Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

септември 23, 2024, 00:26:17

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 27 28 [29] 30 31   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Църковен брак - 3 част  (Прочетена 179487 пъти)
 
Dinna
Професор
****
Публикации: 310



« Отговор #420 -: март 20, 2010, 01:29:20 »

Текстовете ги подбират младоженците, така че не се тревожи, а в католическата церемония нямат обикаляне като в православната. Чашите са сребърни и се предоставят от църквата, единствето, което със сигурност знам, че се очаква от теб е да организираш моминското парти  yahoo cleopatra
Активен
merilin_9559
Регистриран

Публикации: 4


« Отговор #421 -: април 01, 2010, 15:37:57 »

  Тарна напълно съм съгласна с вас . Преди година - две в една църква видях официалната наредба на синода с която се определя такса за венчавка петдесетина лева . В същото време повечето църкви взимаха по 250 - 280 лева за ритуал . Отношението - комерсиално . А църквата после се вайка че сектите процъфтявали .
Активен
tsvetentse1
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 183



« Отговор #422 -: април 01, 2010, 16:23:56 »

Добре де, ами вие как мислите, че се издържа една църква? Синода не отпуска чак толкова много пари за поддръжка на храмовете. Освен това във всяка по-хубава църква пее хор. Ами това също не е безплатно. Тези хора, които ви пеят и ви разплакват в храма, получават една много малка символична сума за това, което правят, която се финансира от венчавки, кръщенки и т.н. Знам го, защото и аз пея в такъв хор и при нас ситуацията е подобна. Недейте само да мислите колко било скъпо, в българската църква не е като на запад на всяка литургия да ти минават с една кошница, за да събират пари!!! А освен това на запад има доста голям "данък църкви", постъпленията от който отиват за поддръжката на църквите. В България аз не знам да има такова нещо, нито се събират пари на всяка литургия, нито данъци плащаме.
Разбира се, че може да се критизира, но трябва да е основано на аргументи. Ако знаете някоя църква да злоупотребява с парите от таксата за венчавка, споделете. Но без аргументи да се отсича "скъпо е", е безсмислено според мен. А ако ви се стува скъпа таксата, ами питайте какво влиза в нея.


Активен
roumyana
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 2648



Моят сватбен албум

« Отговор #423 -: април 01, 2010, 16:56:02 »

доколкото знам има утвърдена тарифа за венчавка и тя е 60 лева( толкова беше преди година, сега може да е повече), но ми се струва абсурдно да се взима такса за камбана примерно и да се плаща на камбана по 10 или 20 лева.
има доста нередни неща в българската църква, но не е мястото тук да ги коментираме.
Активен
roxanne
Професор
****
Публикации: 329


Моят сватбен албум

« Отговор #424 -: април 01, 2010, 17:40:45 »

Не знам за утвърдени такси и т.н, но онзи ден платих нашата венчавка в Света София. Точно 300 лв - нито съм питала какво включва, нито съм се пазарила, вече бях увесила нос, че всички часове са заети, но точно този, който ни трябваше беше с въпросче, та карах отчето да звъни на двойката. Когато ми каза, че се отказват, такъв камък ми падна от плещите, че изобщо не се сетих да питам какво, как и защо. Но тези дни ще отида, за да попитам. Дано поне има украса, хор и т.н, щото иначе за тия пари...  shok
Активен
Tarna
Ентусиаст
**
Публикации: 113


« Отговор #425 -: април 02, 2010, 11:30:47 »

Църквата трябва да се издржа от дарения на вярващите, такъв е бил смисълът винаги. Всеки да дава колкото може или прецени. Не трябва да се регламентират тези неща, все пак говорим за духовност, не може на някой да бъде отказан ритуал, защото не може да си го позволи. Нали пред бога всички са равни, или? Затова, смятам, че такси не трябва да има, тези неща са свързани с обичаите в обществото и не трябва да са предмет на регулиране.
Интересно ми е дали издават касови бележки за платена такса?
Активен
roxanne
Професор
****
Публикации: 329


Моят сватбен албум

« Отговор #426 -: април 02, 2010, 12:37:00 »

Интересно ми е дали издават касови бележки за платена такса?
Аз платих капаро (половината сума), получих половин лист А4 с името и адреса на църквата, изискванията за венчание, необходими за церемонията атрибути и е записана датата и часът на събитието, както и платената сума. Със сигурност не е официален документ и когато отивам да доплатя останалото, ще си поискам касовата бележка. Както и ще поискам да ми обяснят какво включва сумата, която сме платили. Все пак, ако наистина установената такса е 60лв, ние плащаме точно 5 пъти повече  shok. Когото и да питам, ние сме платили най-много, кумците ни миналата година в Света Неделя, с много дълъг ритуал, украсена църква и т.н, са платили 260 лв. Мъжът ми много се ядоса като разбра sad Дано поне всичко да е включено в тази сума - хор, украса и... знам ли какво??? все пак не е 100лв, да кажеш горница за тях 40%...
Активен
merilin_9559
Регистриран

Публикации: 4


« Отговор #427 -: април 02, 2010, 13:32:30 »

  Украса в Св. София не очаквайте . Който иска сам си организира . В Св. Неделя понякога слагат цветя , но не е кой знае какво . Иначе хора влиза в таксата . По повод хористите - мисля че това не е професия и препитание , а хората стават хористи от религиозно чувство . Ама май се лъжа . Била съм на доста евангелистки и протестантски сватби - там има и хорове и музиканти , но не знам да получават пари за това . Обикновено това са си хора от самата църква . А понеже заговорихме за Св. Неделя - малко вътрешна информация : на църквата са дарени толкова имоти и тя има толкова приходи , че би трябвало всичко да прави безплатно . Дано поне помагат на сираци , или на бедни , ама се съмнявам . Пример - голяма административна сграда на "Позитано" с/у Съдебната палата с десетки офиси - под наем , собственост на Св. Неделя . Приход - десетки хиляди на месец .
 
P.S.     Да ме прости господ , че на разпети петък пиша това . Да ги прости и тях .
Активен
fraulia
Любопитен
*
Пол: Жена
Публикации: 23


Светът е за двама...


Моят сватбен албум

« Отговор #428 -: април 02, 2010, 14:27:30 »

''Била съм на доста евангелистки и протестантски сватби...''

merilin_9559, ако не те затруднявам, може ли да ми разясниш малко за церемонията в евангелска църква.Ние ще се венчаваме с пастор, но още нямам представа кое как протича там.

Благодаря ти предварително give_rose
Активен
merilin_9559
Регистриран

Публикации: 4


« Отговор #429 -: април 02, 2010, 15:12:01 »

Нищо страшно . Влизате , пеят ви , после пасторът говори ( понякога се случва да е малко дълго ) , но вие си седите , вероятно после пак ще ви попеят , а накрая всички присъстващи ще ви поздравят . Горе долу това е - около час . Кураж !
Активен
fraulia
Любопитен
*
Пол: Жена
Публикации: 23


Светът е за двама...


Моят сватбен албум

« Отговор #430 -: април 02, 2010, 16:07:45 »

Благодаря ти за бързия отговор  give_rose
Най-сетне придобих представа за това, което ме очаква Bravo
Активен
xubavina
Регистриран

Публикации: 1


« Отговор #431 -: април 05, 2010, 17:26:22 »

Ние сме от пловдив ,на 29 август ни е сватбата,днес отидох да запазим дата в църквата но ни казаха че неможе на 29 август тъй като били някакви пости.Дали някаква друга църква няма да направи компромис ,всичко ми е резервирано за тогава,моля дайте някакви идеи....
Активен
roumyana
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 2648



Моят сватбен албум

« Отговор #432 -: април 05, 2010, 18:15:51 »

аз си мислех, че тогава вече не са пости???
ами моят съвет е да намериш някой познат свещеник, който да направи изнесен ритуал, разпитай твоите познати дали нямат нямкой близък свещеник
знам, че има такива, които ходят по места и правят в общи линии всичко, но нямам координати
Активен
Ellito
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 78



Моят сватбен албум

« Отговор #433 -: април 05, 2010, 18:29:27 »

    Аз знам че на този ден не би трябвало никъде да се съгласят на венчавка, защото това е денят на убийството на Св. Йоан. Миналата година за това и църквата скочи срещу концерта на Мадона, защото трябва да се спазва строг пост без празненства и веселия . Ето още малко информация

http://society.actualno.com/news_259015.html

Разбира се на теб не ти пречи да питаш и в други църкви или изнесен риуал. Искрено ти желая , да намериш решение на този проблем!!!
Активен
mstoqnova
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 357



Моят сватбен албум

« Отговор #434 -: май 17, 2010, 12:17:12 »

Здравейте момичета сватбата ни е във Пловдив на 27.08 и ще сме със изнесен църковен ритуал. Аз съм от София, тоест бях  biggrin и винаги съм си мечтала да се венчая в една определена църква по ред причини. Та въпроса ми е следния: дали е възможно да си доведем свещеник от софийска църква?

xubavina на нас никой нищо не ни е казал за пости може би защото е изнесен ритул. Стискам палци да успеете да го уредите
Активен
Страници: 1 ... 27 28 [29] 30 31   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines