Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

октомври 01, 2024, 01:39:18

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 4 5 [6] 7 8 ... 23   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Сватбени фотографи - 3-та част  (Прочетена 115556 пъти)
 
Deliysky
Сватбен ШАМАН
*
Публикации: 1353


www.Deliysky.com


« Отговор #75 -: февруари 04, 2013, 23:58:03 »

ЗдравейMariola85, сподели ако не е тайна ( може и на лични), кой е човека , който трябва да прецени, че му харесвате, за да ви снима сватбата. Макар, че това е свободен пазар и има право, както и вие имате право да не го наемете ако не го харесате ( даже и на външен вид). Поздравления, за критиката относно начина на общуване, аз бих се замислил сериозно относно твоите забележки. Но да ти кажа, монетата има 2 страни. Каквото почукало, такова се обадило. Нямаш представа какви хора ни звънят по телефоните.Всъщност имаш - такива звънят и на теб вероятно. Започваме от супер готини и интелигентни клиенти и стигаме до напълно неадекватни и........... . :Затова не може всички да са под общ знаменател.
offtopic:Не зная в кой точно кол център работиш, разбрахме че си недоволна от общуването с колегите. Аз бих споделил, че съм много недоволен от кол центровете  ( с много малки изключения). Да усмихвате се,любезни сте и какво от това? Ако клиента се нуждае от инфо, помагате, но ако е недоволен - пускате го на пързалката директно. Може би не си съгласна? Пробвай когато имаш проблем с тока, водата , интернета посред нощ и ще се убедиш сама.Преди 20г, когато нямаше КОЛ, направо звъниш където трябва, питаш, молиш се, караш се и нещата се оправят. Аз може би съм малко старомоден, не държа да ми се усмихват непременно ( всъщност държа, но да не е двулично). Но много държа да ми свършат работата качествено  и в срок!
Активен
lyubenov
Любопитен
*
Публикации: 49



« Отговор #76 -: февруари 05, 2013, 01:04:56 »

Днес тръгнах да се обаждам на фотографи и съм в пълен шок.Кой е  зает за наща дата, кои ами не знам то трябва да реша да вида дали няма вече някой да е зел ваща дата, трет ами да ви вида че аз не на всеки снимам сватбата, в смисъл трябва да сте интересни ???!!!

Това което ми направи впечатление ( професионална деформация от работа в кол център) е отношението по телефона:

  Аз пък съм работил до кол център за събиране на вземания и дано не съм прихванал нищо от тях. smile
Честно казано, не мислех че са останали такива образи, макар че още се радвам като се сетя за едно студио, което го "няма в интернет, защото много им крадяли видеа-та" или за един чичак, който показваше снимки само на срещи, по същата причина biggrin
Прави сте да се сърдите, но наистина си има и друга страна. Предполагам не звъните за ресторанта с първи въпрос "Колко ще струва общо". Сватбеният ден е нещо индивидуално не само за младоженците, за това и повечето фотографи предпочитат да имат първо някаква минимална информация, преди да "извадят щанда" дори и той да е със "стандартна оферта". Ако някой си е направил труда да пусне едно запитване през контактната форма то той със сигурност проявява някакъв интерес към услугите на съответния фотограф, а не само "събира някакви оферти за някакво "фото"". Някои фотографи не снимат "на всяка цена" и това не е от високопарност, а от спецификите на този бизнес... така както "Централна гара" не е много яко място вечер, така и други места не са много яки, за да си струват усилието. Аз например като чуя сватба във Варна и първият ми въпрос е - дали ще има гражданско... получавам обрив само при мисълта, че ще трабва да посетя тази противна, мутренска кочина ритуална зала и съм доста склонен да откажа ангажимент по тази причина и то с факти и мотив smile. True Story Wink

Позволявам си да взема отношение по темата, понеже бе споменато моето име, нарушени са ми авторските права като фотограф, а също е накърнено достойнството на булката, гласувала ми доверие.
Понеже подобни ситуации не са инцидентни в бранша, надявам се с този пост да се запознаят и бъдещите булки, и колегите. Надявам се също това да не доведе до безумни спорове, а да е само повод да се разграничат коректните колеги в бранша.

Тая леля явно не подбира със снимките... smile и аз си намерих едни мои цветенца, добре че и с конютъра явно не е много добра, че вече на нищо не приличат след нейната copy&paste намеса... smile
http://www.facebook.com/photo.php?fbid=252439228218611&set=a.252439184885282.59307.245407755588425&type=1&theater
« Последна редакция: февруари 05, 2013, 01:44:55 от lyubenov » Активен
Deliysky
Сватбен ШАМАН
*
Публикации: 1353


www.Deliysky.com


« Отговор #77 -: февруари 05, 2013, 01:44:33 »

Ще приема, че моят пост е малко хаплив ( преди да сте ме заяли), но ще подкрепя Любенов - много ясно и точно!
Активен
KrassyAndreev
Сватбар
***
Пол: Мъж
Публикации: 179



« Отговор #78 -: февруари 05, 2013, 10:42:38 »

Здравейте отново.
Подкрепям в известна степен твърденията на младоженците, че един сайт на човек или фирма в сферата на услугите трябва да има базова, насочваща информация.
От друга страна забелязвам в този форум, че основните спорове се завъртат основно около фотографските услуги. Твърде много изисквания, твърде много оплаквания... В много по малка степен са оплакванията от другите услуги. Но както и да е, нужен е диспут за да може нещата да си влязат в релси smile
Ако трябва да се върна на идеята, с която пускам този постинг ще трябва да споделя моето виждане какво трябва да намерят младоженците в сайта на един фотограф.
Първо е нужно самите младоженци да добият представа на нивото на услугата и ориентировъчният бюджет за нея.
Първото става ясно още с началното впечатление за сайта. Дали домейна е личен или се ползва фрий хостинг услуга, дали сайта е направен с вкус или е използван безплатен темплейт. Тези малки неща дават информация за това как човек се отнася с дребните неща около своя бизнес и са показателни за това как ще се отнесе и към поетите ангажименти.
След това е нужно да има базова цена и информация какво покрива.
Нужно е и лично представяне, а не общоизползването - екипа, хората, нашите фотографи. Кои са те? Всеки един от тях е личност, със свой стил, вкус и начин на интерпретация на заснетото.
Едва след това младоженците могат да отсеят няколко срещи измежду страшно много предлаганите услуги от този тип, за да разберат дали с този човек ще могат да работят и да се забавляват. Защото ако фотографа не получи поне малко емоция от празненството, надали ще може да я вложи и в своите снимки.
А това между другото важи и за видеооператора, и за DJ, и за водещите и организаторите. Те трябва да празнуват заедно с Вас, като не забравят за своите задължения...
Активен
casky
Баш Майстор
**
Публикации: 1557



« Отговор #79 -: февруари 05, 2013, 10:50:43 »


Първо е нужно самите младоженци да добият представа на нивото на услугата и ориентировъчният бюджет за нея.
Първото става ясно още с началното впечатление за сайта. Дали домейна е личен или се ползва фрий хостинг услуга, дали сайта е направен с вкус или е използван безплатен темплейт. Тези малки неща дават информация за това как човек се отнася с дребните неща около своя бизнес и са показателни за това как ще се отнесе и към поетите ангажименти.
След това е нужно да има базова цена и информация какво покрива.
Нужно е и лично представяне, а не общоизползването - екипа, хората, нашите фотографи. Кои са те? Всеки един от тях е личност, със свой стил, вкус и начин на интерпретация на заснетото.

Абсолютно съгласна съм good Преди време бях отправила малко по-остра забележка по повод дизайн и просто бях "изядена", така че вече не подхващам темата, но това е истината give_rose Аз като клиент бих си взела нещо, или не само по това какво ще видя на пръв поглед и какво ще ми е първото впечатление. Разбира се може в последствие да се промени случайно, но доста трудно, почти невъзможно...

И за да не си говоря само празни приказки ще ги подплатя с пример - сайта на Балевски. Просто уникален give_rose Мога само да кажа, че толкова ме впечатли, че в последствие го показах на още трима да видят какво се казва сайт smile Няма да давам пример и с други, няма смисъл. Всъщност колкото и да го отричаме, малките камъчета могат да "обърнат каруцата" smile
« Последна редакция: февруари 05, 2013, 10:52:47 от casky » Активен
Pachoran
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Мъж
Публикации: 1044


« Отговор #80 -: февруари 05, 2013, 13:23:05 »

 Не разбирам защо сайтът трябва да бъде задължително условие за професионализъм. Аз лично познавам поне 10 добри сватбени фотографи в София без сайтове или с доста семпли и стандартни форми. Позаинтересувах се за другите градове как стоят нещата, и то говоря за областни. Фотостудията, които държат пазара в дадено населено място нямат сайт или сайтът им е нещо стандартно. та оттук въпросът ми е трябва ли заради 5 по-големи града в България, фотограф да хвърли 1 000 за изработка на сайт, а да снима по 1 сватба на месец за 300 лева. Може би трябва, но да ли има бюджет и възможност ? Ясно е, че най-добрите могат да си позволят добри сайтове, а останалите по-малко добри ?
 Направих и едно малко проучване в Гърция и останах малко....повечето в бранша в населено място нямат сайтове ? Не знам каква е причината. За Македония нещата са също никакви сайтове в по-малките населени места. В Албания, в която в момента стандартът е много по-висок от нашия продават лентови фотоапарати, цифровите са меко казано екзотика, говоря за масовия потребител. Музика се купува основно на аудиокасети, те са изкарани на улиците за продажба ....
Активен
mariola85
Гост
« Отговор #81 -: февруари 05, 2013, 13:43:34 »

Аз смятам че дадох обратна връзка към фотофрафите от моите впечатления за един ден, кой как иска да я приема, можеби съм свикнала че усмивката отваря железни врати ( и взима даже предимство когато съм с колата lol не съм искала никой да обида или да искриткувам, даже не ви слагам всички под един капак, и смятам че снимките са най-ценното и най важното нещо от сватбата и че трябва да се инвестира колкото е възможно повече защото само това остава на края. Просто не трябва да забравяте че въпреки че сте артисти сте и бизнисмени и доброто отношение е най-ключово при избора на професионалисти, аз само като знам в нашата компания през какво минаваме като подготовка за срещи с бъдещи клиенти просто ще припаднете smile

Успех на всички! give_rose
Активен
stoyanov
Професор
****
Пол: Мъж
Публикации: 320


"Всяка случайност е скрита форма на необходимост!"


« Отговор #82 -: февруари 05, 2013, 19:40:05 »

Интересно мнение. Колегите са дали много точни отговори.
Mariola85, ako ти от един ден търсене на фотограф си вече толкова ядосана, ние трябва да сме се застреряли вече  huhhuh.gif Казваш, че някои не си проверявал имейла, а какво ще кажеш за клиенти, които уговарят срещи, после не се появяват и дори не си правят труда да те уведомят, че са се отказали  diablo

Това е много често срещано явление. Уговаряте среща, чакате бъдещите младоженци, а накрая никой не идва...  cray Е, повечето клиенти са коректни, но има всякакви случаи. За 20 години в бранша съм видял какво ли не. smile
Активен
casky
Баш Майстор
**
Публикации: 1557



« Отговор #83 -: февруари 05, 2013, 20:02:31 »

Аз пък това никога не съм го разбирала crazy Ако на теб ти вържат "тенекия" не е добре, ама ти да вързваш всичко е ОК... Едно от многото неща, които хората правят, ама не обичат да им се случват... beating
Активен
Влади Балевски
Сватбар
***
Пол: Мъж
Публикации: 158



« Отговор #84 -: февруари 06, 2013, 11:32:04 »

Срещите са най-малкия проблем, мен лично най-голямото ми разочарование дойде, когато една дама (роднини на добър познат!) поръча преди да замине на пътешествие 7 фотокниги - тогава - по около 80лв без дизайна всяка. Не се бяхме разбирали ексклузивно, че иска да види книгата преди поръчка и съответно аз смело и ентусиазирано ги поръчах всичките (нали познати, да стане бързо)... но... след като се върна(вече бяха дошли книгите), със сълзи по телефона каза, че не и харесва... подредбата на страниците.

Всички се учим през годините как да процедираме така, и клиента да остане доволен (което е най-важното), и нашите интереси да са защитени. Иска ни се, когато предоставяме фотокнигите, да процедираме като в САЩ, например, давайки крайният продукт по собствен избор на снимки и дизайн, но там хората са се научили да се доверяват на професионалистите. Тук, в България, манталитета е друг. И поради тази причина оставям клиентите си сами да си изберат снимките за албума (моля ги да ми предоставят малко по-голяма от нужната бройка, но не повече от 180-200; за да мога аз от тях да избирам съобразно дизайна на всяка страница). След като се приключи с дизайна, клиента получава в електронен формат страниците, за корекция и финално одобрение. Да, пипкава работа е, губи се време, но понеже книгата остава за цял живот следва да се направи както трябва. Особено когато книгите струват 500 и повече лева бройката.
Убеден съм, колега, че и ти с опита си вече си изградил свой принцип на работа и в това отношение.
И на мен ми се е случвало да ми връзват "тенекии" - за това започнах да вземам капаро и да издавам фактура за потвърждаване на ангажимента. Срещи с клиенти осъществявам, когато клиента вече е решил да ме ангажира (достатъчно подробна информация има на сайта за начина на снимане на портрети, репортажни моменти и ритуали, слайд-шоу, клипове и филми Зад кадър за начина на работа - така клиента е запознат в детайли с възможностите; а отправяйки запитване за ангажимент клиента получава подробна оферта с предлаганите услуги и цени за тях). Така с клиента осъществяваме срещата единствено за уточнения на детайлите и не си губим взаимно време в срещи, за да питаме за цени и други (в крайна сметка цените ми са идентични за всички клиентите).
И всичко това се трупа с опита.
Убеден съм, че всички ние имаме много примери за това защо процедираме по даден начин в работата си. Клиента пък няма стотици сватби, като нас, и иска неговата да е единствена и неповторима.

Форумът тук е полезен, но често безумните спорове принуждават модераторите да заключват темата. И не мога да разбера кому е нужно и "полезно" да сте стига до там. И ако клиента се чувства нападнат и се защитава, не мога да проумея защо се налага колеги от бранша да продължават да спорят и защитават тезите си, когато те водят до спорове (особено "професионалисти", които не практикуват това, за което пишат - колкото и да имат поглед върху характера на работа).
Активен
Pachoran
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Мъж
Публикации: 1044


« Отговор #85 -: февруари 06, 2013, 12:55:40 »

 Интересно становище на професионалист ! По тази логика професионалистите да си сложат по една страница реклама във форума и модераторите да премахнат възможността за диалог на клиенти и професионалисти. Просто иконката "цитат" да се премахне като при затворена тема. Така няма да се стига до конфликти и спорове. Булките спокойно ще четат "менюто" на известните фотографи. Ето една добра възможност форумът да стаен рекламен за фотографската гилдия, защото аз лично не виждам ресторантьори, производители на сватбени рокли и аксесоари, рентакар, агенции, ритуални зали, църковни храмове.... А защо ли не едно ООД с администраторите, в крайна сметка всичко е бизнес.
 Малко несериозно ми звучи тази теза на колегата Балевски. Вярно, че понякога диалога излиза извън общоприетите норми, но все пак сватбеното тържество не е само фотографска услуга. И се учудвам, че се дава малко едно мнение "от височко" за това кой е в бранша, кой какъв бизнес.... Ето лошите последствия на асоциациите, излишно самучувствие се създава, когато група хора се обединят с една цел.
 Фотографската услуга представлява 10 % от сватбения бюджет, имам в предвид добрата фотографска услуга. Във форума обаче тя заема почти 50 % от дискусиите. Почти всяко присъствие тук е с комерсиална цел, а не за добрите очи на хубавите и красиви бъдещи булки. Присъствието тук е най-малкото заради концентрирането на потенциални клиенти и една добра безплатна реклама на всеки регистрирал се с името си -физическо лице или фирма. Всичко това съчетано с бума във визуалните устройства и услуги си е едно добро месетнце за клиенти.
 Винаги трябва да има коректив на всяко явление, процес или действие. Допуснат ли модераторите заигравка с представители на бранша винаги има опастност клиента да бъде ощетен поради създаване на монопол.
 И нека не се забравя, че в темата влизат булки с ограничени финансови възможности, които никога няма да бъдат клиенти на наистина добрите, но скъпи сватбени фотографи. Поради простата причина, че нямат възможност. Това не означава, че няма други фотографи добри на достъпна цена. Но мисля, че не е приятно страници след страници да се пълнят с едни и същи имена. Вярно-добри професионалисти, но....нека да има място и за другите добри, нека видим имената им.
Активен
lyubenov
Любопитен
*
Публикации: 49



« Отговор #86 -: февруари 06, 2013, 14:06:33 »

Форумът тук е полезен, но често безумните спорове принуждават модераторите да заключват темата. И не мога да разбера кому е нужно и "полезно" да сте стига до там. И ако клиента се чувства нападнат и се защитава, не мога да проумея защо се налага колеги от бранша да продължават да спорят и защитават тезите си, когато те водят до спорове (особено "професионалисти", които не практикуват това, за което пишат - колкото и да имат поглед върху характера на работа).
Още в първия си пост съм написал, че съм съгласен с мнението на mariola85, за това и не мога дори да разбера каква точно е тезата ти в този обяснително/назидателен пост, след като няма кофликт между нея и мен?! Нито я нападам, нито я "просвещавам" в дебрите на сватбената фотография, както апропо правите останалите професионалисти във вече 3-та тема и което е основното, заради което заключват темата всеки път.
« Последна редакция: февруари 06, 2013, 14:10:26 от lyubenov » Активен
fiibi_bg
Global Moderator
Leader
***
Пол: Жена
Публикации: 6458



Моят сватбен албум

« Отговор #87 -: февруари 06, 2013, 14:34:32 »

Още малко lyubenov ,още малко и пак ще е заключена smile
Активен
KrassyAndreev
Сватбар
***
Пол: Мъж
Публикации: 179



« Отговор #88 -: февруари 06, 2013, 14:48:05 »

Въпреки, че години след сватбата единственото нещо, което връща сладкият спомен са снимките и видеото... нека да не си мислим, че е най-важното. Така, както не можем да кажем коя част от една кола е най-важната, за да върви добре и безопасно.
Неприятно ми е, въпреки, че съм съвсем отскоро в този форум забелязвам, че най-конфликната тема е сватбената фотография. Какво е нужно за да се промени това? Ще си помислят другите, че не сме хора на изкуството а някакви... не мога да намеря точната дума!
Трябва да стане ясно, че постоянното изтъкване и показване на грешките на другите не привлича младоженците, дори напротив! Оставя им горчив привкус...
Нека да се опитаме да им помогнем, а избора винаги е бил... и ще си остане техен. Каквото и да правим и каквито и танци да играем в този форум smile
А не е трудно да бъдем естествени... както са другите колеги в сферата на услугите...
Активен
bilyana_l
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 219


Стани звезда на своя празник!


« Отговор #89 -: февруари 06, 2013, 15:42:28 »


 Щом е форум, трябва всички да имат право да се изказват свободно - иначе се обезсмисля.

  :offtopic:Когато човек започне да работи в сферата на някаква услуга, той ще не ще, започва да се дистанцира и да наблюдава хората. Тогава има два избора - или да се нагоди към техните изисквания, или да следва себе си, вярвайки, че това е единствения начин, по който може да служи ина другите, защото това, което прави е истинско!  @}->--Аз лично съм избрала втория път и не ме интересува колко добра " безнесдама" ме прави това... :huh:Да, аз имах късмета да хвана малко от времето, когато ни възпитаваха да бъдем и да мислим като артисти! good Това разбира се, не означава, че имаме право да бъдем арогантни към хората, които избират да се ползват от нашите услуги  shok - и аз не се нуждая някой да ме "възпитава" как да си вдигам телефона! Връщам се обратно към поста на mariola85, който смятам за абсолютно провокативен и тенденциозен... cray В пост пълен с правописни грешки, тя кажи-речи нарече всички в бранша грубияни и простаци -  аз се сблъсквам много често с такова отношение! Защо? С какво съм го заслужила? И защо трябва да го толерирам? За да не изпусна парчето хляб...Не съм съгласна! diablo Желание за диалог, за разбиране,за сътрудничество, за приятелство трябва да има и от двете страни - другото наистина е просто някакво надлъгване...
Активен
Страници: 1 ... 4 5 [6] 7 8 ... 23   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines