Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

септември 21, 2024, 16:51:25

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 5 6 [7] 8 9 ... 12   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Месечна тема - юни 2014  (Прочетена 50305 пъти)
 
pandapanda
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1848



Моят сватбен албум

« Отговор #90 -: юни 19, 2014, 08:18:54 »

Добро утро smile

Още е 9ч, а мен вече много ме мързи  nea

Ние не сме под наем, но не сме си и сами. Живеем в апартамента, който родителите ми купиха за мен и сестра ми, така че у нас сме аз, мъжът ми, сестра ми и приятелят ѝ. Малко си е пълна къща, защото апартаментът е леко преустроена панелка, две стаи и кухня, но пък аз не знам как извадих късмета да се разполагам в най-голямата стая. Понякога е изнервящо, но не върви да даваме пари за наем като има къде да живеем, а все още нямаме средства за наше си. Пък поне 1-2 седмици от месеца спим на работата ми, така че за сега това е положението. Но винаги като се прибера у нас и почвам да си мечтая за поне две тоалетни lol

Аз кафе от почти гонина не пия, но днес нещо ми се е допило и може и да си направя, ако не стигне само да го гледам на картинка Wink

Активен
svekarva
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 4023



« Отговор #91 -: юни 19, 2014, 09:36:02 »

Добро утро!
Тъкмо в момента и аз си спретнах едно 2х1р поради липса на друго кафе. Не го обичам много, но и не ми се мие кафе машината в офиса за шварц. Някой не си е измил каната и сега има засъхнало кафе.
Тези жилищни теми ми са страшно познати, няма семейство, което да не минава през тях. Както казва milenkata, цял живот пестиш и накрая.....за какво ми е било това, да се ширя в голям апартамент на стари години. Че и чистене си иска.
Пък да взема да ви разкажа, ама не от първа ръка, каква дивотия е купуването на жилище в Америка. Казвам това, което ми разказва големият син. Търсенето става само чрез агент, процедурите са толкова сложни, че не си струва да си губиш времето и да се мъчиш сам. Оглеждаш, даваш си цената и ако спечелиш търга, започва процедурата за оценка, отпускане на кредит и др. Това както и да е, не е кой знае какво по- различно. Те искат апартамент, в жилищна сграда, не самостоятелна къща. Жилището се продава с обзаведена кухня /хладилник, печки, шкафове/ и баня /вана, мивки и шкафове, пералня и сушилня/, които не можеш да сменяш. При нужда идват и ти ги поправят. Ако сменят, сменят на всички. Ако строежите са от близки години, техниката е от висок клас, ама ако са от преди 15.....В една от кооперациите, където кандидатстваха, имаше изискване 70% от подовите настилки да са меки /мокет, не паркет/ за изолация на шума. Може да си сложиш ламинат, но отгоре да е застлано с нещо. Банята е с вана, такова нещо като душ кабина не се среща. Освен това има и друга глупост, че в мокрото помещение няма сифон, освен този във ваната. А си изпръскал вода, а си си отворил работа с мопа за един час....В малката тоалетна, която е задължителна при наличие на 2 спални, има само тоалетна чиния, няма вода да си измиеш ръцете. Такова нещо като биде е супер лукс. Ако ти се наложи, трябва да се катериш по ваната, че да си измиеш деликатните части. Няма как и сам да си промениш водите и да си сложиш поне тоалетна дъска с биде или да има вградено биде. Не е само до водите, тоците също не могат да се променят. Има си място за телевизор и това си е, не можеш да го промениш. Можеш, но ако решиш да продаваш след време, плащаш да върнат всичко на старото място. Ама и да продаваш и да даваш под наем не можеш когато си искаш. Трябва разрешение от домсъвета и всичко зависи от вътрешните правилници на сградата. Пак за този, за който кандидатстваха, от всичките 116 апартамента, само 5% годишно могат да бъдат продавани или отдавани под наем. С две думи, още като го купят, хората се записват и за продан, за да си чакат ред да влезнат в тези 5%. Имало изискване какви да ти са щорите, за да са еднакви всички...Хем си е твое и плащаш луди пари, хем изобщо не е. Не мога да дам, пък и те не искат съвет какво да избират, дано имат късмет с решението си. Когато имаш деца или възрастни хора около теб, всичко е съвсем различно crazy, ама аз нашето съм го минала, младите да му мислят.
Ох, това кафе е отврат, отивам да накисна каната.....
Активен
milenkata
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1136


I will love you... unconditionally...


« Отговор #92 -: юни 19, 2014, 10:19:13 »

Лелеееееее Oh my ... Oh my ... Oh my ... Тея не са нормални! crazy crazy crazy И после се чудим защо във всички американски филми апартаментите са като излезли от конвеир.... Oh my ...

В ей такива моменти - обичам си Българията smile (аз и иначе си я обичам, колкото и повечето ми познати да ме мислят за луда)
Активен
emmmmmy
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 4265



Моят сватбен албум

« Отговор #93 -: юни 19, 2014, 10:39:56 »

аз пък се израдвах за 2/3 от нещата дето си написала, Свекс.Ако имаше малко ред и в БГ, нямаше да имаме толкова проблеми със съседи по кооперациите. тука трябват Крумови закони, като там. smile blum
Активен
Alichka
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 3214



« Отговор #94 -: юни 19, 2014, 10:47:27 »

Хехе, това с апартаментите ме разсмя от сутринта. То не е лошо да има правила, ама так пък толкоз crazy Моите комшии са в Англия и ни питаха озадачени - Получихте ли разрешение от общината да си санирате болка? А ние се смяхме и им отговорихме, че общината на нас пари трябва да ни дава, че всички комшии едновременно го правим и в едни цветове. Пък като погледнеш в днешно време масово хората са затворили терасите по един и същ начин. LAUGHTER
Ние не сме под наем, но така се случи, че двамата ни татковци успяха да спастрят някой лев и единственото смислено нещо е да бъдат вложени в жилище. Идеята ни е да вземе по-голямо, а това малкото - под наем. Майка и татко цял живот са били с мисълта как някой ден ще имат голям апартамент, а не две стаи и кухня. Чак на 15-тата година им светна, че държавата няма нищо да им даде. Та поне се усетиха навреме и с онези лихвоточки от едно време взеха това малкото жилище.
Та сега обаче няма да се разминем без заем beating До този момент нищо никога не сме изплащали с моя мъж и е много странно и леко страшно. Хем искаш пари от банката, хем тя такси за какво ли не ти иска, само и само да стартираш проекта. Отделно са нотариуси, държавни такси и тн. Ние поне ще подминем 2% за агенция. Продавачът на жилището е юрист и не му се занимава с агенции.
Чистачка бих си взела, ако имам много пари и малко време. Сега включвам и мъжО в чистенето - де не свикне 2 години на хубаво, а после... Гледах една от санитарките в Торакса - е, след нея можеш на земята да седнеш да ядеш! Ахвах как ми чистеше стаята pardon Трудно обаче е да се попадне на точния човек!
Активен
mariola85
Гост
« Отговор #95 -: юни 19, 2014, 10:51:52 »

Еми аз щях да кажа същото. За вкъщи каква ми е кухнята и уредите малко ми се вижда пресилено, но тук какви безумни преустроени апартаменти съм виждала, последно едни мои служители бяха ходили на оглед и пералнята била в спалнята, защото това е било бивша кухня  crazy.В апартамента където сме под наем има мивка в спалнята!? Или отвратителните затворени тераси по панелките и разноцветните изолации  bad. Бях в шок като дойдох тук за първи път и като ги видях.

Само за сравнение, това по-долу е моя роден град, и блокчетата от страни са от края на 70те. Общината направи ремонт за да не се нагрубява урбания изглед на града и забележете колко тераси са остъклени!

« Последна редакция: юни 19, 2014, 11:33:56 от mariola85 » Активен
pandapanda
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1848



Моят сватбен албум

« Отговор #96 -: юни 19, 2014, 11:29:05 »

Аз пък си мислех, че в САЩ всички живеят е къщи и блокове има само в Бронкс, ама толкова съм се и интересувала  crazy
За мен панелките не са толкова зле, по субективни причини, имам предвид стандартните на по 8-9 етажа. Поради разни нерационални страхове почти не посещавам сгради с повече етажи. Била съм на гости на 8 и 10 етаж в 15 етажен блок и се чувствах доста кофти, а не си и представям какво е в 20-25 етажните. Като цяло, високите сгради много ме психират. А и ме е страх от асансьори и разходката до 8 етаж до вкъщи ме устройва, ама по-нагоре ще ми дойде нанагорно. Винаги ме изумяват огромните жилищни сгради в Хонг Конг и Бразилия например, но и там живеят хора и са щастливи. В крайна сметка, нали е покрив над главата ти  pardon

mariola85 у нас е така - кухнята е стаята на сестра ми, спалнята е всекидневна, а терасата ѝ - кухня (но нашата пералня е в кухнята Wink ). Моята стая се явява бившия хол. Така го заварихме апартамента и така ми се струва по удобен. А твоят град е много симпатичен, ако ходя до Македония, със сигурност ще го посетя  good

А еднаквите блокове поне отвън изглеждат доста добре. В Барселона много ми харесваше, че всеки блок е с еднакви щори и сенници, а другият е с различни - един с оранжеви, един с зелени и така smile Но не във всички квартали беше така.
Активен
svekarva
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 4023



« Отговор #97 -: юни 19, 2014, 12:10:23 »

pandapanda, имат много жилищни кооперации, даже и съвсем ново строителство, в обособени квартали. Има и по на 2-3 етажа само. Освен това са и по- скъпи от самостоятелните къщи, защото се предполага, че инфраструктурата в квартала е по- добра и на по- добро място. Хихи, къщите им там не са градени с тухли и вероятно това кара свикналите на тухлен строеж да  предпочитат като по- стабилни жилищни сгради. Не бива да забравяме, че съвсем до скоро  американците бяха много мобилни и често сменяха жилища. Та обзаведените кухни и бани са голямо облекчение за тези, които не искат да мъкнат багажи и да правят непрекъснати ремонти като новодомци. Ама явно са си свикнали на правилата и си ги спазват.
Активен
Alichka
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 3214



« Отговор #98 -: юни 19, 2014, 12:10:35 »

Моят мъж го е страх от високо (нищо че е 2 метра българин). Поради тая причина имахме лимит за етажа и все пак го надхвърлихме, но само с 1 етаж blum По едно време живях в София на 13-я етаж и хубавото беше гледката. Иначе като задуха се бориш със стихиите. А за ЕПК-тата четохме доста негативи относно земетресенията. Все пак в Пловдив си ни люлее от време на време.
Терасите аз държа да изглеждат добре - гащите да не ми се ветреят по фасадата на сградата и да обират боклука, да има цветя, терасата (дори и затворена) да е с хубави шкафове, цветя... Има някои, които са като склад за ненужни вещи girl_impossible "Буферен склад" му викат на моето село.
За преустройствата - българският майстор-строител е ненадминат! Такива безумия срещнахме, докато разглеждахме жилищата. Най ми харесва като пише "двустаен, ама може да стане и тристаен" funnytooth То ако е 50 квадрата, колкото и да го променяш е все 50 квадрата. А може и да е на ластици! pardon
Активен
Vivi20
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 790



« Отговор #99 -: юни 19, 2014, 13:46:09 »

Според мен България е страната на неограничените възможности и простотии ... за жилищата ... като знам какво качество е новото строителство и ми става лошо. Става ми лошо и като си помисля как няма 2 еднакви сгради, всеки строи където, каквото иска, без да мисли за гаражи, градинки и т.н. Всеки си слага изолации, остъкляване, климатици както му скимне. Няма правила, ако има някое правило, можеш да си купиш правото да не го спазваш.

В Англия може всичко да е (не е любимото ми място на света и знам от къде съм тръгнала и каква съм), но поне има правила и закони и хората ги спазват.

Свекърва, сифони и в Англия и Франция няма, предполагам, че са българско изобретение. smile Междудругото най-голямата простотия, която съм виждала в Англия е баня с мокет - няма толкова нехигиенично нещо!

Междудругото, в България едно от най-грозните ми неща е, някои млади като започнат да си чакат завещания имот ... като искаш си спести пари и си купи, навремето е било друго, нямало е ипотеки, кредити и т.н. но така сме възпитани за жалост, все да чакаме на мама и тати ... поне повечето от нас, ужасно уважавам млади семейства, които си тръгват сами по пътя и не очакват от никого пари/имоти и зестри.

Съжалявам, ако съм обидила някого, но това е личното ми мнение. smile
Активен
milenuity
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1272


Нашата сватба мечта 17.08.2013


Моят сватбен албум

« Отговор #100 -: юни 19, 2014, 13:54:28 »

мдаа...за това повечето искат да са в къщи в САЩ, защото имат по-голяма свобода. а и като има място защо не.

Блоковете са или в центъра на града, или, наистина, в по-не класните квартали, да не ги нарека гетата.

Аз съм живяла главно в къщи под наем, където само с уговорка от хазяина си правихме каквито искаме подобрения/ремонти, стига това да не включва бутане на стени или ограждане на верандата.
Само във Вашингтон бях в кооперация и дори да си сменя цвета на стените трябваше да искам разрешение. И там беше с вана, но сградата до нашата беше по-нова и в апартаментите с по-голяма квадратура имаше и бани с душ кабина и с вана.
Това за липсата на мивка в т.нар тоалетна за гости много ме озадачи. Аз не съм попадала на такива. Но за бидето, хаха, повечето не са и чували какво е това smile.

Мариола, и мен мнооого ме дразни как всеки у нас си остъклява балкона както му падне и си прави цвета на фасадата след саниране какъвто иска. Виждала съм такива безумия....Виви, да. главния архитект на София особено е за гръмване направо...
А за законите....и да ги има, няма никакво прилагане. за това няма спазване от хората. като знаят, че няма да има санкции. Много сме зле в това отношеие. Никой не прумява, че реда и спазването на законите и правилата улеснява и подобрява собствения му живот. Всеки гледа да прецака или надхитри системата по един или друг начин и не вижда, че прецаква себе си и средата, в която живее. Това важи дори и за най-елементарните неща като това да си хвърлят боклуците в кошчетата и да пазят общественото имущество.

« Последна редакция: юни 19, 2014, 13:59:43 от milenuity » Активен
milenkata
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1136


I will love you... unconditionally...


« Отговор #101 -: юни 19, 2014, 14:12:12 »

Виви това с мокета в банята ме уби хахахах biggrin:D:D

Относно правилата и законите имаше една приказка - каквато държавата, такива и законите........ Статута на живот се определя от манталитета на хората sad

Относно това как младите чакат - тук съм абсолютно съгласна! Никога не съм била на принципа "тати носи, мама меси"...Но пък имах доста колеги в университета точно на този принцип, и като завършихме се видяха в чудо - току що завършили и никога не са работили- познайте колко от тях си намериха работа? (отговор - без връзки - 0)
Затова ние с милото пестим като луди и бачкаме като ненормални (аз от 16 годишна , той от 17 годишен не е спирал да работи), за да можем да осигурим на бъдещото ни семейство всичко, което можем
Даже техните на милото ни навиват "купете си гарсониерка, пък след години като си получите завещаното ще си живеете живота" Еми да ама не...  Ние пък не искаме така.. Искаме ние да си изградим наше си гнезденце, а не да търсим нещо за "колкото да има".

Винаги всяка помощ е добре дошла, но друго си е когато сам си направиш нещата. Не отричам че родителите на милото помагат, даже за сватбата ще платят разходите за техните гости, не отричам и помощта от моята баба - жива и здрава да е - от нея на няколко месеца дали ще са картофи, дали ще е лук, дали ще е паприкаш - каквото има жената праща... Но едно е помощ, друго е да легнеш на нечий ръце. По- трудно е да се справяш сам, но пък е по-сладко. smile
Сама се оправям от седемнайсетгодишна и да ти кажа не се оплаквам, поне знам че никой копче не може да ми каже и че всичко съм си постигнала сама...


Живи и здрави да сме и ние някой ден да помагаме на нашите деца и да се стараем да им осигурим най-доброто и да се молим да го оценяват smile

Миленка... това за остъкляването на балконите е пълна глупост.. в нашия апартамент , който попринцип не трябва да има балкон, по незнайни причини хазяйна е решил да смали спалнята , и да създаде балкон crazy crazy Луд човек... можеше да си имаме няколко допълнителни метра в спалня, която е като кутийка хахахах
« Последна редакция: юни 19, 2014, 14:19:13 от milenkata » Активен
svekarva
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 4023



« Отговор #102 -: юни 19, 2014, 15:05:59 »

Vivi20, като се замисля сега, май само в Израел по хотелите имаше втори сифон /освен във ваната/, та може и да е от арабски някакъв произход сифонът Wink. Аз доста трудно се справям с миенето на плочки и тоалетни без обилно изплакване на препарата, ама с всичко се свиква. Къпането във вана също ме смущава, трябва да стоя като препарирана за да не изплискам вода. Ако пък ми се лепне найлонова завеса по д-то, вече е върхът diablo. Да не говорим, че и като поостарее човек трудно прекрачва ваната  crazy. Не зная, ако се наложи да ходя и да помагам за гледане на деца, може и да не се къпя от страх да не падна crazy.
За жилище за младо семейство и сега е много трудно, ако нямат нещо в наследство. Тегленето на кредит е нож с две остриета, няма гаранция, че ще можеш да си погасяваш вноските. Аз, като оставала 4-5 пъти без работа, зная какво значи да си изплашен до смърт, че може да загубиш всичко. Колко апартаменти има сега иззети от банки, не ми се говори....Брат на моя колежка скочи със съпругата си от 13-тия етаж преди месеци точно по такива причини. Верно е, че сме възпитани да се притесняваме от кредити, ама онези, дето не се притесняват май те ни докараха кризата в световен мащаб Wink. Нашето поколение не може да бъде променено, ние си знаем, че трябва да се построи нещо и за децата, за да имат поне те по- добър старт в живота. Казвам само старт, защото после пак  се иска голямо пестене. Ох, там където отивате, аз от там се връщам, дето има една приказка. И далеч не всичко е цветя и рози, колкото и голям оптимист да съм heart
Активен
mariola85
Гост
« Отговор #103 -: юни 19, 2014, 16:28:32 »

Ваните в Македония са задължителни. Нямаш ли вана в банята ще те гледат учудено. Майка ми първия коментар като видя банята в апартамента беше как ще си переш одеялата. Аз също искам вана. Свикнала съм цял живот с вана с широко пространство за къпане. За чистене е по-трудна ама нали ще си взема жена  Wink

А иначе за наследствени имоти не мога да говоря. Тук иди дойде сте по-добре в Македония до девето коляно живеят в един апартамент,къща, под наем да си е много долно и срамно. Родителите трябва да подосигурят жилище, ако не могат, отново е много срамно да се тегли заем  crazy

Аз много се плаша от кредита, така съм възпитавана, нашите един кредит не са теглили, но пък от друга страна не мога цял живот под наем да съм да не мога един прион да сложа на стената.
Активен
ratatui
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1980


Моят сватбен албум

« Отговор #104 -: юни 19, 2014, 16:35:46 »

Леле, днеска почти успях да изчета какво сте писали- много писане, много нещо  tease
Свекърва, във връзка с последното което си написала да се намеша и аз във вашия разговор. Лелята на братовчедка ми от 20-30 год. живее в Лас Вегас и преди време си купи къща там, като дойде кризата пресметна, че ще й бъде по-изгодно да остави банката да й вземе къщата, а тя да си купи нова /къща абсолютно същата, в същия квартал/, която банката е взела от някой друг.
Активен
Страници: 1 ... 5 6 [7] 8 9 ... 12   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines