум

« Отговор #168 -: април 04, 2007, 23:05:58 »

Момичета забравих да ви кажа ,че сигурно след церемонията ще ви искат пари и за свещите! bad
за кави све6ти пък сега 6те искат пари?
Ами нали всички гости държат в ръката си свещичка докато трае венчанието?И например 100 гости по 0.20 ст и 2 големи по 2 лв за кумовете и ето още някой лев................Незнам да кажат другите карали ли са ги да плащат свещи.При нас беше 105 лв със свещите ,фото,видео,хор и ритуала разбира се!
Активен
ROSI KRASTEVA
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 3674


ЩАСТЛИВИ ЗАЕДНО


Моят сватбен албум

« Отговор #169 -: април 04, 2007, 23:08:37 »

Момичета забравих да ви кажа ,че сигурно след церемонията ще ви искат пари и за свещите! bad
за кави све6ти пък сега 6те искат пари?
Ами нали всички гости държат в ръката си свещичка докато трае венчанието?И например 100 гости по 0.20 ст и 2 големи по 2 лв за кумовете и ето още някой лев................Незнам да кажат другите карали ли са ги да плащат свещи.При нас беше 105 лв със свещите ,фото,видео,хор и ритуала разбира се!
да ти кажа аз където съм ходила на гостите не им се даваха свещи
на кръстниците също, нали по някое време свещите на младоженците се дават на кръсниците, а не май се бъркам кръсниците трябва да имат да да то4но така
но за гостите знам 4е нямат
Активен
fiibi_bg
Global Moderator
Leader
***
Пол: Жена
Публикации: 6458



Моят сватбен албум

« Отговор #170 -: април 04, 2007, 23:09:48 »

Ами незнам аз в различни региони съм ходила и навсякъде дават.Може пък при вас да няма!Но кумовете задължително,няма как..........
Активен
Little_Sweet_Didka
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1731



Моят сватбен албум

« Отговор #171 -: април 04, 2007, 23:12:19 »

PETKOVA , ние сме в Света Неделя, за за капарото ...казах вече не ми се искаше да се карам с "божия" човек...а пък така или иначе има увеличение и в другите църкви...парите сигурно ще са горе долу еднакви, и да търся на ново специално час който да се върже с часът от ритуалната зала...
А за свещите искам да ви кажа, че на 17.02.2007 бяхме на венчавка в храма Света София и с влизането купих свещи за нас и за баба ми(стринката на булката), както и родителите на младоженците също си купиха свещи. Седнахме най близките роднини най-отпред и докато чакахме младоженците да влязат се оказа че няма от какво да си запалим свещите!!!!!!
Активен
ROSI KRASTEVA
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 3674


ЩАСТЛИВИ ЗАЕДНО


Моят сватбен албум

« Отговор #172 -: април 04, 2007, 23:15:03 »

А за свещите искам да ви кажа, че на 17.02.2007 бяхме на венчавка в храма Света София и с влизането купих свещи за нас и за баба ми(стринката на булката), както и родителите на младоженците също си купиха свещи. Седнахме най близките роднини най-отпред и докато чакахме младоженците да влязат се оказа че няма от какво да си запалим свещите!!!!!!
hysteric  girl_impossible Oh my ...
просто нямам думи
Активен
Marina
Професор
****
Публикации: 489



« Отговор #173 -: април 05, 2007, 01:23:14 »

Доплатих си мила fiibi_bg , "капарото не се връща"........
Marina това увеличение било защото вече сме в евро съюза и затова таксата за видео и фото се вдига.(с тези 60лв в тази църква)
А забравих да кажа, че отчето ми поясни че въпросното увеличение от 01.03. важи за всички църкви, но явно отделните църкви си имат отделни такси за фото и видео.

Благодаря ти за обяснението, наистина не бих предположила, че правото да снимаш вътре е поскъпнало. (А обидих ли някой с въпроса си, че е изтрит??? Защото определено беше по темата)
Активен
katia
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 647



« Отговор #174 -: април 05, 2007, 22:52:20 »

леле,момичета!направо не знам какво да кажа за тези цени! girl_impossible girl_impossible
ние тук си имаме един страхотен манастир-казва се "клисурския манастир"но не знам точно цените какви са.но не ми се вярва да е таксата200-и...
а това за европейския съюз ми звучи крайно неуместно да вдигат таксите!
и то на какво основание?не схващам! beating
църквата си е църква и е автономна институция!каква е връзката с евросъюза?
никаква
това са глупости diablo
Активен
ROSI KRASTEVA
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 3674


ЩАСТЛИВИ ЗАЕДНО


Моят сватбен албум

« Отговор #175 -: април 06, 2007, 09:23:53 »

моми4ета при нас таксата на църквата е вдигната слава богу само с 20лв.
ве4е съм спокойна blum
Активен
desislavka
Сватбен ШАМАН
*
Публикации: 1146



Моят сватбен албум

« Отговор #176 -: април 06, 2007, 09:32:33 »

Ох : Little_Sweet_Didka ,ти направо ме шашна!!!  Oh my ... И ние сме в "Света Неделя" и сме си дали капарото и сега трябва да отида да внеса и другата сума!!!Това означава,че трябва да си нося още пари ли? sad Направо немога да повярвам!!! crazy
Активен
Alucinado
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 647



Моят сватбен албум

« Отговор #177 -: април 06, 2007, 10:14:55 »

Предварително искам да се извиня, ако някой сметне изказването ми за грубо blush ..

Поскъпването на венчавките е напълно разбираемо. Поради приемането на Бг в ЕС, се наложиха доста промени, вкл. и в закона за ДДС. Поради което, цените за услуги би трябвало да се завишат най-малко с 20%. Ако сте обърнали внимание на медиите (поне аз го мернах в няколко вестника), още януари месец се съобщи за сигурното поскъпване на сватбените услуги (в т.ч. такси за църковен и за граждански брак). Съгласна съм с вас, че е много неприятно да научиш такива новини след като си уредил всичко и сватбата вече наближава, а и бюджета е планиран, Cray но това е положението. Ако решите да си изтеглите капарото от църквата - на повечето места ще ви го върнат, просто защото сватбите през тази година се очертава да бъдат доста и могат да разчитат поне на 70%, че на вашето място ще дойде друга двойка. Колкото до това, че нямат право да ви искат допълнително пари за такса, при положение че сте се съгласили на други условия - разбирам ви, но след като нямате никакво писмено споразумение с църквата (а и това не е така само с църквите - същото важи и за ресторанти, и за музиканти и за какво ли още не  dirol ) те могат да ви поискат и още по-натам.
В този ред на мисли, ви съветвам, когато отидете да плащате капаро, или да доплащате сума или да уговаряте каквото и да е с храма, който сте си избрали, да го третирате преди всичко като търговска единица, ако не искате да има недоразумения между това какво плащате и какво получавате. dodger Не се притеснявайте да разпитате "божиите хора" из основи за всяко нещо, което ще ви бъде предложено срещу таксата, както и за всякакви очаквани увеличения за вбъдеще. Опитайте да сключите споразумение - може пък и да се съгласят (за което се съмнявам, но никога не се знае) и тогава, когато ви се обадят да ви искат още пари, ще има на какво да се опрете в преговорите.
Иначе, наистина "държавната такса" за сключване на църковен брак е строго определена, и всичко над нея отива за самия храм. Оттам идва и голямата разлика в цените. Възможно е да ви венчаят в църква с един свещеник, без хор за 30 минути ю, а е възможно и да ви венчаят в 5 пъти по-голяма църква с 4-ма попове, хор от 12 човека и т.н. Пак повтарям, колкото и да е неприятно за религиозните момичета в този форум, необходимо е църквата да се разглежда и като търговска единица, по начина по който те ви разглеждат като "клиенти" в този случай.

П.С. По канон, венчавката не е разрешена в късния следобед на събота. Това означава, че не е разрешено да се венчаете след 17:30 или 18:00 часа (а не през цялата събота). И това не е заради "работното време" на храмовете Wink

На скорошните булки: безпроблемна организация  good и дано вашата сватба да е най-красивото нещо за вас и да даде начало на дълъг и хармоничен семеен живот!
moto
Активен
maslinka
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 3663



Моят сватбен албум

« Отговор #178 -: април 06, 2007, 10:19:40 »

как така не е разрешена като нас ни записаха за събота в 17:30????
Активен
Alucinado
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 647



Моят сватбен албум

« Отговор #179 -: април 06, 2007, 10:29:00 »

maslinka: не е разрешена по каноните на църквата. Но след като са ви записали (то не е само вас, както спомена някой по-нагоре, записват и за 22:30) съветвам те да не се притесняваш. В края на краищата не си ти човека, който трябва да следи дали тези канони се спазват  Blush. Щом този час те устройва и сте успели да си направите резервация в хубава църква - наслаждавай си се на сватбата и не мисли за неприятни неща  girl_wink
Активен
Страници: 1 ... 10 11 [12] 13 14 ... 29   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines